• Головна
  • «Освіту знищити неможливо»: як відновлюється Чорноморський національний університет у Миколаєві
09:40, 13 травня
Надійне джерело

«Освіту знищити неможливо»: як відновлюється Чорноморський національний університет у Миколаєві

«Освіту знищити неможливо»: як відновлюється Чорноморський національний університет у Миколаєві

Чорноморський національний університет імені Петра Могили – провідний навчальний заклад у Миколаєві. Тисячі студентів щорічно починають тут свій новий життєвий літопис, отримуючи безцінні знання.

Літопис

Університет є одним з наймолодших вищих навчальних закладів в Україні. Так, у 1995 році серед викладачів Українського державного морського технічного університету зародилась ідея створити філію Національного університету Києво-Могилянської академії. Викладачі вважали, що тільки технічної освіти для Миколаївщини замало. Пізніше керівництво міста та області підтримали цю ідею, а директор «Заводу ім. 61 комунара» дав згоду на виділення приміщення під навчальний корпус. Дату 30 серпня 1996 р. можна вважати днем народження університету. Тоді в українському театрі посвятили перших студентів. Навчання розпочалось. Після чотирьох років навчання випустились перші бакалаври.

В березні 2002 році КабМін видав розпорядження «Про утворення Миколаївського державного гуманітарного університету імені Петра Могили» комплексу Києво-Могилянська академія.

Йшли роки, спеціальностей на які можна вступити ставало ще більше. Випускалися бакалаври та магістри. У 2008 році Миколаївський державний гуманітарний університет імені Петра Могили реорганізовано в класичний Чорноморський державний університет імені Петра Могили, а вже у 2016 році «Могилянка», як звикли називати університет миколаївці, отримала статус «Національний». 

Рани війни

Початок повномасштабної війни в  Україні, 24 лютого, не оминув навчальний заклад - російські війська обстрілювали університет і не один раз. В ніч на 17 серпня ракети зруйнували фасадну частину та пошкодили головний вхід. А в ніч проти 19 серпня РФ вкотре використала ракети С-300 та влучили в будівлю університету. 31 серпня ректор Леонід Клименко звернувся до всіх небайдужих людей з проханням посприяти матеріально у відбудові університету. Станом на 2024 рік будівлю вдалось відновити.

Кореспондент 0512 поспілкувався з ректором Чорноморського національного університету імені Петра Могили Леонідом Клименко про відбудову навчального закладу.

Ректор університету Леонід Клименко

Ректор розповідає, що з початком повномасштабного вторгнення в університеті сподівалися, що війна швидко закінчиться.

«24 лютого ніхто не міг уявити, скільки війна буде продовжуватися. Тому, якщо сьогодні ми маємо перспективи ще на 2025-й рік і, як кажуть, може бути і 2026-й рік, то зрозуміло, що це довготривала подія, до якої треба підходити як до довготривалої. 24 лютого 2022 року очікування були, що це буде тиждень або місяць. По всій країні на два тижні оголосили припинення занять - була перерва в навчанні».

Проте, навіть через цей час військові події не закінчилися – у ЧНУ треба було приймати рішення, яким чином продовжувати заняття.

«Зрозуміло, що заняття необхідно було продовжувати. І вирішили, враховуючи, що ворог уже стояв біля Миколаєва, обстріли постійні, то продовжувати освітній процес в режимі онлайн, дистанційному режимі. Тим більше, що досвід проведення таких занять був попередні роки пандемії, вони дозволяли це проводити. Тому ми почали проводити дистанційним чином і захисти дипломів. Ми встигли зробити захисти дипломів тим, хто закінчував у лютому місяці. Дипломи були замовлені ще до цього. Тому випуск магістрів в 2022 році в лютому ми зробили, і далі продовжували вже заняття онлайн»

Підступні удари

Університет почав зазнавати пошкоджень, починаючи з лютого і березня 2022 року – ворожі ракети поцілили у поруч розташовані підприємства, лікарню та готель неподалік.

«Вікна та стелі летіли у нас починаючи з лютого та березня 22-го року, причому неодноразово. Прямих влучень саме в будівлю університету ми зазнали в серпні 2022 року, коли 17-го дві ракети влучили безпосередньо в наш корпус, через день, 19 серпня, ще дві ракети влучили, а 29 серпня ще одна ракета, яка була збита, влучила в п'ятий корпус. Ці п'ять ракет завдали нам вже не тільки ушкоджень, але й руйнувань.  Пошкодження були настільки серйозні, що навіть нижче фундаменту були вирви, стіни та дахи були пробиті, плити перекриття та стіни впали, комунікації - вода, телефон, кабелі високої напруги - були пошкоджені».

