• Головна
  • 80 років тому Миколаїв звільнили від німецької окупації. А тепер ми звільняємо країну від рашистів, - ФОТО
10:40, 28 березня
Надійне джерело

80 років тому Миколаїв звільнили від німецької окупації. А тепер ми звільняємо країну від рашистів, - ФОТО

28 березня памʼятна дата для миколаївців. Саме в цей день, 80 років тому, місто звільнили з-під німецької окупації, яка тривала три роки.

Щорічно містяни вшановують героїв, які поклали життя за наше мирне небо.

На жаль, 28 березня 2024 року - це ще один день війни для України. Тепер ми виборюємо свободу в боях з російським агресором, який чомусь вирішив наслідувати приклад німців та напав на країну о четвертій ранку. 

Ми пишаємось нашим минулим. Тому в цей день хотіли б ще раз нагадати про подвиг наших героїв. За три роки окупації німці знищили понад сто тисяч мирного населення та військовополонених. 

Операція визволення була унікальною, адже в тил противника висадився десант, який зміг стримати сили нацистів, що багаторазово перевершували його по чисельності.

німецька окупація

Якою ж була окупація?

6 серпня 1941 року гітлерівські війська почали масовий наступ уздовж північного узбережжя Чорного моря. Вони змогли перерізати дорогу між Миколаєвом та Одесою.  Через тиждень - 13 серпня німці вже оточили в районі Миколаєва частини 9-ї і 18-ї армій, які прорвалися потім з боями на схід, а 16 серпня місто було окуповане нацистами.

Його центральна частина увійшла до складу рейхскомісаріату Україна (генеральний округ Миколаїв), а передмістя на правому березі Південного Бугу були передані до складу румунської губернаторства Трансністрія. У місті розмістився штаб поліції безпеки і СД, який розгорнув репресії проти місцевого населення за допомогою підрозділів військ СС і української допоміжної поліції. Генеральним комісаром Миколаєва гітлерівське командування призначило Евальда Оппермана.

За даними розслідування державної комісії, утвореної після звільнення міста, за час окупації в Миколаївській області нацистами було знищено близько 75 тисяч місцевих мирних жителів і понад 30 тисяч військовополонених.

Тільки в ході спланованої акції по ліквідації євреїв, які проживали в Миколаєві, гітлерівці одномоментно вбили неподалік від провідної на Херсон дороги 10 тысяч, не шкодуючи та не даючи шансів на життя дітям та старим. Від 25 до 50 тисяч  жителів Миколаєва і околиць загарбники вигнали в рабство.

За час окупації населення міста скоротилося втричі – до 65 тисяч чоловік.

Не відставали від нацистів і їхні румунські посібники. Вони створили в своїй зоні окупації під селом Богданівка Доманівського району Миколаївської області концтабір, в якому тільки в кінці 1941 року загинули близько 55 тисяч людей. Масову страту вони приурочили до дня народження радянського лідера і назвали операцією «Подарунок Сталіну». У Доманівський район румуни звозили євреїв з самої Румунії і Трансністрії. Всього тут було вбито близько 120 тисяч чоловік.

німецька окупація

Опір загарбникам

У Миколаївській області, в умовах нацистської окупації, створили створені близько 110 підпільних організацій, партизанських загонів і радянських розвідувально-диверсійних груп. Через умови степового рельєфу місцевості, опір діяв переважно в населених пунктах. У його рядах значилися близько 25 тисяч чоловік.

Однією з найпотужніших підпільних організацій був «Миколаївський центр», який об’єднав понад тисячу патріотів.

Його діяльністю керував професійний розвідник, капітан НКВС Віктор Лягін (псевдонім Корнєв). За цивільною спеціальністю Лягін був інженером.

У 1938 році в Ленінграді вступив на службу в НКВД і незабаром був направлений в США для виконання завдань по лінії науково-технічної розвідки під дипломатичним прикриттям.

Використовуючи досвід інженерних знань, він збирав інформацію про американське військово-морське суднобудування.

У червні 1941-го Лягін повернувся в СРСР. Під виглядом інженера він за кілька днів до відступу радянських військ прибув до Миколаєва і залишився тут, зображуючи лояльність по відношенню до нацистів.

Йому вдавалося передавати в центр важливу інформацію і організовувати проти окупантів масштабні диверсії.

Підпільники знищили в місті склад з пальним, організували вибух на військовому аеродромі, регулярно псували заводське обладнання та розповсюджували патріотичні листівки. У березні 1943 року Лягіна схопили через зраду одного з залишених в місті до війни членів групи. Пів року гітлерівські спецслужби катували його, вибиваючи інформацію, але так нічого і не домоглися. 17 липня 1943 року Лягіна розстріляли. Посмертно йому було присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Всього у 1943 році за наводкою зрадника гітлерівці схопили 97 членів підпілля, 46 з них нацисти стратили. У складі миколаївського підпілля діяли і знамениті піонери-герої – Шура Кобер і Вітя Хоменко. У 1942 році, коли підпільники залишилися без зв’язку, вони під виглядом бродяг перетнули лінію фронту і доставили в місто рацію і вибухівку. В кінці листопада хлопчиків схопило гестапо. П'ятого грудня обидва були повішені. На момент страти їм було всього 16 років. Посмертно вони  нагороджені орденами Великої Вітчизняної війни I ступеня.

німецька окупація

Миколаївський десант

На початку весни 1944 року радянські війська підійшли до Миколаєва. 10 березня радянська авіація здійснила перший наліт на німецькі аеродроми в околицях міста. 13-26 березня Червона армія і морська піхота ВМФ звільнили кілька сіл на південних і східних підступах до міста. Однак сам Миколаїв був добре укріплений і оборонявся великими силами противника.

