Кандидатка на посаду ректора МНУ Оксана Філатова: про бюрократію, корупцію та гранти

15 травня в Миколаївському національному університеті ім. В.О. Сухомлинського відбудуться вибори ректора. Головними претендентами на цю посаду є дві людини: народний депутат України Тарас Кремінь і викладачка історії української літератури Оксана Філатова. Перше ім’я в миколаївських ЗМІ зустрічається доволі часто.

0512 познайомився поближче з другою кандидаткою — ми розпитали Оксану Філатову, що б вона хотіла змінити в МНУ, як вона прийшла в професію, і які основні проблеми наразі є в університеті.

Чому Ви обрали саме цю професію?

Я з дитинства мала творчі нахили. Захоплювалась читанням. Якісь замріяні світи собі малювала. А ще темперамент. Наприклад, холерики більш придатні для активної, стрімкої діяльності, а от меланхоліки – здебільшого творчі натури, реалізують себе в науці та мистецтві. Сангвініки можуть стати чудовими організаторами. Викладач, як для мене, це і організатор, і в той же час це людина, яка займається активною діяльністю.

Скільки років Ви вже працюєте в університеті?

Я почала свою роботу ще під час навчання в університеті. На 4 курсі я почала працювати в школі. Тоді, у 80-ті роки був брак учителів української мови і літератури і мене запросили викладати українську мову і літературу у школі №19. Згодом, після закінчення університету, мене перевели в школу №55.

Коли я певний час пропрацювала в школі, одна з викладачів запропонувала мені вступати до аспірантури, але я обрала інший шлях. Я вийшла заміж. І сімейне життя для мене стало пріоритетом.

А вже в 1991 році я прийшла працювати на кафедру української літератури. І працюю цього часу.

Що Ви відносите до найбільш значущих здобутків університету? У чому, можливо, були певні прорахунки?

Дуже часто говорять про те, що наш університет найстаріший в Миколаєві. Це правда. Але старість це поважний вік. Що здобув університет за роки незалежної України? Він переріс статус педагогічного інституту, який я власне закінчувала, і став спочатку педагогічним університетом, потім університетом.

Готуючи і навчаючи студентів, ми настільки захопилися, що не створили фундаменту для розвитку, щоб наші викладачі, студенти з величезними досягненнями залишалися в університеті. І тому велика частка потужного наукового складу університетів Миколаєва – це наші випускники. На жаль, не змогли, чи не захотіли, щоб наша професура мала можливість реалізовуватися саме в нашому університеті. Ми не змогли побороти антитред педінституту.

Відповідно, у нас спосте6рігається і зменшення кількості студентів. Я відразу говорю, що є як і внутрішні виклики, так і зовнішні. Не збалансована кадрова політика, багато проблем. І їх варто вирішувати. Якщо їх сьогодні не вирішити, то університету може не бути.

Надзвичайно контрасні є проблеми. З одного боку – це класний, достойний кадровий склад, який проштовхує наукові досягнення, який має результативні досягнення. З іншого боку – бідна матеріальна технічна база.

Які Ви бачите зміни в університеті?

Я б чітко для себе визначила, як стратегічні цілі так, і шляхи досягнення цих цілей. Я б сказала, що найперше треба почати із системи управління університету. Маючи потужний інтелектуальний потенціал він не має можливості розвиватися. Такого засилля бюрократії, яке сформувалось за останні десятиліття, я раніше не спостерігала. Коли, даруйте, професор стоїть під кабінетом якогось структурного підрозділу і чекає аудієнції - такого не має бути. Тому, я вважаю, що потрібно змінити систему управління університетом. Провести децентралізацію влади. Надати більше автономії інститутам, а у нас, на жаль, залишився тільки один інститут.

Також потрібно впроваджувати прозору систему фінансування, управління і звітності. Звичайно з обґрунтованим розподілом коштів. Щоб не було так, як є сьогодні: викладачі отримали грант, а розпоряджатися грантовими коштами не мають ніякої можливості.

А які навички, що ви здобули в університеті, знадобилися Вам в кар’єрі?

В університеті в мене були прекрасні викладачі. Все життя буду вдячна своєму викладачу з теорії літератури, який навчив мене мислити і аналізувати. Напевно оце основне вміння - аналіз.

Чи є в університеті корупція?

Знаєте, я цікавилася цією проблемою, я багато читала. І от, що я скажу: наявність корупції доведена тільки тоді, коли є рішення суду. Наразі жодного такого судового рішення немає. Якщо є звинувачення — вони голослівні. Корупція - це смертельний удар для університету. Якщо ми будемо брати зі студентів гроші, то вини підуть від нас, і дурна слава пошириться по всьому місту. Тож звісно, це неприпустимо.

Щоб Ви порадили своїм студентам?

Я б хотіла, щоб студенти знайшли себе. Щоб вони визначилися чим вони можуть і хочуть займатися. Це має бути поєднання того, що вмієш і до чого в тебе є дар і те, що ти любиш робити. Коли ти робиш те, що вмієш і любиш робити тобі обов’язково буде успіх.

