• Головна
  • Миколаївському ДОФу виповнюється 200 років: історія створення, занедбання та відродження культурного осередку,- ФОТО
12:40, 17 січня 2024 р.
Надійне джерело

Миколаївському ДОФу виповнюється 200 років: історія створення, занедбання та відродження культурного осередку,- ФОТО

Цього року Дому офіцерів флоту виповнюється 200 років. Ця архітектурна пам’ятка є однією з найстаріших будівель Миколаєва.

Нещодавно начальник управління культури Миколаївської міськради Юрій Любаров під час брифінгу анонсував, що 2024 рік в Миколаєві планують провести під гаслом Дому офіцерів флоту.

Будівля ДОФу має давню історію, а  на початку повномасштабного вторгнення рф на територію України Дім офіцерів флоту відіграв особливу роль, адже став місцем спротиву. Під час війни будівля активно почала наповнюватися і культурними заходами.

Редакція 0512.ua пропонує згадати історію будівлі, дізнатися про сьогоднішнє життя ДОФу, розвиток та плани на майбутнє.

Від будівництва до занедбання

Тож, розпочнемо з історії. Будинок флагманів та командирів з'явився у Миколаєві в 1824 році за наказом Головного командира Чорноморського флоту та портів Олексій Грейга. Призначався ДОФ для організації дозвілля офіцерів-моряків та його сімей. Тут проводилися бали, прийоми, літературні та сімейні вечори, концерти, а в бібліотеці проходили лекції та зустрічі. 

Будівля зведена в стилі класицизму і представляє комплекс із трьох споруд. До речі, кована огорожа навколо ДОФу збереглася й донині.

У центрі головного фасаду на стилобаті вміщено шестиколонний портик великого тосканського ордера, завершений трикутним фронтоном.

Віконні отвори прямокутної та арочної форми оформлені скромною лиштвою, вікна першого поверху акцентуються поличками-сандриками. Площини фасадів увінчані карнизом великого виносу та розчленовані поверховими тягами.

З 1924 року колишній Будинок флагманів та капітанів отримує нову назву - Будинком культури моряків, а в післявоєнні роки - Будинком офіцерів флоту та Центром культури, відпочинку і освіти ВМС. 

Під час війн будинок частково зруйнували, але в стані руйнування він простояв недовго. ДОФ, після закінчення війни, відразу ж почали ремонтувати.

До 2004 року Будинок офіцерів флоту перебував у власності Міністерства оборони, потім його передали у комунальну власність та він стоїть закинутий.

Миколаївському ДОФу виповнюється 200 років: історія створення, занедбання та відродження культурного осередку,- ФОТО , фото-1

Проте завдяки наполегливості миколаївських активістів у 2019 році культурне життя почало повертатися у ДОФ. 5 років тому зробили ремонт літньої сцени і двічі на тиждень протягом червня - вересня на літньому майданчику демонструвались фільми. Наступного року ініціативу продовжили у новому форматі, зважаючи на карантинні обмеження та 2021 рік стає роком нового запуску культурних подій на літній сцені Будинку офіцерів флоту.

Намагалися будівлю ДОФу внести до списку для “Великої реставрації”, але цього так і не сталося.

Культурний об’єкт у воєнний час

З перших днів повномасштабного вторгнення Будинок офіцерів флоту став волонтерським штабом та місцем спротиву російському агресору. У перші дні війни начальник Миколаївської ОВА Віталій Кім записав відеозвернення містянам з закликом робити коктейлі Молотова. Запрошував всіх саме в ДОФ. Миколаївці відразу ж відгукнулися і взялись до роботи.

Пізніше ДОФ став одним найбільшим волонтерським пунктом у місті, де миколаївці працювали задля допомоги військовим та цивільним. Робота не припинялась ні на день.

Відновлення культури в ДОФі

10 березня 2023 рік став дійсно визначним для Будинку офіцерів флоту. Адже вперше за довгий час тут провели культурний захід: з виставкою, музикальним супроводженням та глядачами.

-Останній рік, попри війну, ДОФ як був у 1800-х роках культурним центром, зараз моя позиція і моєї команди направлена на те, щоб відроджувати саме як такий великий культурний центр. З одного боку ми продовжуємо займатися гуманітарною допомогою, це є один з найбільших гуманітарних центрів, а з іншого боку культурна діяльність. Вона розповідається на кілька напрямків. Це освітні заходи, проводиться дуже велика кількість різних майстер-класів для дітей і не тільки, художні та фотовиставки, концерти, показуються вистави,- розповів миколаївський волонтер та музикант Володимир Алєксєєв.

Миколаївському ДОФу виповнюється 200 років: історія створення, занедбання та відродження культурного осередку,- ФОТО , фото-2

Також минулого року Алєксєєв презентував проєкт відновлення ДОФу, де показав, що в історичній будівлі можуть одразу функціонувати 6 різних майданчиків. Діяльність 4 локацій вже відновили:

-Ми зробили найбільше повноцінне базове укриття, де відбуваються зараз культурні заходи, де ми можемо розмістити сидячих 250 людей, а стоячих ще більше. Зараз працював зал на другому поверсі, в теплий час на вулиці працює літня сцена, відкритий простір, безпосередньо сама територія приведена до ладу. Тобто все це відбувається. Ми не очікуємо ремонту, хоч ДОФ і вносився у 2022-му році до списку для “Великої реставрації” і там би мав початися процес, щоб цей об’єкт реконструювали. Але через війну все було заморожено. Але наша позиція, що ми не будемо чекати, коли будуть щось робити чи з’явиться якесь фінансування, ми робимо те що можемо своїми силами.

В планах відновити роботу ще двох локацій – літній кінотеатр та велика зала.

- Це такі найбільші об’єкти. Я думаю, що цього року ми вже точно відновимо роботу літнього кінотеатру. Це буде не раніше квітня. Але цей об’єкт приводиться до ладу. Велика зала – це шоста локація. Вона найбільша і найпроблемніша. Проте в цьому об’єкті на цей час немає гострої потреби в такій залі,- пояснив Алєксєєв.

Володимир Алєксєєв зазначив, що Будинок офіцерів флоту відвідує чимало людей, не зважаючи на відсутність капремонту. За його словами, влітку 2023 року лише культурні заходи в ДОФі відвідало понад 10 тисяч осіб.

До 200-річчя Дому офіцерів флоту готується цілий графік культурних подій.

- На цей час чогось помпезного немає. Є різні розмови, далі подивимось, можливо, щось і буде одне помпезне. Я не бачу проблеми в тому, щоб зробити щось одне велике, я вважаю краще зробити планомірно, щоб розвивалося це місце. Тобто, щоб це не була одна конкретна дата, а протягом року ми зробимо 100 крутих культурних заходів, як для дітей, так і для дорослих, для людей похилого віку і для молоді. На те ДОФ і культурний центр, щоб там проводити різні культурні заходи,- розповів Алєксєєв.

Начальник управління культури Юрій Любаров під час брифінгу наголосив, що у планах привернути увагу до ДОФу, в тому числі інвесторів, адже він має великий потенціал і вже зараз там регулярно проходять цікаві заходи.

Використані матеріали з сайту «ДОФ».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#ДОФ #Будинок офіцерів флоту #культура миколаїв #ДОФ Миколаїв
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Оголошення
live comments feed...