
Програми, гранти, компенсації: Чим допомагають аграріям на Миколаївщині,- ФОТО
Через замінування територій Миколаївщини та зменшення експорту сільськогосподарської продукції, аграрії області за час повномасштабного вторгнення понесли значні збитки. Однак в Україні діє ряд програм, які направлені на допомогу сільгосппідприємствам.
Директорка департаменту агропромислового розвитку Миколаївської обласної військової адміністрації Олена Піскун зазначає, агропромисловий комплекс є складовою частиною економіки Миколаївської області, що забезпечує продовольчу безпеку, формує істотну частку доходів за рахунок податків від аграріїв та аграрного експорту.
За її словами, виробництво сільськогосподарської продукції в області 2023 року здійснювали 2830 підприємств, що порівняно з 2022 роком збільшилося на 265 підприємств, однак менше ніж в довоєнний період на 508 підприємств.
Через блокування портової інфраструктури України, в тому числі Миколаївської області, відбулося зменшення експортного потенціалу
- Експорт аграрної продукції області у минулому році становив лише 0,9 мільярдів доларів і наші сільгосптоваровиробники реалізовували продукцію до 117 країн світу. у довоєнний період цей показник становив 2,72 мільярдів доларів. Експортний потенціал нашої області значно скоротився,- підкреслила Піскун.
Вона додала, що за перший квартал 2024 року експорт аграрної продукції вже було отримано 245 мільйонів доларів. За словами Олени Піскун, це майже на рівні минулого року.
Експорт сільськогосподарської продукції області у 2024 році здійснюється до 37 країн світу. Найбільше до країн Європейського Союзу. Слід зазначити, що незважаючи на зменшення експорту питома вага аграрної продукції збільшилась до 94 %. Тобто увесь експортний потенціал складає аграрне виробництво. У довоєнний період цей показник становив 79 %, - розповіла директорка департаменту агропромислового розвитку області.
Щодо ситуації із замінуванням Миколаївщини.
Олена Піскун зазначає, що основною проблемою для частини аграріїв області у 2024 році, як і попередні роки, залишається неможливість здійснення повноцінної господарської діяльності у зв’язку з замінованістю сільськогосподарських земель вибухонебезпечними предметами.
За її словами, після деокупації на Миколаївщині 288,8 тисяч гектарів були забрудненими та замінованими. За період з початку повномасштабного вторгнення по червень 2024 року в області обстежили 127 тисяч гектарів, з яких підлягали розмінуванню майже 27 тисяч гектарів і фактично розмінували 13 тисяч.
- Ця робота продовжується і надалі буде тривати. Сьогодні розширено коло операторів, які здійснюють діяльність з розмінування. На сільгоспугіддях нашої області працюють 139 піротехнічних груп та 25 одиниць механічної техніки. Ці групи операторів продовжують збільшуватися,- повідомила Піскун.
Олена Піскун говорить, що в рамках програми Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) та Всесвітньої продовольчої програми надаватимуть допомогу фермерам Баштанського та Миколаївського районів у розмінуванні земель сільськогосподарського призначення та наданні допомоги для відновлення господарської діяльності, які подали заявки та вже відібрані як учасники.
- Основними критеріями програми є землі в обробку прощею від 3 до 300 гектарів, які розташовані у безпечній зоні від лінії фронту. Заявки подавались через Державний аграрний реєстр,- пояснила директорка департаменту агропромислового розвитку області.
Також, за її словами, на державному рівні прийнято рішення про надання компенсації на розмінування сільськогосподарських земель, зокрема для фермерів, які проводили роботи з очищення полів від ВНП своїм коштом.
- 17 травня Кабінет Міністрів України оновив Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для компенсації витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення. Зміни до постанови передбачають компенсації як для фермерів, землі яких уже розміновані сертифікованими операторами протимінної діяльності в період з 24 лютого 2022 року до 15 квітня 2024 року, так і для фермерів, які лише планують розпочати розмінування власних ділянок або на яких працюють як орендарі,- пояснила Піскун.
Вона додала, що на ці потреби на цей рік закладено 3 мільярди гривень. Держава компенсуватиме 80% вартості розмінування
Також аграріям Миколаївщини, говорить Олена Піску, допомагають міжнародні організації. Основними міжнародними партнерами, які надають суттєву підтримку в агропромисловому комплексі області є USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО):
- У цьому році ці організації надали допомогу у вигляді посівного матеріалу (соняшник, кукурудза на зерно, ячмінь, пшениця) та мінеральних добрив. Також надавались модулі для зберігання зерна в кількості 113 одиниць загальною ємністю майже 50 тисяч тонн. 98 отримувачів вже отримали модульні зерносховища, завершення видачі 15 модулів орієнтовно планується здійснити протягом червня 2024 року.
У рамках підтримки благодійного фонду «Жнива Перемоги» у період жнив надається допомога суб’єктам господарювання агропромислового комплексу області у вигляді отримання комбайнів марок John Deere та New Holland у безкоштовне користування на термін, встановлений у договорі.
- Основними критеріями отримання комбайнів у користування є земельний банк до 1500 га, статус юридичної особи, сплата податків, підтверджуючі документи про знищення сільськогосподарської техніки. Навантаження на один комбайн повинно становити в межах однієї тисячі гектарів у період збиральних робіт (можливе групування господарств),- пояснила директорка департаменту агропромислового розвитку області.
Крім того, аграрії можуть отримати компенсації за придбання сільськогосподарської техніки:
- Кабмін поновив компенсації за придбання сільгосптехніки вітчизняного виробництва в рамках урядової програми компенсацій аграріям 25% вартості придбаної техніки і обладнання вітчизняного виробництва. Перелік техніки, що підлягає компенсації розміщений на сайті Мінекономіки, до нього входить більше шести тисяч найменувань сільськогосподарської техніки та обладнання, також завод виробник або дилер, який здійснює реалізацію сільгосптехніки. Аграрії для отримання компенсації повинні здійснювати фінансові операції через уповноваженні банки, з якими можна ознайомитися на сайті Мінекономіки.
Здійснено вже і подачу заявок від аграріїв з деокупованих територій. Від області подано 743 заявки, з яких до реєстру виплат внесено 663 заявки площею 18,4 тис га на загальну суму дотації 147 млн грн.
Як говорить Олена Піску, очікується ще відкриття подачі заявок для аграріїв всієї території за 1 га – 4 тисячі гривень. Підтримка здійснюється виключно через Державний аграрний реєстр.
Також аграрії можуть отримати гранти. Згідно з урядовою грантовою програмою, спрямованою на розвиток садівництва та тепличного господарства, бажаючі можуть подати заявку через портал “Дія” ат отримати до 10 мільйонів гривень на розвиток садівництва та до 7 мільйонів гривень - на теплиці. Найголовнішими умовами є наявність земельної ділянки та проєктно-кошторисної документації.
- Наприкінці минулого року та на сьогоднішній день, суттєву допомогу у виглядів грантів на суму 22,5 млн грн надано 4 суб’єктам господарювання Миколаївської області, а саме: 3 підприємства для створення або розвитку тепличного господарства – 21,0 млн грн; 1 підприємство для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства – 1,5 млн грн,- розповіла Піску.