Новий Генплан Миколаєва: яким бачать жителі післявоєнне місто, - ФОТО
Робота над новим генеральним планом Миколаєва розпочалася ще в серпні 2022 року і триває до сих пір.
Редакція 0512 вже писала про результати першого етапу роботи та вирішила спитати містян, яким вони бачать місто після війни.
“Нова стратегія розвитку Миколаєва має відповідати найкращим європейським стандартам”
Наприкінці 2022 року міський голова Олександр Сєнкевичповідомив, що новий документ буде створено на європейському рівні.
“Щоб це не був просто старий генплан 2009 року, перероблений з устоями радянського союзу в пострадянському просторі. Це має бути документ, який затвердить стратегічний план розвитку міста: у напрямку зовнішнього вигляду – публічні простори, парки, сквери, райони, які давно потрібно перебудувати; створення нових, можливо, маленьких мікрорайонів з новим типом забудови; переосмислення існуючих великих зелених зон, наприклад, парку Перемоги”.
Мер зазначив, що генеральний план Миколаєва міститиме інвестиційні проекти (технопарки, індустріальні парки), а також визначить напрямки розвитку трьох основних інфраструктурних напрямків – водопостачання, теплозабезпечення, поводження з твердими побутовими відходами.
Заступник директора Департаменту архітектури та містобудування Миколаївської міської ради Євгеній Поляков розповів, що Миколаїв став учасником міжнародного проекту з відбудови українських міст після війни. Проєкт координує Європейська економічна комісія ООН (UNECE) та Мінрегіон.
“Робота над генеральним планом буде тривати ще більше року. Цей документ визначить розвиток міста не просто на роки, а десятиліття. Тому він потребує більше часу. Також ми паралельно проводимо опитування серед містян, щоб визначити ключові направлення розвитку міста. Наразі ми маємо поверхневий аналіз. Поточне опитування ми завершимо у травні”.
Євгеній Поляков відмітив, що крім генерального плану, також триває робота й над програмою “Стратегія розвитку міста” та програмою комплексного відновлення Миколаєва.
“Над програмою по Стратегії розвитку міста нам допомагає працювати ПРООН (Програма розвитку Організації Об'єднаних Націй є глобальною мережею ООН у сфері розвитку. ПРООН працює у 166 країнах, взаємодіючи з ними у виробленні їхніх власних рішень щодо проблем глобального та національного розвитку. - ред. ).
Щодо програми комплексного відновлення Миколаєва. Думка громадян буде враховуватись і тут. Ми зможемо внести певні локальні проекти, які є важливими для громади та таким чином залучати фінансування з різних джерел. Цей документ буде стосуватись всіх ключових сфер міста. Він буде містити конкретний перелік заходів, який маємо реалізувати”, - розповів він.
Новий Генплан включатиме думку громадськості
Завдання, які будуть прописані у Генплані визначатимуть з урахуванням думки громади.
Для цього Миколаївська міська рада організувала опитування серед містян. Анкету з переліком питань розробили експерти міжнародної архітектурної компанії “OneWorks”. Анкета побудована із 28 пунктів. Серед них є питання про користування громадським транспортом, рівнем задоволеності різними сферами життя та визначення об’єктів, які варто відновлювати, а на місці яких можна щось побудувати нове.
У першому етапі опитування взяло участь більше 14 тисяч містян. Фахівці дослідили яким було місто до 24 лютого, а також проаналізували, як саме змінювались та формувалися райони з різними функціями.
Ознайомилися з позиціонуванням Миколаєва відносно інших міст, проаналізували наявну містобудівну документацію. Більш детально про результати першого етапу роботи над новим Генпланом міста можна прочитати за посиланням.
Яким бачать містяни післявоєнний Миколаїв
Редакція 0512 провела невелике опитування серед містян, які заповнювали анкету про їхнє бачення життя у Миколаєві та які об’єкти варто відновлювати після Перемоги.