Ці руйнування університету довелося ліквідувати протягом року, і зараз ці роботи продовжуються, - зазначає ректор.

Відновлення з перших годин

«Ми ще не зробили благоустрій подвір'я, тому що там і фасад пошкоджений, забитий грунтом, і пошкоджено покриття двору: плитка, газони, дерева. Самі конструкції встояли, але пошкоджена штукатурка, фарба. Ми робимо це до 1 вересня 2024 року, щоб наші традиційні місця посвячення студентів були вже не тільки відремонтовані, але й мали презентабельний вигляд, тому що ми готуємося вже до свята»

Відновлення університету почалось фактично з перших годин після обстрілу.

«Ми тільки прибрали сміття 17 серпня, а 19-го знову вночі ми отримали удар... Але вже були настільки серйозні пошкодження, що нам довелося наймати потім кран, наймати бульдозер, вивозити величезну кількість зруйнованих будівельних конструкцій. Близько 3 000 м² дахів ми відновили, біля 2,500 м² вікон. Я вже не кажу кількість підвісних стель, стін, шпаклювання дверей, близько 200 дверей, які довелося замінити, як внутрішніх, так і зовнішніх. Теплова мережа, водопровід, кабелі високої напруги, телефонні кабелі – все це було пошкоджено. Зруйновано десь близько 30 кондиціонерів, які були встановлені, тому що вони просто злітали. Їх пробило уламками від ракет, побило кондиціонери. Причому, дуже шкода кондиціонери, тільки встановили в актовій залі, дуже потужні кондиціонери»

За словами Леоніда Клименка, університет відновив більшість пошкоджень власними силами і за власний кошт. Зокрема, більшість робіт виконано силами університетської будівельної бригади.

«Проте, для зведення фундаментів, перекриття, монтажу сходових маршів необхідна була спеціальна будівельна ліцензія. Це те, чого у нас немає. Доводилося проводити тендер і наймати фірму, яка проводила вказані роботи. Так, якщо дерев'яні вікна раніше ми робили самі, то сьогодні двері, вікна їх треба було замовляти. Нам допомогла обласна військова адміністрація - дякуємо їм і Віталію Олександровичу (ред. Кім, очільник ОВА), що допомогли з пошуком інвестора. Завдяки цій допомозі близько 500 квадратних метрів вікон нам встановили в спортивній залі і в читальному залі. Нам допомогла ООН, яка зробила ремонт великої читальної зали. Ми теж дякуємо їм за все. Ну в принципі, 90% це було зроблено за власні кошти і власними силами».

За словами Леоніда Клименка, внаслідок удару університет втратив частину матеріально-технічної бази, зокрема комп'ютерне та медичне обладнання.

«Найцінніше обладнання в квітні 22-го року ми вивезли в Київ до Києво-Могилянської академії. Але всі 500 комп'ютерів, які у нас були, ми не могли вивезти. Близько 70 комп'ютерів внаслідок удару пошкоджено, не самих нових, але абсолютно працездатних. Деяке медичне обладнання було також пошкоджене».

Завдячуючі низьці міжнародних організацій, університет відчув допомогу у відновленні втраченої бази.

«Наприклад, норвезькі компанії нам надали 100 ноутбуків і 100 комп'ютерів з великими моніторами. Матеріальна база відновилася дуже потужно. Університет Суонсі  надав нам свій надзвичайно потужний сервер, який сьогодні у нас забезпечує фактично і дистанційне навчання, і всі інші потреби. Ну дуже потужний сервер».

Також працівники університету отримують гуманітарну допомогу, включаючи харчі для викладачів, деякі медичні матеріали та розхідні матеріали.

«Міжнародна медична організація Гарвардського університету надала нам тренажери для медиків, так звані «штучні люди», та інше сучасне обладнання, яке використовується для навчання. Так що за цей час ми не лише відновили матеріальну базу, але й значно її покращили»

Нові виклики часу

Наявність укриттів – важлива вимога українського сьогодення. В ЧНУ ім. Петра Могили врахували це під час відновлення та реконструкції наявних приміщень.  Зокрема, частину навчальних та наукових лабораторій розташували в безпечних місцях.

