• Головна
  • Окупація, зруйновані будинки та загибле мирне населення: як живе Привільненська ОТГ під час війни,- ФОТО
14:10, 24 жовтня 2023 р.
Надійне джерело

Окупація, зруйновані будинки та загибле мирне населення: як живе Привільненська ОТГ під час війни,- ФОТО

Привільненська ОТГ є однією з громад Миколаївщини, яка постраждала внаслідок Великої війни. Один старостинський округ ще на початку повномасштабного вторгнення  опинився під окупацією російських агресорів. Протягом дев'яти днів люди жили на одній території з ворогом.  Окрім того, внаслідок російської агресії, у громаді пошкоджено ряд об'єктів, зокрема і будинки цивільних. 

На сьогодні у громаді відновили більшу частину постраждалих об’єктів, а люди  згадують пережите зі сльозами на очах.

Редакція сайту 0512.ua поспілкувалася з представниками місцевої влади та дізналася про наслідки війни, життя під час та після окупації, гуманітарну ситуацію та процес відновлення громади.

Об’єднання вісімнадцять населених пунктів відбулося у грудні 2020 року. Адміністративним центром стало село Привільне, утворилися і чотири старостинські округи – Єрмолівський, Лук’янівський, Старогороженський та Кашперо-Миколаївський. До повномасштабного вторгнення рф на територію України, громади освоювалися у новому статусі, будували плани на майбутнє та працювали над подальшим розвитком.

24 лютого 2022 року сколихнуло Привільненську громаду, як і всю країну.

Окупація

У перші дні березня через Привільне вже проходили колони із сотнями військової техніки ворога. П'ятого березня Кашперо-Миколаївський старостинський округ потрапив під окупацію російської армії. Кашперо-Миколаївка є найбільш постраждалим населеним пунктом громади. 

Окупанти зайшли в  Кашперо-Миколаївку 5 березня зі сторони Пісок. 

- Три доби, і вдень і вночі сунула їхня військова техніка. Тисячі танків, БТРів, бензовозів, спецтехніки. Десятки тисяч рашистів розлізлися по нашому степу, балках, полях, лісосмугах. Дуже  багато  розмістилися в селі: у школі, адмінбудівлі  старостату, Будинку культури, відділення зв’язку, амбулаторії. Вони заселялися не лише у пустуючі будинки, а й будинки місцевих жителів, яких виганяли з власних  домівок. Ми були оточені з усіх боків, відрізані від усього світу. Зв’язку не було, телефони перевіряли, суворо забороняли користуватись ними, сімкартки забирали. Проводили фільтрацію, обшуки в будинках, забирали мисливську зброю, водили чоловіків на допит у будівлю спортивної зали школи. Всі дні рашисти рили окопи, котловани для своєї техніки. Приходили двічі і до мене, проводили обшук будинку, подвір’я. Забрали  рушниці мисливські, патрони до них, дозволи на користування зброєю,- розповіла староста Кашперо-Миколаївки Людмила  Ніколаєнко.

Наслідки авіаудару по Кашперо-Миколаївці

За необхідності можна було пересуватися селом лише одягнувши білу пов’язку на руку. В період окупації на території села померло троє місцевих жителів, рити ями не було кому, ховали тільки рідні.

Перед початком окупації  одній багатодітній  сім’ї навіть вдалося виїхати.

- Нікого не випускали за межі села в бік  Миколаєва, вони їхали на свій риск. Рашисти обшукали машину, перевірили телефони, питали куди їдете, батько відповів, що в них захворіла дитина  і їм дозволили виїхати. Це лише одна сім’я, яка виїхала, більше ні в кого не було можливості виїхати,-  розповіла Людмила Ніколаєнко.

Під час авіаудару 5 березня 2022 року у своєму дворі загинула жінка Стрілець Людмила Петрівна, а під час окупації 8 березня 2022 року російські терористи закатували учасника АТО Кучерешка Сергія Степановича.

За словами старости, село Кашперо-Миколаївка постраждало за декілька годин до окупації. П'ятого березня під час авіаудару села ряд будинків на двох вулицях Молодіжній та Степовій зруйновано вщент, деякі зазнали значних пошкоджень. Протягом ведення бойових дій на території села зазнали пошкодження і житлові об’єкти місцевих жителів вулиць Центральної, Поштової та Миру. Загалом у Кашперо-Миколаївці пошкоджень зазнали 47 житлових будинків, включаючи зруйновані.

Зруйновані будинки після авіаударуЗруйновані будинки після авіаударуЗруйновані будинки після авіаударуЗруйновані будинки після авіаударуЗруйновані будинки після авіаударуЗруйновані будинки після авіаударуЗруйновані будинки після авіаударуЗруйновані будинки після авіаудару

Також постраждав Кашперо-Миколаївський ліцей з початковою школою та гімназією, адмінбудівля старостинського округу, яка під час обстрілу згоріла вщент, у Будинку культури пошкодило вікна, постраждали будівля відділення зв’язку та амбулаторія.                

Пошкоджені будівлі старостату та поштиПошкоджені будівлі старостату та поштиПошкоджені будівлі старостату та поштиПошкоджені будівлі старостату та поштиПошкоджені будівлі старостату та пошти

- На  даний час дев'ять будинків не відновленні, з них сім не підлягають відновленню та два в такому стані, що ще можна зробити капітальний ремонт, але це буде вирішуватись комісією з обстеження та фіксації фактів пошкоджень/руйнувань будівель, яка створена виконавчим комітетом Привільненської сільської ради,- говорить староста. 

