Кандидатка на посаду ректора МНУ Оксана Філатова: про бюрократію, корупцію та гранти - 0512.com.ua

Кандидатка на посаду ректора МНУ Оксана Філатова: про бюрократію, корупцію та гранти

15 травня в Миколаївському національному університеті ім. В.О. Сухомлинського відбудуться вибори ректора. Головними претендентами на цю посаду є дві людини: народний депутат України Тарас Кремінь і викладачка історії української літератури Оксана Філатова. Перше ім’я в миколаївських ЗМІ зустрічається доволі часто.

0512 познайомився поближче з другою кандидаткою — ми розпитали Оксану Філатову, що б вона хотіла змінити в МНУ, як вона прийшла в професію, і які основні проблеми наразі є в університеті.

Чому Ви обрали саме цю професію?

Я з дитинства мала творчі нахили. Захоплювалась читанням. Якісь замріяні світи собі малювала. А ще темперамент. Наприклад, холерики більш придатні для активної, стрімкої діяльності, а от меланхоліки – здебільшого творчі натури, реалізують себе в науці та мистецтві. Сангвініки можуть стати чудовими організаторами. Викладач, як для мене, це і організатор, і в той же час це людина, яка займається активною діяльністю.

Скільки років Ви вже працюєте в університеті?

Я почала свою роботу ще під час навчання в університеті. На 4 курсі я почала працювати в школі. Тоді, у 80-ті роки був брак учителів української мови і літератури і мене запросили викладати українську мову і літературу у школі №19. Згодом, після закінчення університету, мене перевели в школу №55.

Коли я певний час пропрацювала в школі, одна з викладачів запропонувала мені вступати до аспірантури, але я обрала інший шлях. Я вийшла заміж. І сімейне життя для мене стало пріоритетом.

А вже в 1991 році я прийшла працювати на кафедру української літератури. І працюю цього часу.

Що Ви відносите до найбільш значущих здобутків університету? У чому, можливо, були певні прорахунки?

Дуже часто говорять про те, що наш університет найстаріший в Миколаєві. Це правда. Але старість це поважний вік. Що здобув університет за роки незалежної України? Він переріс статус педагогічного інституту, який я власне закінчувала, і став спочатку педагогічним університетом, потім університетом.

Готуючи і навчаючи студентів, ми настільки захопилися, що не створили фундаменту для розвитку, щоб наші викладачі, студенти з величезними досягненнями залишалися в університеті. І тому велика частка потужного наукового складу університетів Миколаєва – це наші випускники. На жаль, не змогли, чи не захотіли, щоб наша професура мала можливість реалізовуватися саме в нашому університеті. Ми не змогли побороти антитред педінституту.

Відповідно, у нас спосте6рігається і зменшення кількості студентів. Я відразу говорю, що є як і внутрішні виклики, так і зовнішні. Не збалансована кадрова політика, багато проблем. І їх варто вирішувати. Якщо їх сьогодні не вирішити, то університету може не бути.

Надзвичайно контрасні є проблеми. З одного боку – це класний, достойний кадровий склад, який проштовхує наукові досягнення, який має результативні досягнення. З іншого боку – бідна матеріальна технічна база.

Які Ви бачите зміни в університеті?

Я б чітко для себе визначила, як стратегічні цілі так, і шляхи досягнення цих цілей. Я б сказала, що найперше треба почати із системи управління університету. Маючи потужний інтелектуальний потенціал він не має можливості розвиватися. Такого засилля бюрократії, яке сформувалось за останні десятиліття, я раніше не спостерігала. Коли, даруйте, професор стоїть під кабінетом якогось структурного підрозділу і чекає аудієнції - такого не має бути. Тому, я вважаю, що потрібно змінити систему управління університетом. Провести децентралізацію влади. Надати більше автономії інститутам, а у нас, на жаль, залишився тільки один інститут.

Також потрібно впроваджувати прозору систему фінансування, управління і звітності. Звичайно з обґрунтованим розподілом коштів. Щоб не було так, як є сьогодні: викладачі отримали грант, а розпоряджатися грантовими коштами не мають ніякої можливості.

А які навички, що ви здобули в університеті, знадобилися Вам в кар’єрі?

В університеті в мене були прекрасні викладачі. Все життя буду вдячна своєму викладачу з теорії літератури, який навчив мене мислити і аналізувати. Напевно оце основне вміння - аналіз.

Чи є в університеті корупція?

Знаєте, я цікавилася цією проблемою, я багато читала. І от, що я скажу: наявність корупції доведена тільки тоді, коли є рішення суду. Наразі жодного такого судового рішення немає. Якщо є звинувачення — вони голослівні. Корупція - це смертельний удар для університету. Якщо ми будемо брати зі студентів гроші, то вини підуть від нас, і дурна слава пошириться по всьому місту. Тож звісно, це неприпустимо.

Щоб Ви порадили своїм студентам?

Я б хотіла, щоб студенти знайшли себе. Щоб вони визначилися чим вони можуть і хочуть займатися. Це має бути поєднання того, що вмієш і до чого в тебе є дар і те, що ти любиш робити. Коли ти робиш те, що вмієш і любиш робити тобі обов’язково буде успіх.