«Зараз там чудові приміщення, кращі, ніж коли-небудь раніше. Тож ми продовжуємо це робити, покращувати та ремонтувати, оскільки ремонт наших приміщень триває постійно, включаючи як косметичні, так і капітальні ремонти. Ми зробили багато укриттів фактично в кожному корпусі. У нас є укриття, які дозволяють все ж таки забезпечити охорону наших студентів під час повітряних тривог. У всіх корпусах у нас  це є».

Наявність аудиторій в захищених місцях дозволяє стабільно проводити заняття без тривалих перерв для студентів.

Університет зараз дає знання новим студентам  у форматі як онлайн, так і офлайн, залежно від курсів і спеціальностей.

«Перший курс фактично проходить заняття офлайн, оскільки туди вступили люди, які знаходяться в Миколаєві, в Україні, і сьогодні ситуація в Миколаєві значно стабільніша, ніж вона була в 22-му році. Тобто, ми маємо можливість проводити заняття сьогодні офлайн. Це перший і другий курси медики. Взагалі, вони можуть вчитися тільки офлайн, інші форми навчання не допускають».

«Ми не дамо їм знищити нас»

Під ворожий обстріл окупантів у Миколаєві потрапив не лише ЧНУ, а й низька вищих навчальних закладів, шкіл та гімназій. За словами Леоніда Клименка, це намагання ворога знищити українську освіту.

«Можливо, це через неприязнь деяких ворогів до української освіти. Вони б'ють виключно по університету, оскільки, можливо, вважають, що в ньому є військові. Ми показували, що тут немає жодних військових, нічого такого, і коли вони готувалися обстрілювати нас, ми показали фільм, де зняли камерою без перерви нашу територію, демонструючи, що тут нікого немає.Тим не менше, вони вдарили по нашому університету. Причому, сказати, що це було там випадково, не можна. Цілилися в інше місце не можна сказати, оскільки ракети влучили чітко в сходові марші та в центр даху будинку»

Відстань між влученнями ракет скла приблизно 10 метрів – схоже, що це був дуже прицільний удар по будівлі університету.

«Це просто було знищення української освіти, це була цілеспрямована акція, іншого тут не можна було уявити. Але всупереч їх намірам українська освіта все одно відроджується, - сказав він. - Це просто знищення потенціалу, тому що ті, хто ще бореться, хто ідеологічно підтримує незалежність і все інше, забезпечує, вони для них вороги. Але освіту знищити неможливо тому, що це не просто дві людини це ціла система, причому вона постійно поповнюється новими абітурієнтами, новими викладачами і знищити неможливо, неможливо і ми не дамо їм знищити нас», - резюмує Клименко.

Ми також поспілкувалися зі студентами університету, які пригадали ці жахливі дні для університету.

Студентка університету Елучка Казарян пригадує, що була розчарована звісткою про атаку по рідній «Alma mater».

«В момент удару я не була у місті – я була в окупації. Після цієї звістки було дуже сумно й неприємно. Але, коли я повернулася, університет потрошку розбудовувався. Минуло півтора року і наш університет разюче відрізняється».

Як розказала студентка ЧНУ Христина Остапчук, вона застала найважчі часи для університету: ковід, а тепер війну.

«Освіту знищити неможливо»: як відновлюється Чорноморський національний університет у Миколаєві, фото-1

«Після удару у мене була паніка – я думала, що сюди більше не повернусь і нас перебазують в інше місце. Я дуже злякалася. Але університет потроху почали відбудовувати і тривога на душі минула. Університет швидко та якісно відбудувати, а найкращий показник цього – набір першокурсників, які вже зараз отримують знання. Наш ректор дійсно молодець».

Наразі університет розвиватися і готовий прийняти ще більше нових студентів - майбутнє нової України. Як нагадування, про страшні дні атаки, у одному з коридорів встановили ту саму ворожу ракету системи С-300, яка поцілила по закладу.

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Освіта #університет #війна #Миколаїв #удар #відновлення
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
24 лютого росія напала на Україну під виглядом спецоперації. Зараз рашисти обстрілюють будинки, дитсадки,школи, лікарні. Не гребують вбивати мирних та розкрадати будинки в селах. Ми боремось за нашу свободу!!
Оголошення
live comments feed...