Радянське командування прийняло рішення силами 384-го окремого батальйону морської піхоти висадити десант в Миколаївському порту, який відвернув би на себе частину сил противника в момент вирішального наступу.

В операції зголосилися брати участь 55 добровольців на чолі зі старшим лейтенантом Костянтином Ольшанським.

Дістатися по лиману до порту спочатку планувалося на понтонах, проте від цієї ідеї відмовилися через їх слабку керованість. Тоді для загону знайшли вісім рибальських човнів. За однією з версій, до загону також приєдналися 12 червоноармійців – саперів і зв’язківців. Однак, відповідно до спогадів частини ветеранів, ці бійці висунулися з морською піхотою як веслярі, а коли один з човнів почав текти, Ольшанський висадив їх на берег. Десантників також супроводжував провідник з числа місцевих рибалок – Андрій Андрєєв.

У ніч з 25 на 26 березня 1944 року десантники по лиману вийшли з села Богоявленське в сторону Миколаєва. О 4 годині 15 хвилин вони висадилися в порту, зняли вартових і захопили бетонний елеватор. Коли гітлерівці дізналися, що в порту з’явився противник, вони подумали, що це партизани і підпільники. Але, отримавши жорстокий відсіч, вирішили, що мають справу з висадкою великих радянських сил.

німецька окупація

Німці до кінця були впевнені, що ведуть бій з великим десантом. Полонений обер-лейтенант Рудольф Шварц показав:

Командування Миколаївського гарнізону було вельми стурбоване тим, що за такий короткий термін був розгромлений майже цілий батальйон. Нам здавалося незрозумілим, яким чином такі великі сили радянських військ пройшли на територію порту.

Миколаївський десант виконав поставлене завдання. Його героїчні дії увійшли в історію Великої Вітчизняної війни, як зразок військової доблесті підрозділу.

Проти 55 десантників були кинуті три батальйони німецьких військ, посилені артилерією і танками. Незважаючи на те, що противник перевершував десантників за чисельністю в десятки разів, бійці Ольшанського дві доби успішного відбивали атаки нацистів. Коли розривом снаряда були вбиті радисти і розбита рація Ольшанський відправив з донесенням і проханням про підтримку з повітря через лінію фронту старшину 1-ої статті Юрія Лісіцина. Незважаючи на те, що вже на підході до своїх позицій радянський морський піхотинець підірвався на міні, він зміг передати пакет і успішно виконати завдання. У бою загинула більшість десантників, включаючи командира загону. Матрос Ходирєв, якому осколком снаряда відірвало руку, кинувся з гранатами під танк.

Вранці 28 березня залишки загону під командуванням старшини Кирила Бочковича відбили за підтримки авіації останню, 18-ту атаку гітлерівців.

Після неї в живих залишилися всього 11 морських піхотинців, частина яких були важко поранені. В цілому десант Ольшанського знешкодив близько 700 гітлерівців і знищив два танки.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 20 квітня 1945 року 55 десантникам було присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Уже після війни, в 1965-м, зірку Героя отримав і провідник загону – Андрій Андрєєв.

«Миколаївський десант – це унікальна і зухвала операція. Морській піхоті вдалося прикувати до себе увагу значних сил ворога, дезорганізувати тил противника. Бійці Ольшанського зіграли величезну роль у звільненні Миколаєва».

За словами військового історика Юрія Кнутова, Миколаївський десант практично не має аналогів в історії Великої Вітчизняної війни.

«Зазвичай звання Героя Радянського Союзу присвоювалися в індивідуальному порядку. Випадки, коли нагороджували цілі підрозділи, поодинокі. Тому десант Ольшанського стоїть в одному ряду з подвигом 28 панфіловців», – зазначив експерт.

німецька окупація

німецька окупація

27 березня, завдяки діям морської піхоти, в порту радянські війська прорвалися на південно-східні околиці Миколаєва, зав’язалися вуличні бої.

28 березня частини 5-ї ударної і 28-ї армії повністю звільнили Миколаїв від німецько-фашистських загарбників.

На наступний день радянські війська форсували річку Південний Буг і зайняли західні передмістя обласного центру, які були до цього під румунською окупацією.

У ході визволення від нацистських загарбників Червона армія втратила близько 10 тис. чоловік.

У січні 1946 року в місті пройшов судовий процес над нацистськими злочинцями. На лаві підсудних опинилися військовий комендант Миколаєва генерал-лейтенант Вінклер, начальник управління поліції безпеки і СД оберштурмфюрер СС Санднер, а також начальники підрозділів жандармерії і допоміжної поліції, причетні до страт місцевого населення.

В ході допитів кати не змогли пояснити, навіщо вони вбивали ні в чому не винних людей. Сім з дев’яти підсудних були засуджені до смерті і повішені на міській Базарній площі.

За їхньою стратою спостерігали понад 60 тисяч людей. Двоє підсудних були засуджені до 20 років каторжних робіт.

Шеф генерального комісаріату Миколаїв Евальд Опперманн сховався від правосуддя. Він втік до Німеччини, потрапив в полон до британців і помер в ФРН в 1965 році.

німецька окупація

За матеріалами:https://www.facebook.com/groups/mykolaivhistory/permalink/1614328855426680/

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#війна німці #друга світова війна #німецька окупація миколаїв
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Редакція 0512.ua. підготувала для читачів цікавий спецпроект про історію міста. Тут ви зможете прочитати цікаві факти про Миколаїв, про людей, які тут жили та історію вулиць, районів, будинків.
Оголошення
live comments feed...