«Коли ми потрапили після деокупації у школу, то жахнулися»

Ліцей у Кашперо-Миколаївці

Начальниця відділу юридичного забезпечення та персоналу Привільненської сільської ради Катерина Бурбика розповідає, що коли українські воїни вибили ворога з громади, сільрада одразу ж виїхала на фіксацію фактів пошкодження до Кашперо-Миколаївки. Зафіксували 47 житлових будинків з різними ступенями пошкоджень.

- На сесії Привільненської сільської ради депутати підтримали виділення коштів на відновлення та придбання нового житла для тих, у кого були зруйновані житлові будинки. Загалом було виділено 882 тисячі гривень,- повідомила Катерина Бурбика.

Представниця сільської ради розповіла, що у будівлі школи був пошкоджений дах, повністю розморожена система опалення, вибиті вікна.

Ліцей після відновлення

- Також повністю зруйнована адміністративна будівля старостинського округу. Працівників старостату перевели тимчасово в будівлю Кашперо-Миколаївської АЗПСМ, зробили ремонти. Школу відновили. Ремонтні роботи проводились  за кошти місцевого бюджету, окремо надавалися будматеріали військовою адміністрацією,- додала Бурбика.

Будівля Кашперо-Миколаївської АЗПСМБудівля Кашперо-Миколаївської АЗПСМ

За словами старости села, зі школи, де дислокувалися російські війська, зникла уся оргтехніка, більша частина меблів  розбита, або зникла, а у будівлі  було розкидано багато одягу.

-   Коли ми потрапили після деокупації у школу, ми жахнулися. У нас до війни була прекрасна школа – зроблені ремонти, закуплена нова оргтехніка, нові меблі, їдальня була обладнана згідно за всіма вимогами. Коли ми прийшли туди, то за голову взялись. Я не знаю де вони понабирали той одяг, але було таке враження, що у нас там був склад секонд-хенду. Стільці із дитсадка та з їдальні валялися в окопах, оргтехніки взагалі не було. Щось було побите, щось забрали. Кругом було таке страхіття, що ногою не було де стати. На другому поверсі вони ходили в туалет. Все, що було в школі, все було знищене. Залишились деякі парти та стільці. Вони закладали вікна мішками з піском і підставляли ті парти, — згадує Людмила Ніколаєнко.

Староста зазначає, що коштом держави відновили вікна у школі, за місцевий бюджет було відремонтовано покрівлю та систему опалення, а «UNICEF» надав котел. Вікна в ДНЗ у Новопетрівці  відновили за державний кошт, в амбулаторії замінено вхідні, міжкімнатні двері, систему опалення та встановлено котел коштом благодійної допомоги «ALIMA».

Ліцей у Кашперо-Миколаївці

Будівлю старостату так і не відновлено.

Будівля старостату

Наслідки ворожих атак у селі Привільному

Опівночі, 13 жовтня 2023 року, о 00:05 внаслідок падіння уламків ворожої ракети у селі Привільному пошкоджень зазнали 18 приватних будинків.

- Першочергово зранку сільська рада виїхала до людей, почали обстежувати, дізнаватися що потрібно людям – кому скло, кому шифер, кому ОСБ, адже це осінній період і потрібно все зробити, щоб люди не залишилися з дірками над головою. Були будинки, де вибило декілька шибок, ми надали людям скло, вони застелили вікна і вони не зверталися із заявами про надання допомоги. Є ті, хто звернувся, написали заяви на обстеження і планують подаватися на отримання допомоги в рамках програми «єВідновлення», - розповіла Катерина Бурбика.

Допомога населенню під час війни

У Привільненській територіальній громаді проживає 5 022 особи. За словами представниці сільради, за час війни чисельність населення особливо не змінювалась.

Протягом війни населенню допомагають різні міжнародні та громадські організації.

- Міжнародні організації заходили до населення – «Acted», зараз зайшла «Карітас», також допомагають різні громадські організації. «Сто відсотків життя» забезпечують з лютого все населення ОТГ. Видається продуктовий набір щомісяця один на двір, — повідомила Катерина Бурбика.

Начальниця відділу юридичного забезпечення та персоналу запевняє, що продовольством забезпеченні всі.

- Стараємося кожному допомогти. Якщо надходять окремі звернення, намагаємось окремо кожну ситуацію розглядати. Видається щомісячно один продуктовий набір на двір. Останнім часом намагаємося більше приділити увагу вразливим категоріям населення, — додала Бурбика.

Є, за словами Катерини Бурбики, у громади і запаси продовольства.

Також на території Привільненської ОТГ наявні шість протирадіаційних укриттів. Облаштували під час війни і найпростіші укриття.

На території ОТГ офіційно є шість протирадіаційних укриттів, але три з них не готові. Два з них державної форми власності. Під час воєнного стану створили ще два найпростіших укриття у Привільному та Старогорожене. Пункти незламності наявні у селі Привільному та кожному старостинському окрузі. Вони всі відповідають нормам, наявні генератори, є запас пального та буржуйки,  — говорить Бурбика.  

Щодо розмінування, то територію громади обстежили ще у 2022 році після деокупації Кашперо-Миколаївського старостинського округу.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Привільненська ОТГ #наслідки війни для Миколаївщини #Кашперо-Миколаївка #окупація Миколаївщини
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
24 лютого росія напала на Україну під виглядом спецоперації. Зараз рашисти обстрілюють будинки, дитсадки,школи, лікарні. Не гребують вбивати мирних та розкрадати будинки в селах. Ми боремось за нашу свободу!!
Оголошення
live comments feed...