• Головна
  • "День народження" Шуховської вежі - 117 років її ввели в експлуатацію, - ФОТО, ВІДЕО
18:40, 15 березня
Надійне джерело

"День народження" Шуховської вежі - 117 років її ввели в експлуатацію, - ФОТО, ВІДЕО

Водонапірна вежа, розташована по вулиці Рюміна в центрі Миколаєва, була спроектована та побудована інженером Володимиром Шуховим на початку ХХ століття та стала справжнім проривом у системі міського водопостачання. 15 березня виповнилося 117 років від дня введення в експлуатацію Шухівської вежі

Редакція 0512.com.ua продовжує редакційний спецпроект “Миколаїв історичний” розповіддю про першу встановлену у світі водонапірну вежу подібного типу.

Питання про будівництво водонапірної вежі у Миколаєві постало у липні 1904 року. Тоді місцева влада оголосила торги та найбільш вдалим був визнаний проект інженера Володимира Шухова. Так, як саме його ідея відповідала запитам міста і вартість ідеї була дешевшою, ніж сума, яку влада готова була виділити на проект. Відзначимо, що Володимир Шухов першим у світі застосував для зведення будівель та веж сталеві сітчасті оболонки.

Башта Шухова

У 1906 році було розпочато буріння свердловин та будівництво кам'яного фундаменту. Встановлення вежі закінчилося у січні 1907 року, а 15 березня вежа вже була підключена до миколаївського водопроводу.

Переваги миколаївської водонапірної вежі за проектом Шухова полягали в тому, що вона мала найбільший резервуар системи Інтце серед усіх інших веж водопроводів, не вимагала опалення, вода різних колодязів циркулювала в ній природним способом, а рівень води автоматично контролювався на Центральній освітлювальній електричній станції.

Володимир Шухов

Водонапірна вежа була однією з основних споруд водопроводу в Миколаєві, забезпечуючи багатотисячне населення водою із підземних джерел.

Під час Другої світової війни, під час відступу загарбників з міста, вежа була підірвана, але після війни її відновили.

Башта Шухова подавала воду городянам аж до середини 1958 року, доки у Миколаєві не запрацювала сучасна система водопостачання.

Башта Шухова

Нині вежа має статус пам'ятки історії та культури місцевого значення. Її висота складає разом із баком 32 метри, а загальна ємність бака – 50 тисяч відер.

Шухівська Вежа, История Николаева

Шухівська Вежа, История Николаева

Шухівська Вежа

У 2016 році місцеві активістистворили мурал на паркані біля вежі Шухова. На малюнку зображено саму водонапірну вежу на тлі води та кілька пам'яток Миколаєва. Також активісти пропонували тоді створитимузей на рівні 25 метрів.

2017 року вежу Шухова міське управління з питань культури та охорони культурної спадщини взяло на свій баланс.

У липні 2020 рокумісцеві жителі порушили питання про реставрацію Шухівської вежі, намагаючись звернути на її стан місцевої влади. Тоді бочку, що знаходиться на верху вежі пофарбували, але через рік покриття почало тріскатися.

У березні 2021 року начальник начальника Миколаївського міського управління культуриЮрій Любаров повідомив, що вежу Шухова подадуть на конкурс “Велика реставрація”, проте історичний об'єкт так і не потрапив до цього переліку.

За матеріалами сайту "Чудеса Миколаєва" та "Миколаївський базар"

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Шуховська вежа Миколаїв #вежа Шухова у Миколаєві
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Редакція 0512.ua. підготувала для читачів цікавий спецпроект про історію міста. Тут ви зможете прочитати цікаві факти про Миколаїв, про людей, які тут жили та історію вулиць, районів, будинків.
Оголошення
live comments feed...