Досьє: Оксана Степанівна Філатова, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української мови і літератури, гол. ред. «Наукового вісника Миколаївського національного університету імені В.О.Сухомлинського.

Нагороджена Почесною грамотою Міністерства освіти і науки України  (2007 р.), Грамотою Управління освіти і науки облдержадміністрації (2012, 2017 рр.), Нагрудним знаком «Відмінник освіти» (2013 р.), Грамотою Миколаївського національного університету імені В. О. Сухомлинського (2014 р.).

никорлаев выборректора
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Актуальность
(0 оценок)
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Происшествия
В среду, 23 января, в Николаеве из-за столкнувшихся автомобилей Mazda и Opel образовалась огромная пробка. Об этом сообщает корреспондент 0512. Автомобили двигались попутно по улице Генерала Карпенко со стороны проспекта Центрального в сторону микрорайона Лески. Между 1-м КП и улицей Мореходная, из-за несоблюдения интервал-дистанции, водитель "Мазды" допустил столкновение с "Опелем", который двигался впереди. Автомобили получили механические повреждения. О...
Общество
Во вторник, 22 января, на ул. Николаевской возле областной детской больницы начали демонтаж незаконно установленных временных сооружений. Об этом сообщил директор департамента внутреннего финансового контроля, надзора и противодействия коррупции городского совета Андрей Ермолаев, передает отдел информационного обеспечения департамента городского головы. "Реагируя на жалобы горожан, проведена проверка законности размещения временных сооружений на ул. Никола...
Политические новости
Об этом заявил основатель ОППОЗИЦИОННОЙ ПЛАТФОРМЫ – ЗА ЖИЗНЬ Юрий Бойко в среду, 23 января, встречаясь с предпринимателями в Одессе. По его словам, налоги для малого и среднего бизнеса должны стать справедливыми и приемлемыми. «Сегодня в Украине насчитывается 2 млн предпринимателей и 300 тысяч предприятий малого и среднего бизнеса. Это инициативные люди, которые умеют заработать на себя и свои семьи, дают рабочие места, платят налоги и сборы. Они заслужива...
Криминал
В среду, 23 января, в Арбузинское отделение полиции поступило сообщение о том, что вблизи местного автовокзала убит мужчина. Об этом сообщает отдел коммуникации ГУНП в Николаевской области. Оказалось, что между местными жителями, которые вместе пили алкоголь, произошла ссора, переросшая в драку. В ходе конфликта один из мужчин схватил металлическую палку и ударил ее несколько раз по голове. Полученные травмы оказались несовместимыми с жизнью. 53-летний пос...
Происшествия
В Николаеве умер экс-главврач БСМП Анатолий Леонтьевич Яровой. Данную информацию корреспонденту 0512 подтвердил глав-врач БСМП Александр Демьянов. Похороны должны состоятся 25 января в пятницу. Справка: Анатолий Леонтьевич Яровой - заслуженный врач Украины, главный врач БСМП Николаева. После окончания в 1964 г. лечебного факультета Одесского медицинского института им. Пирогова проходил интернатуру по хирургии и урологии в Николаевской областной больнице. С...
Общество
По состоянию на утро среды, 23 января, на ликвидацию последствий снегопада вышли 442 дворовых работника. Об этом сообщает пресс-служба Николаевского горсовета.  Департамент жилищно-коммунального хозяйства городского совета усилил контроль за выполнением жилищно-эксплуатационными предприятиями мероприятий по ликвидации последствий непогоды. Напомним, что во вторник, 22 января, во время заседания городского штаба вице-мэр поставил задачу провести работу с ЖЭ...
Криминал
Во вторник, 22 января,  во время передачи взятки задержали 48-летнего инспектора инспекции по благоустройству аппарата исполнительного комитета Первомайского городского совета. Об этом сообщает отдел коммуникации ГУНП в Николаевской области. Чиновник требовал от местного предпринимателя пять тысяч гривен за игнорирование нарушений при проведении реконструкции рекламных биг-бордов в Первомайске. Получив взятку, злоумышленник был задержан в порядке ст. 208 У...
Общество
Спасателями семьи с маленьким ребенком из горящей машины оказались братья  Умуд и Сабир Шириновы из Николаева. Об этом сообщил Адиль Бабаев на своей странице в Facebook. Напомним, что в субботу, 19 января, около с. Зайчевское в результате ДТП загорелся автомобиль. В тот день братья возвращались с работы. Они в районе отель-кафе ''Ингул'', который находится за чертой города Николаев, увидев перевернутый прицеп от фуры, остановили машину. Когда подошли к вод...
Происшествия
В субботу, 19 января, около 19:00 на объездной дороге возле с. Зайчевское произошло ДТП с участием грузового автомобиля MAN с прицепом, и внедорожника КИА Sorento, который в результате столкновения загорелся. Об этом сообщает отдел коммуникации ГУНП в Николаевской области. В результате ДТП с телесными повреждениями в больнице были доставлены 33-летняя пассажирка КИА Sorento и ее трехлетний сын. Отдел расследования преступлений в сфере транспорта Следственн...