Потрібні як повітря: на Миколаївщині старшокласники збирають дрони, аби допомогти військовим, - ФОТО
В одній із громад Миколаївщини старшокласники вчаться складати дрони, які потім передають захисникам на фронт. Допомагають їм цьому інженери підрозділу “Злі птахи”. Двадцять дронів вже передали військовим.
Голова ОТГ Леонід, в коментарі 0512 розповів, що громада з перших днів війни допомагає військовим, саме тому на сесії виділили кошти на придбання запчастин для складання дронів:
Я особисто зі своїми товаришами їжджу до хлопців, майже на нуль. Скрізь, де ми приїздимо до військових, вони нас питають саме за дрони. Ми обговорили це питання з депутатським корпусом, адже армії потрібно допомагати, щоб наблизити перемогу. Наша громада поховала багато Героїв. Ми розуміємо, що без наявності таких дронів, нам прийдеться ще довго воювати. З 2022 року президент мав об’єднати зусилля заради перемоги. Не можна, щоб на передку гинули хлопці, а в тилу будувались дороги та облаштовувались парки. Я виступаю за те, щоб хоча б 60% місцевого бюджету направляти на допомогу хлопцям, які знаходяться на нулі. Вони багато чого потребують, це не лише дрони, а й тепловізори, авто.
Голова ОТГ розповідає, що у соцмережі побачив пост Іллі Шполянського про те, що вони займаються виготовленням дронів. Він звернувся до нього, щоб той допоміг організувати процес виготовлення дронів в громаді.
- Я хотів вбити чотири зайці. Хотів зацікавити наших дітей, які зараз просто не знають чим зайнятись. Друге — дати дітям навички, які будуть необхідні їм в дорослому житті, а також підвищити патріотизм дітей і допомогти військовим у боротьбі з ворогом.
- Спочатку було складно, ми розраховували, що буде легше. Але ж це діти, потрібно ще навчитись. Завдяки хлопцям, які нам допомагають, цей процес пішов. Учні набрались досвіду.
Наразі депутатський корпус виділив ще 1,5 мільйона, щоб закупити необхідні частини та продовжити виготовлення дронів:
На жаль, це дуже складно робити. На зараз ми передаємо дрони, але ми ще не розрахувались за ці запчастини, які закупили. Проблема в тому, що законодавча база складена так, що закупівля запчастин на дрони стала в третю чергу. Ми саме не знаємо, коли казначейство розрахується за ті запчастини, а нам потрібно було вже оголосити тендер на закупку нових запчастин. Ми не можемо це зробити, бо зволікається процес. На державному рівні треба внести зміни в це, це дуже важливо. Першочергово все, що з місцевих бюджетів виділяється для подальших потреб військових має йти хоча б в другій черзі. Це спростило б процедуру виготовлення дронів. Ми звернулись до нардепа, щоб він допоміг. Ми втрачаємо зараз не лише час, а й героїв, які боронять нашу країну.
Інженер підрозділу Максим Олійник один з тих, хто допомагає підліткам навчитись збирати дрони. Він розповідає, що декілька місяців тому до них звернувся голова громади Леонід Мухарський з пропозицією допомогти організувати гурток. Зараз в команді чотири хлопці, які на постійній основі складають дрони:
Хлопці повністю збирають та прошивають дрони. Ми тільки перевіряємо. Бувають помилки. І це нормально. Діти вчаться доволі швидко.
Максим додає, що собівартість одного такого дрона складає 11 тисяч гривень. Вони вже передали 20 дронів військовим по листу зверненню. У планах зробити ще сто таких дронів.
Ці військові навчались у нас на пілотів і отримали сертифікат, — каже він.
Чоловік каже, що вони можуть навчити, як складати дрони, але є й проблема у тому, що без комплектуючих зібрати дрон неможливо. Постає проблема і затримки оплат, що залежить вже не від них, а від держави:
Ми готові навчати та допомогти. На жаль, державні структури не допомагають, а заважають. Затримують оплати. Дрони в третій черзі на оплату, а без комплектуючих збирати нема чого, — зазначає він.
Максим зазначає, що на війні дрони дуже потрібні нашим захисникам, адже їхня ефективність доведена неодноразово.
Дрони як повітря зараз потрібні. Вони вже показали свою ефективність на тисячі процентів. Квадрокоптер за 500 доларів легко знищує техніку за мільйони
Здійснено за підтримки Асоціації "Незалежні регіональні видавці України" в рамках реалізації грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.