Раніше працювала в центрі стартапів, а тепер - волонтер фільтраційного табору рашистів,- ФОТО
Анастасія Ковальчук до війни працювала адміністратором в «Центрі підтримки та розвитку стартапів 1991» в Маріуполі. Зараз вона волонтер. Мешкає в Нікольському і допомагає маріупольцям проходити фільтрацію.
Вона зголосилася розповісти 0629, як проходить фільтрація в Нікольському.
Настя не бачить нічого страшного в цій процедурі. Вона вважає її звичайною перевіркою. І допомагає маріупольцям її проходити.
Настя з батьками виїхала з Маріуполя 23 березня.
«Ми залишились у Володарському (колишня назва селища Нікольське, де розташований фільтраційний табір). Чекали на фільтрацію недовго, пару днів. Тоді ще не було такого напливу людей, як зараз.
Фільтрація – це звичайна перевірка. Мене спитали, де я мешкала, з ким, коли поїхала з Маріуполя, перевірили телефон – ось і все. Нічого страшного, ніяких проблем».
Єдина проблема, яку визнає Анастасія, - це черга. За інформацією дівчини, зараз в Нікольському проходження фільтрації чекають біля 5 тисяч чоловік! Головним чином це маріупольці.
Настя вирішила, що може бути корисною тут, в Нікольському, і сама визвалася допомагати організувати процес.
«Дуже багато питань проходить через мене. Відправка людей на Донецьк, у Ростов, спілкування з МНС, пошук людей… Я на постійному зв’язку з комендатурою, МНС ДНР, керівництвом республіки і місцевою владою», - розповідає Настя.
Ми спитали, а що відбувається з людьми, які не проходять фільтрацію? Але Настя або не зрозуміла нашого питання, або зробила вигляд, що не зрозуміла:
«Всі проходять фільтрацію. За виключенням тих, хто отримав паспорт ДНР. Вони проходили дактилоскопію під час отримання паспорта, тож зараз їм не треба. Всі інші мають пройти».
Все ж таки уточнюємо: що відбувається з людьми, які, наприклад, виявились патріотами України, або журналістами, або колишніми працівниками поліції і не зрадили присязі?
«Нічого з таким людьми не відбувається. Просто їх перевіряють за особою процедурою. Більш поглиблено питають про зв’язки. Де служили, де працювали, з ким. Ви питаєте про журналістів. Але ж журналісти теж бувають різними. Звісно, їх перевіряють більше поглиблено».
Ми знову уточнюємо. Є людина, яка після фільтрації вже місяць не виходить на зв’язок. Де вона? Що з нею?
На це волонтер відповіла так: «Перевірка людей за поглибленою процедурою триває за законом (Настя не уточнила, на закони якої саме країни вона посилається) 36 днів. Природньо, що на цей час у людини відбирають всі документи та телефон. Тож ваш знайомий просто не може зателефонувати. Але він зателефонує, коли перевірка завершиться… Нічого страшного на фільтрації не відбувається», - запевнила Анастасія Ковальчук.
.
Фільтрація – це звичайна перевірка. Мене спитали, де я мешкала, з ким, коли поїхала з Маріуполя, перевірили телефон – ось і все. Нічого страшного, ніяких проблем».
Вже після того, як ми завершили розмову, ми дізнались, що 2000 маріупольців, яких примусово вивезли на фільтрацію в Бєзименне та Козацьке і місяць там тримали фактично у полоні, будуть сидіти там ще місяць. Їм подовжили термін перебування в фільтраційних таборах без пояснення причин. А одна з дружин полоненого повідомила, що її чоловіка перевезли в тюрму Донецька після того, як він виклав у соцмережу відео умов перебування чочоловіківня чочоловіків в таборі.
Ось така «невинна» фільтрація – процедура, сама наявність якої принижує гідність людини і перекреслює права людини навіть в базових їх проявах.