
Пережив політичну заборону, випробування від природи та рашитські атаки: історія міського стадіону в Миколаєві,- ФОТО
За час війни у Миколаєві, через рашитські обстріли, постраждала велика кількість об’єктів, кожен з яких має чималу та цікаву історію.
Центральний міський стадіон також намагалися знищити російські терористи, проте він вистояв, як і місто-герой Миколаїв, і сьогодні, більш ніж через рік перерви, приймає відвідувачів.
Колись на відкриття об’єкту такого масштабу з нетерпінням чекали містяни. І у 1959 році за ініціативи активної молоді у Миколаєві почали реалізовувати будівництво міського стадіону.
Як на місці сміттєзвалища з’явився стадіон
Ще один об'єкт, збудований методом народного будівництва, зараз активно збирає миколаївців.
Шістдесят чотири роки тому методом народного будівництва почали реалізовувати новий довгоочікуваний проєкт, який розробили архітектори “Гіпрограду” під керівництвом Марачинського. Землю, виділену під зведення нового стадіону, займало сміттєзвалище.
Щоб знайти кошти на будівництво проводилися «воскресники». На створення стадіону було вкладено близько 200 тисяч карбованців, але будівництво зупинилося, а все, що створила громадськість потихеньку почало руйнуватися.
Через чотири роки від початку будівництва Рада Міністрів Української РСР дозволила Миколаївському промисловому облвиконкому продовжити спорудження стадіону з кошторисною вартістю – 641 тисяча рублів.
Будівництво стадіону проводилося миколаївським суднобудівним заводом ім. Носенко (ред. Чорноморський суднобудівний завод). Також взяли участь інженери та робітники СУ-11, СУ-621, тресту “Зеленбуд” та тресту “Миколаївспецбуд”.
Будівництво продовжувало мати статус народного: після роботи та навчання сюди щодня приходили “на другу зміну” представники багатьох підприємств міста, студенти та школярі, які відпрацювали загалом 760 тисяч годин.
Як перед здаванням в експлуатацію довелося боротися із випробуваннями від природи
Майже за шість років у Миколаєві збудували головний стадіон міста з офіційною назвою "Суднобудівників", однак у народі його прозвали, як "Миколаївські лужники".
У новому міському стадіоні могли влаштуватися 25 тисяч людей, а на 25 гектарах, у районі Яхт-клубу, розмістили футбольне поле, вісім тенісних кортів, баскетбольний та волейбольний майданчики, павільйон для занять тяжкою атлетикою.
Перед тим, як здавати в експлуатацію, над об'єктом нависла загроза - саме на той час вийшла Постанова партії та уряду про заборону зведення адміністративних будівель та спортивних споруд. Стадіон входив до “чорного списку”. Заборону вдалося обійти лише завдяки практичній готовності об'єкта.
Весь цей час будівництво велося під чуйним керівництвом Олександра Растворова, який до цього брав участь у будівництві близько 300 новобудов.

Олександр Растворов
Растворов згадує, що незадовго до здачі об'єкта на місто обрушилася сильна злива. Вода з воріт стадіону ринула у “чашу”. За кілька хвилин рівень досягав коліна. Начальник СУ-11 одягнув високі чоботи і пішов у "епіцентр" розгулу стихії. Попереду на обід йшли два бригадири і водяний вал їх просто змив. Одного Растворов встиг ухопити за комір, інший перекидався у воді ще довго і з ризиком для життя. Сильно засмітилися дощоприймачі, але за 10 хвилин після закінчення зливи води на газоні стадіону вже не було - спрацював новий дренаж.
До відкриття стадіону було присвячено головне свято корабелів
У День трудової слави суднобудівників, 26 вересня 1965 року, урочисто відкрили Центральний стадіон.
Того дня перед городянами традиційно виступили перші особи міста та чиновники.
Далі під оплески присутніх коло пошани на легкових машинах зробили поважні династії корабелів, а кадровий робітник заводу ім. Носенко, заслужений раціоналізатор УРСР Шостак передав свій робочий інструмент молоді та звернувся до них із напутнім словом.
Суднобудівникам присвятив свій вірш Петро Гогнієв, пісню – учасник мистецької самодіяльності Георгій Грицай.

