
В рамках проєкту UNFPA медики допомогли 7400 мешканцям Миколаївщини
З листопада 2022 року на Миколаївщині діє проєкт гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, за фінансової підтримки Європейського союзу (ЕСНО), Міністерства закордонних справ Данії, Канади, Франції та Республіки Корея. За цей час в його рамках працівники мобільних гінекологічних бригад зробили вже біля 400 виїздів.

Побували у всіх чотирьох об’єднаних районах області – по одному разу пройшли їх повністю. Зараз майже половину об’їздили по другому колу. Прийняли приблизно 7400 пацієнтів. Були дні, коли доводилося приймати по 36-38 людей. А у селах, які були в окупації чи знаходилися під частими обстрілами, на прийоми приходило по 8-10 мешканців – бо їх мало залишилося там.
«І вони не можуть нічим дістатися до лікарні. Автобуси не ходять, а власного транспорту немає. Тому людям доводиться збиратися учетвером, наймати машину – та їх забирає, відвозить, весь день чекає, а потім повертає у села. І коштує це дуже дорого», – розповідає лікар акушер-гінеколог вищої категорії Леонід Білоконь, який має 44 роки досвіду та довгий час працював завідувачем профільним відділенням обласної клінічної лікарні.
На його думку, ситуація за час дії проєкту змінилася. Якщо спочатку люди не знали, що це за бригада, чим займається, то зараз всі обізнані – чекають на медиків. І збирати мешканців вже не так складно, як було раніше. Перед тим, як приїхати в село, координатор проєкту дзвонить в громаду, розмовляє з керівництвом ЦПМСД та каже, в які населенні пункти, пункти здоров’я та сімейні амбулаторії збираються. І в призначений час збирають там людей. А ті вже знають, які саме спеціалісти приїдуть.

В основному, працюють лікарі вищої та першої категорій, які знаються не тільки в гінекологічних, а й у інших захворюваннях. Тому до них з готовністю йдуть з самими різними проблемами. Також під час виїздів передають сімейним лікарям безкоштовні медикаменти.
Звісно, працювати нелегко. Так, нещодавно приїхали в село: людей повний коридор. І як тільки все необхідне налаштували – вимкнули світло. Довелося застосовувати налобні рефлектори і таким чином приймати.
Великі проблеми з дорогами. В райцентрах та основних магістралях з Миколаєву на Одесу, Київ, Умань, Кропивницький, Кривий Ріг та Дніпро ще куди не йшло. Так, до Братська на відстань у 160 кілометрів бригада потрапляє по трасі за дві години. А звідти до якогось села за 20 км їдуть ще годину по колодовбинах.
«Люди в селах важко працюють. Тому дуже часто буває випадіння та опущення статевих органів. У багатьох по 5-6 пологів – через це також йде порушення. Випадає й пряма кішка. Люди стають інвалідами», – зазначає координатор проєкту.
Він додає, що невдовзі у складі бригади запрацює лікар УЗД – вже закуплене відповідне обладнання з усіма необхідними датчиками. Тому це дозволить допомагати не тільки жінкам, а й чоловікам, людям з іншими скаргами. Також у медиків з’явилася можливість робити експрес-тести на гепатит, СНІД та інші захворювання. Якщо виявили – направляють до спеціалістів.

У планах – додати до складу бригади інших вузьких спеціалістів: в першу чергу, ендокринолога та кардіолога. Це значно розширить можливості для медичної допомоги мешканцям області.
Медики впевнені, що в рамках проєкту вдалося змінити ситуацію на кращу. Було виявлено дуже багато патологій про які люди не знали. І не тільки виявили, але й забезпечили, щоб хворі потрапили на лікування до райцентру або пренатального центру та гінекологічного відділення обласної лікарні. Там роблять багато з того, що не роблять в районних лікарнях, в тому числі складні операції. Тому людям дуже подобається, що домовитися про візити та лікування в області можна відразу із спеціалістом бригади.
Фактично за весь час колектив бригади – п’ять лікарів та п’ять акушерок – лишається тим самим. Люди бачать результати своєї праці – і це допомагає долати труднощі.