Малі донати вирішують: як волонтерка з Миколаєва закриває збори для військових на мільйони гривень, - ФОТО
З початку війни росії проти України, з 2014 року, почали зароджуватись різноманітні волонтерські рухи, які мали на меті допомагати військовим. З 2022 року кількість волонтерів лише збільшилась. Люди розуміють, що захисники потребують багато чого і не завжди держава може дати їм необхідне вчасно. Слід розуміти, що це саме цивільним необхідно, аби у захисників та захисниць було все. Адже вони захищають наш спокій.
Редакція 0512 поспілкувалась з волонтеркою Еліною. Дівчині 24 роки і на своєму рахунку вона має закриті збори на декілька мільйонів. Волонтерка розповіла чи грають роль маленькі донати та, чи кожен може бути волонтером.
Певно, 7 березня 22 року значно вплинуло на те, ким я є зараз
"У Миколаєві на початку повномасштабки я протрималася недовго. Певно, 7 березня 22 року значно вплинуло на те, ким я є зараз. Шостого березня у мене була нав'язлива ідея виїхати в центр з околиць міста. День був тихий, але я наче щось відчувала. Таксі не було, тож виїхати ми не змогли. 7 березня я прокинулась о 5 ранку від криків мами і вибухів, які ставали все ближчими. Мама витягнула нас з чоловіком в кімнату, де менше вікон. На кожен вибух чоловік мовчки вставав і зачиняв двері, які весь час вибивало. На останньому я почула, як посипались вікна. У русні закінчився залп Смерчів на сусідньому будинку. Нам пощастило. За кілька хвилин ми виїхали в інший дім, до родичів, адже там був підвал. Мене намагались погодувати, я сиділа і дивилась в стіну. Дізналась, що моя знайома загинула під час цього обстрілу. В цей момент ми почули гучний свист і падіння чогось важкого. За хатою впав безпілотник. Чоловік силою затяг мене в підвал, адже в мене був ступор, і я не змогла зрушити з місця. Після цього я не могла нормально спати, я весь час чула сирену, вибухи, які насправді не лунали. Мені поставили діагноз 'звукові галюцинації' і сказали, що якщо не хочу лягти на стаціонар, мені треба виїжджати. Тож 13 березня ми з чоловіком поїхали до його батьків в Вінницьку область", - каже вона.
Дівчина розповідає, що мама виїжджати не захотіла, а також у місті лишились мої друзі.
Це був мій перший запит
"Перший час я не спала...майже завжди, весь час моніторила, що летить на Миколаїв. А далі мені написала подруга, що чоловік її подруги, льотчик, потребує спеціальний костюм. Це був мій перший запит, цей збір закрився одним донатом за допомогою Євгена Ліра (до речі, теж волонтер, який весь час допомагає війську з машинами, наразі мобілізувався, але продовжує цю справу). Я відчула, що на волонтерській справі, в принципі, тримається моя психіка, це відволікає. Далі я сконтактувала з ДОФ і збирала для них ліки, продукти. Згодом почала працювати з запитами військових".
Як вдається закривати великі збори? Які труднощі?
"Помаленьку. Дуже допомагають фонди на кшталт фонду Ярослави Кравченко 'Всі по 10', фонду 'Вишибанки', 'Франка на фронт'. Круту ініціативу придумав пан Артем Пахомов - сайт donater.com.ua - платформа, яка спрямована на регулярні донати волонтерам, яким довіряє громада. Допоміжні банки (зараз із цим стало зручніше, дуже дякую Монобанку за покращення). І твіттер, звісно. Наразі твіттер є найбільшим майданчиком для просування зборів. Якщо ще й хтось з інфлюенсерів ретвітне збір, — він може закритись за день-два. Але таке рідко трапляється — були випадки шахрайства, довіра до волонтерів падає, стало важче перевіряти збори на справжність, адже кількість запитів збільшується щодня".
Малі донати вирішують?
Дуже вирішують. На сайті, про який я вже зазначала, - donater.com.ua - навіть є статистика, щоб це відслідковувати. На моїх зборах - 60% - це донати до 100 грн, ще 30% - донати до 50 грн, і тільки 10% - донати 500+ грн
Які зараз запити у військових?
Дрони, тепловізори, машини, такмед — те, що швидко закінчується. Скоро почнеться сезон, ще потрібні будуть буржуйки. У мене якраз асорті: збираю зараз на тепловізори для піхоти, на такмед (бандажі) для протитанкового батальйону, і на дрон для ТрО.
Локальні збори закриваються важче, ніж, наприклад, збори від Притули?
Звісно. Набагато важче. Особливо після інцидентів з Владом Сордом і Анною Скольбушевською (перший вкрав кілька мільйонів, прикриваючись збором на міномети, друга зникла з грошами, які збирала для фонду Солом'янських котиків, а після задонатила не всю суму і знову зникла). Довіру дуже важко заслуговувати, а після кожного провтику когось, кому беззаперечно довіряли (Сорд ще й військовий, а Скольбушевська — одна з Госпітальєрів), це все доводиться вибудовувати наново, робити звітність більш доступною, зробити все, щоб люди розуміли, що їхні кошти йдуть за призначенням. Ще й буває таке, що збирали на щось конкретне типу аптечок, збирали довго, аптечки уже десь знайшли - і кошти йдуть на щось інше типу саперних лопаток. В таких випадках дуже важко звітувати, але дуже необхідно грамотно сформулювати і показати, на що пішла кожна зібрана гривня.
Еліна розповідає, що станом на зараз вона змогла закрити двадцять сім зборів:
"Збори були дуже різні — на ліки, амуніцію, дрони, на обладнання типу антен, рацій і т.д., генератори, буржуйки; допомога постраждалим цивільним; допомога евакуйованим тваринам і тим, яких кинули в прифронтовій зоні; збір на евакуацію людини з окупованої території (певно, найважчий морально, адже це зайняло півроку від моменту закриття збору — русня не давала коридор, обстрілювала автобуси з цивільними і т.д.)".
А ще три наразі активні, тому ви, читачі, можете задонатити:
- 1) Збір на DJI Mavic 3 Pro Fly More Combo з DJI RC для 123 бригади ТРО: https://send.monobank.ua/jar/6T2SwhopST
- 2) 7 тепловізорів INFIRAY (IRAY) FINDER FL35R для 144 бригади 472 окремого батальйону: https://send.monobank.ua/jar/2bHv2MsVHx
- 3) збір на 50 бандажів для 94 окремого протитанкового батальйону: https://send.monobank.ua/jar/SuoUE5BTF
Усі звіти - тут: http://t.me/zvit1
"Могло бути більше, я брала перерви під час вагітності. Планувала взяти 'відпустку', щоб спокійно виношувати дитину, але русня вирішила інакше - і підірвала Каховську дамбу", - каже вона.
Чи кожен може бути волонтером?
"Дивлячись, що вкладати в це поняття. Робити свій внесок може кожен — донатити, віддавати щось на розіграші, поширювати збори.Фандрайзити — мені здається, на це потрібно багато нервів і часу. Це дуже велика відповідальність, і до цього потрібно бути готовим".