Досьє: Оксана Степанівна Філатова, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української мови і літератури, гол. ред. «Наукового вісника Миколаївського національного університету імені В.О.Сухомлинського.

Нагороджена Почесною грамотою Міністерства освіти і науки України  (2007 р.), Грамотою Управління освіти і науки облдержадміністрації (2012, 2017 рр.), Нагрудним знаком «Відмінник освіти» (2013 р.), Грамотою Миколаївського національного університету імені В. О. Сухомлинського (2014 р.).

никорлаев выборректора
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Актуальность
(0 оценок)
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
В Николаеве здравоохранительные учреждения лишь на 64% обеспечены медиками. Об этом сообщает корреспондент 0512. Как рассказала начальник управления здравоохранения Ирина Шамрай в городе существует проблема с нехваткой кадров. "Город обеспечен кадрами лишь на 64%. На сегодняшний день, у нас проблема недостатка кадров, а не переизбытка, - отметила Ирина Шамрай. Напомним, в Николаеве планируют закрыть детскую поликлинику №2, жители этим очень возмущены. Неко...
Происшествия
В субботу,17 ноября, неподалеку с. Сухой Еланец Новоодесского района водитель, управляя автобусом ЛАЗ, по предварительным данным, не справившись с управлением на грунтовой дороге, съехал в кювет. Об этом сообщает отдел коммуникации ГУНП в Николаевской области. Из-за этого, транспортное средство перевернулось. Вследствие ДТП четверо пассажиров 22, 42, 48 и 70 лет с телесными повреждениями разной степени тяжести доставлены в медицинское учреждение. Сейчас на...
Происшествия
В ночь на воскресенье, 18 ноября, в Николаеве на спецлинию 102 поступил сигнал, что в магазине "Пивнвая Кружка" находится посторонний мужчина. Об этом сообщает корреспондент 0512. Оперативно прибывшие на место сотрудники патрульной полиции обнаружили  разбитое стекло во входной двери магазина. Зайдя во внутрь помещения, полицейские выявили парня. Пояснить, как и почему он там оказался злоумышленник не смог.  На место происшествия был вызван СОГ. Ведутся ра...
Происшествия
В субботу вечером, 17 ноября, на трассе Вознесенск-Николаев лоб в лоб столкнулись два легковых автомобиля. Об этом сообщает корреспондент 0512. ДТП произошло недалеко от с.Ракове. Автомобиль "Mitsubishi" выехал на полосу встречного движения автомобиля "ВАЗ". В связи с чем произошло столкновение.  В результате ДТП пострадал пассажир "ВАЗа". На месте происшествия работают сотрудники патрульной полиции. Читайте также: В Николаеве "Fiat" задел пешехода: девушк...
Происшествия
В субботу днем, 17 ноября, в Николаеве водитель автомобиля "Fiat" не заметив пешехода и задел его.  Автомобиль двигался по ул.8 Марта. При совершении маневра в виде поворота на право на пр.Центральный, водитель не заметил переходящую дорогу девушку.  Прохожие, увидев происходящее, вызвали на место происшествие "скорую" и полицию. В свою очередь девушка отказалась то разбирательств и сказала, что претензий к водителю она не имеет.   Читайте также: В центре...
Происшествия
Мужчина, который в состоянии алкогольного опьянения по телефону «заминировал» 16 домов в мкр Лески, в том числе и свой, снова позвонил в полицию с аналогичным ложным сообщением.   1 ноября, когда николаевец позвонил на спецлинию 102 с сообщением о заминировании многоэтажек, полицейские Заводского района установили местонахождение злоумышленника сразу. «Телефонным террористом» оказался 33-летний местный житель. Он был доставлен в отделение и объяснил, что и...
Происшествия
В субботу, 17 ноября, в Николаеве автомобиль «Mitsubishi» выехал на аллею и врезался в столб. Об этом сообщает корреспондент 0512. Автомобиль «Mitsubishi» двигался со стороны улицы Малая Морская в сторону Садовой. По словам водителя «Mitsubishi», по полосу движения выехал автомобиль "Volkswagen". Чтоб избежать столкновение, водитель «Mitsubishi» вывернул руль в сторону аллеи, где об бордюр повредил колесо после чего автомобиль отбросило в столб. В результа...
Общество
Департамент жилищно-коммунального хозяйства выплатил работникам ЖКП "Південь" долги по заработной плате. Об этом сообщил и.о. директора департамента ЖКХ Александр Брижатый во время заседания сессии городского совета, в пятницу, 16 ноября, передает пресс-служба горсовета.  - Решение выполнено, на сегодняшний день люди получили заработную плату на свои счета. Перечислено 3 млн 680 тыс. грн работникам предприятия "Південь". Это информация по задолженности по...
Происшествия
Заводский районный суд Николаева избрал меру пресечения подозреваемому в получении взятки чиновнику Николаевской мэрии Николаю Носову, а также его посреднику. Об этом сообщили в пресс-службе прокуратуры Николаевской области. Как ранее писал 0512, в Николаеве на проспекте Героев Украины,103 оперативники при получении взятки в размере 1 тысячи долларов задержали начальника отделадепартамента внутреннего финансового контроля, надзора и противодействия коррупц...