Жителька Миколаєва Анна вважає, що місто повинно бути "дружнім до містян", це стосується інфраструктури та системи надання послуг.
Із позитивного життя на своєму районі Анна виділила розвинену інфраструктуру.
“Негативним скоріш за все можна назвати відсутність зон для відпочинку з маленькими дітьми, поганий стан дитячих майданчиків, відсутність велодоріжок та доступу до ріки наприклад, вул.Леваневців, там майже повністю забудовано все".
На думку Ані, серед об’єктів, які слід відновлювати відноситься житловий фонд та укриття.
“Війна закінчиться, а ця недокраїна (росія - ред.) з недолюдьми (росіяни - ред.) залишиться, і треба заздалегідь потурбуватися про можливі безпечні укриття. Враховуючи кількість людей, що фізично та психологічно постраждали треба будувати тротуари та дороги, місця відпочинку та реабілітації з урахуванням всіх інклюзивних потреб. Також у Миколаєві необхідно зберегти історичний центр, надати громадянам повноцінну можливість відпочинку біля води та нарешті привести до ладу паркові зони. До влади повинні прийти люди, які розуміються в процесах відбудови країни, а не в задоволенні політичних амбіцій. Я наразі не маю "рецепту" для перезавантаження міста, бо невідомо чи повернуться всі миколаївці додому, і скільки часу буде потрібно, щоб вийти з кризи”.
Молода мама Дарина вважає, що у Миколаєві недостатньо розвинена інфраструктура для маломобільного населення.
“Моє бажання – звернути більше уваги до пішоходів та поставити людину в пріоритет в рамках своєї інфраструктури міста, тобто це в першу чергу – тротуари, зручні переходи, інтуїтивні маршрути. Також, у новій ролі матері, дуже звертаю увагу на недостатність інфраструктури для маломобільного населення, а батьки з дитиною у візочку це якраз і є маломобільними. І друге, що мене найбільше турбує – поводження з зеленими насадженнями. Варварські обрізки дерев, недолугий покіс трави там, де вона цього не потребує, відсутність доступних парків у кожному районі міста.
На думку Дарини після війни, слід відновлювати великі будівлі, що були пошкоджені через атаки росії.
“З іншого боку, як на мене, то зараз є шанс невеликим коштом упорядкувати малі об’єкти – тобто знести борди, будки, деякі стоять потрощені та згорілі, і це неймовірно пригнічує. Багато дерев було спиляно для потреб військових, багато дерев знищено від обстрілів, деякі дерева просто постраждали від неправильного догляду, тож висадка нових дерев та кущів, мені видається однією з пріоритетних задач. Відповідальність, як на мене, то головне. Щоб всі жителі та влада (і особливо представники громади – обрані депутати) розуміли, що місто належить саме нам. Ніхто не зробить нам якнайліпше, поки ми самі до цього не долучимось”, - резюмувала Дарина.
Жителька Варварівки Світлана вважає, що потрібно розвивати міський транспорт, зробити його повністю муніципальним.
“З точки зору пішохода міський транспорт є важливим для повноцінного життя у Миколаєві. На мою думку, приватні перевізники себе вже дискредитували. Якщо не будуть курсувати по місту нічого, то й життя не вируватиме”, - вважає вона.
На думку Світлани, серед об’єктів, які мають відновити після війни, мають бути лікарні та модернізація водомережі міста. Жінка зазначає, що війна має навчити й представників влади, й людей, бути готовими до розвитку будь яких сценаріїв.
“Ми виявились непідготовлені до війни. Наше місто героїчно вистояло, але тепер ми маємо подумати про збільшення та якість укриттів, мати якісь продовольчі запаси, мати свою автономно систему водопостачання. Тому що реальна загроза у вигляді “наших сусідів” нікуди не дінеться. Інфантильно ми вже собі дозволити жити не можемо. Місто повинно мати якусь обороноздатність в цілому. План “Б” завжди має бути”.