Історія Центрального стадіону в Миколаєві
Також прибула делегація трудівників сільського господарства області, яка вручила корабелам "хліб-сіль".
Будівельники, які збудували довгоочікуваний стадіон, також прибули на легкових автомобілях, а коли вони наблизилися до центральної трибуни, Ростворов вручив ключ від стадіону його новим господарям – суднобудівникам.

Історія Центрального стадіону в Миколаєві
Далі, після урочистих привітань, розпочалося спортивне свято. Зелене поле стадіону стало ареною виступів гімнастів, акробатів, стрибунів на батуті, фехтувальників, показових змагань гандболістів, легкоатлетів, велосипедистів.
Завершилося масштабне свято після того, як на поле вийшли футбольні команди "Суднобудівник" та ЦСКА. Гра закінчилася нічиєю – "0:0". Насамкінець над стадіоном заіскрилися феєрверки.
Роботи продовжились
Як і в будь-якому будівництві, після свята продовжуються роботи. Так і зі стадіоном "Суднобудівників".
Через кілька років після відкриття влаштували гумово-бітумну доріжку, пізніше було збудовано легкоатлетичний манеж, а у 1987 році встановили спортивне світлове табло, виготовлене в Угорщині.
Протягом року на стадіоні працювали спортивні секції та групи з легкої та важкої атлетики, боксу, карате, ритмічної гімнастики, загальної фізичної підготовки, а також ДЮСШ з футболу.
Тут проводили республіканські та всесоюзні змагання з легкої атлетики, ігри чемпіонату СРСР з футболу серед команд майстрів другої ліги.

Історія Центрального стадіону в Миколаєві
Наприкінці 1990-х стадіон перестав відповідати сучасним вимогам спортивних споруд такого класу.
Питання реконструкції миколаївського стадіону постало на початку 2000-х років.
Реконструкція розпочалася у 2007 році та проводилася за рахунок міського бюджету. За шість років (2007 – 2012 рр.) було витрачено на реконструкцію стадіону 36 мільйонів гривень.

Патріотичний флешмоб на якому встановили рекорд Гіннеса
21 вересня 2014 року на центральному міському стадіоні на честь дня області 1200 студентів у білих футболках вишикувались у формі гігантських літер.
Спочатку миколаївці утворили латинську літеру «N», яка означає «Миколаїв».

Історія Центрального стадіону в Миколаєві
Пізніше з’явився напис - «No war» - «Ні війні». Так на міському стадіоні встановили рекорд Гіннеса.
Рашиські обстріли
Російські терористи протягом восьми місяців повномасштабного вторгнення майже щоденно обстрілювали Миколаїв, не виключенням став і міський стадіон.
Так, 28 червня 2022 року стадіон постраждав внаслідок російського ракетного удару по Миколаєву. Рашисти знищили адміністративно-побутовий корпус: ракета влучила в чашу стадіону (у бігові доріжки поблизу адміністративного приміщення), залишивши після себе воронку 15 метрів завширшки та 5 метрів углиб.
Сьогодні стадіон приймає відвідувачів
З 24 лютого 2022 року, коли росія напала на Україну, міський стадіон не приймав відвідувачів через безпекову ситуацію у місті.
На сьогоднішній день Центральний стадіон відкритий для відвідування містянами. З 10 травня охочі можуть прийти до стадіону з 8:00 до 20:00. У випадку повітряної тривоги, варто скористатися укриттям в будівлі НУК.
Використано матеріали з наступних джерел: “Государственный архив Николаевской области” , “Николаевский базар”, інформаційне агентство “Контекст Причерноморье”.
Фото з Інтеренету.