Костянтин мешкає у центрі Миколаєва. На думку чоловіка через те, що місто є транзитним для фур, то через це центр є перевантажений.
“Так історично склалось, що через Миколаїв, особливо у теплий період, курсує багато вантажівок. На жаль, цій проблемі дуже багато років. На мою думку, будівництво об'їзної дороги мало би вирішити це питання. Це було б зручно і для місцевих жителів, і для самих далекобійників”.
Серед проблем, на які має також звернути увагу міська влада, мають бути й зайві будки та палатки, які хаотично розташовуються на вулицях міста, та створення мережі по всьому місту громадських вбиралень, які мають бути розраховані не тільки для туристів, але й самих містян.
Щодо відновлення об’єктів, які мають бути у пріоритеті, то Костянтин вважає, що тут можна спиратись на історичний досвід.
“Якщо ми пригадаємо історію, то після Другої світової війни, перше, що відбудували у Миколаєві був зоопарк, театри та публічні бібліотеки. На той час вважалось, якщо у місті є де людям збиратись та проводити час, то й життя повернеться. Слідом за цими об’єктами почали відновлювати й підприємства, будувати житло і т.д. Якщо згадати Берлін, то радянська влада на сході відновлювала житловий сектор, а західники союзники запустили казино. Таким чином різні люди зупиняються в ньому, грали, їли, жили там же та витрачали свої кошти”.
Одна із мешканок Миколаєва - Тетяна, якби мала можливість покращити Миколаїв, то вона би зосередила свою увагу на наступних аспектах: покращенні транспортної інфраструктури, зменшенні заторів на дорогах, вирішенням проблем, пов'язаних із паркуванням та порушенням правил дорожнього руху, підвищенні рівня комфорту громадського транспорту, збереженні та відновленні історичних пам'яток міста, а також введенні нових просторів для культурних та розважальних заходів, безпечних та зручних місць для пішоходів.
“Після війни, в першу чергу потрібно відновити інфраструктуру, яка стала жертвою обстрілів. Необхідно відновити школи, лікарні, дороги та інші важливі об'єкти інфраструктури, щоб забезпечити безпеку та комфорт для мешканців міста. Ну і звісно, це водопостачання. Миколаїв має свої унікальні риси, які варто зберегти та покращити. Зокрема, це історичні пам'ятки, такі як старовинні будівлі, музеї та пам'ятники, а також чудові парки та сквери, які створюють затишну атмосферу. Потрібно розробити та дотримуватись дизайн коду в історичному центрі, прибрати зайву рекламу, написи тощо, ніяких різнокольорових будівель, де кожен хазяїн розмальовує фасад на свій смак”.
Тетяна вважає, що влада та люди повинні працювати разом, аби підвищити рівень безпеки та забезпечити належні умови для життя та розвитку міста.
“Ми повинні також враховувати досвід інших міст, які стали жертвами війни або катастроф, щоб попередити подібні ситуації у майбутньому. Не менш важливим є забезпечення економічного розвитку міста та створення нових можливостей для людей, щоб людям хотілось повертатись сюди, а не тікати. Усе це допоможе нам перезавантажити Миколаїв та зробити його кращим місцем для життя та відпочинку. Велика мрія - ходити з БАМу пішки на Намив. Щоб ми нарешті мали велику Набережну. Хочеться мати чисті та облаштовані пляжі, де можна провести час з дітьми”.
Зазначимо, що редакція 0512 висвітлила лише невелику частину думок людей про бачення життя у Миколаєві та його майбутнього після війни. Наразі опитування серед жителів міста ще триває, тому своє бачення ви також можете викласти, заповнивши анкету ТУТ, а більш детально прочитати про результати першого етапу роботи над новим Генпланом міста за ПОСИЛАННЯМ.
Фото з мережі
Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів