Кандидатка на посаду ректора МНУ Оксана Філатова: про бюрократію, корупцію та гранти - 0512.com.ua

Кандидатка на посаду ректора МНУ Оксана Філатова: про бюрократію, корупцію та гранти

15 травня в Миколаївському національному університеті ім. В.О. Сухомлинського відбудуться вибори ректора. Головними претендентами на цю посаду є дві людини: народний депутат України Тарас Кремінь і викладачка історії української літератури Оксана Філатова. Перше ім’я в миколаївських ЗМІ зустрічається доволі часто.

0512 познайомився поближче з другою кандидаткою — ми розпитали Оксану Філатову, що б вона хотіла змінити в МНУ, як вона прийшла в професію, і які основні проблеми наразі є в університеті.

Чому Ви обрали саме цю професію?

Я з дитинства мала творчі нахили. Захоплювалась читанням. Якісь замріяні світи собі малювала. А ще темперамент. Наприклад, холерики більш придатні для активної, стрімкої діяльності, а от меланхоліки – здебільшого творчі натури, реалізують себе в науці та мистецтві. Сангвініки можуть стати чудовими організаторами. Викладач, як для мене, це і організатор, і в той же час це людина, яка займається активною діяльністю.

Скільки років Ви вже працюєте в університеті?

Я почала свою роботу ще під час навчання в університеті. На 4 курсі я почала працювати в школі. Тоді, у 80-ті роки був брак учителів української мови і літератури і мене запросили викладати українську мову і літературу у школі №19. Згодом, після закінчення університету, мене перевели в школу №55.

Коли я певний час пропрацювала в школі, одна з викладачів запропонувала мені вступати до аспірантури, але я обрала інший шлях. Я вийшла заміж. І сімейне життя для мене стало пріоритетом.

А вже в 1991 році я прийшла працювати на кафедру української літератури. І працюю цього часу.

Що Ви відносите до найбільш значущих здобутків університету? У чому, можливо, були певні прорахунки?

Дуже часто говорять про те, що наш університет найстаріший в Миколаєві. Це правда. Але старість це поважний вік. Що здобув університет за роки незалежної України? Він переріс статус педагогічного інституту, який я власне закінчувала, і став спочатку педагогічним університетом, потім університетом.

Готуючи і навчаючи студентів, ми настільки захопилися, що не створили фундаменту для розвитку, щоб наші викладачі, студенти з величезними досягненнями залишалися в університеті. І тому велика частка потужного наукового складу університетів Миколаєва – це наші випускники. На жаль, не змогли, чи не захотіли, щоб наша професура мала можливість реалізовуватися саме в нашому університеті. Ми не змогли побороти антитред педінституту.

Відповідно, у нас спосте6рігається і зменшення кількості студентів. Я відразу говорю, що є як і внутрішні виклики, так і зовнішні. Не збалансована кадрова політика, багато проблем. І їх варто вирішувати. Якщо їх сьогодні не вирішити, то університету може не бути.

Надзвичайно контрасні є проблеми. З одного боку – це класний, достойний кадровий склад, який проштовхує наукові досягнення, який має результативні досягнення. З іншого боку – бідна матеріальна технічна база.

Які Ви бачите зміни в університеті?

Я б чітко для себе визначила, як стратегічні цілі так, і шляхи досягнення цих цілей. Я б сказала, що найперше треба почати із системи управління університету. Маючи потужний інтелектуальний потенціал він не має можливості розвиватися. Такого засилля бюрократії, яке сформувалось за останні десятиліття, я раніше не спостерігала. Коли, даруйте, професор стоїть під кабінетом якогось структурного підрозділу і чекає аудієнції - такого не має бути. Тому, я вважаю, що потрібно змінити систему управління університетом. Провести децентралізацію влади. Надати більше автономії інститутам, а у нас, на жаль, залишився тільки один інститут.

Також потрібно впроваджувати прозору систему фінансування, управління і звітності. Звичайно з обґрунтованим розподілом коштів. Щоб не було так, як є сьогодні: викладачі отримали грант, а розпоряджатися грантовими коштами не мають ніякої можливості.

А які навички, що ви здобули в університеті, знадобилися Вам в кар’єрі?

В університеті в мене були прекрасні викладачі. Все життя буду вдячна своєму викладачу з теорії літератури, який навчив мене мислити і аналізувати. Напевно оце основне вміння - аналіз.

Чи є в університеті корупція?

Знаєте, я цікавилася цією проблемою, я багато читала. І от, що я скажу: наявність корупції доведена тільки тоді, коли є рішення суду. Наразі жодного такого судового рішення немає. Якщо є звинувачення — вони голослівні. Корупція - це смертельний удар для університету. Якщо ми будемо брати зі студентів гроші, то вини підуть від нас, і дурна слава пошириться по всьому місту. Тож звісно, це неприпустимо.

Щоб Ви порадили своїм студентам?

Я б хотіла, щоб студенти знайшли себе. Щоб вони визначилися чим вони можуть і хочуть займатися. Це має бути поєднання того, що вмієш і до чого в тебе є дар і те, що ти любиш робити. Коли ти робиш те, що вмієш і любиш робити тобі обов’язково буде успіх.

Досьє: Оксана Степанівна Філатова, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української мови і літератури, гол. ред. «Наукового вісника Миколаївського національного університету імені В.О.Сухомлинського.

Нагороджена Почесною грамотою Міністерства освіти і науки України  (2007 р.), Грамотою Управління освіти і науки облдержадміністрації (2012, 2017 рр.), Нагрудним знаком «Відмінник освіти» (2013 р.), Грамотою Миколаївського національного університету імені В. О. Сухомлинського (2014 р.).

никорлаев выборректора
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Актуальность
(0 оценок)
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Происшествия
23 июня в 18:50 на пункт связи 23 Государственной пожарно-спасательной части поступило сообщение о пожаре на ул. Достоевского г. Первомайск. Об этом сообщает пресс-служба ГСЧС Николаевской области. В результате сжигания мусора на территории автомобильно-гаражного кооператива огонь перекинулся на расположенный рядом гараж. Пожарные выкатили автомобиль «ВАЗ», который находился в здании, и не допустили его уничтожения. В 19:02 пожар был локализован, 19:20 - л...
Экология
Государственное учреждение «Николаевский областной лабораторный центр МЗ Украины» проинформировала органы о результатах лабораторных исследований проб речной воды. Об этом сообщает пресс-служба горсовета. По микробиологическим показателям установлено, что показатель индекса ЛКП (лактозоположительных кишечных палочек) превышает санитарно-гигиенические нормативы и составляет (при норме 5000 в дм 3) - в районе зоны отдыха «Чайка» - 13 000, «Стрелка» - 15 000...
Происшествия
В воскресенье, 23 июня 6 пожаров сухой травы, мусора зарегистрировано в Арбузинском, Витовском, Первомайском, Николаевском районах и г. Николаеве. Об этом сообщает пресс-служба ГСЧС Николаевской области. Пожарным пришлось ликвидировать огненную стихию на общей площади более 9 га. К ликвидации пожаров от ГСЧС привлекалось 6 единиц пожарно-спасательной техники, 22 человека личного состава, дополнительно -  работники и техника местной пожарной охраны «Первома...
Информация обновляется
В понедельник, 24 июня, от неизвестных поступило сообщение о “минировании” нескольких детских садов в Николаеве. Об этом сообщает “Преступности НЕТ”. Как и в предыдущих случаях, сообщение поступило на электронную почту Госслужбы по чрезвычайным ситуациям в области. Аноним поставил в известность о “минировании” детских садов №20 (улица Корабелов, 4), №77 (улица Гражданская, 48), №60 (улица Театральная, 25/1), №71 (улица Чайковского, 16), №126 (проспект Мира...
Общество
В течение 22-23 июня во Львове, на площади возле Львовского национального академического театра оперы и балета имени Соломии Крушельницкой, в ожесточенной борьбе определяли самых сильных, ловких и выносливых спасателей по международному формату «Firefighter Combat Challenge». Об этом сообщает пресс-служба ГСЧС Николаевской области. В соревнованиях принимали участие 29 команд со всей Украины. Участников ждали непростые испытания: подъем рукавной линии по ле...
Общество
В воскресенье, 23 июня молодежь Николаева отмечала свой праздник. Об этом сообщает корреспондент 0512. Масштабный фестиваль уличных культур "SOUTH POINT", приуроченный ко Дню молодежи, прошел на 8 Причале. Гостей праздника ожидали граффити-фест, hip-hop батлы, фуд-корт, конкурсы и развлечения. Фестиваль стартовал с конкурса на лучший уличный рисунок. В Николаеве собрались лучшие мастера из других городов Украины, которые принимают участие в европейских кон...
Новости компаний
Стильное и надежное решение Up-brella – это стильный зонт обратного сложения, очень удобный в использовании. Это новое конструктивное решение для защиты от дождя. Он выручит будь то ливень, град, снег или леденящий ветер. Этот необчный зонтик никогда не оставит лужу на Вашем полу, не намочит Вас и Вашу одежду. Ведь это так неприятно! Нас Вас не упадет ни капельки, когда Вы будете выходить из машины, дома или заходить в магазин. Больше никаких неловких ситу...
Происшествия
В понедельник ночью, 24 июня, в Николаеве мужчина изнасиловал на улице девушку. Об этом сообщает корреспондент 0512. На ул. Лазурная прохожие услышали крики о помощи женщины, после чего бросились на помощь. Когда свидетели подбежали, то увидели лежащую на траве девушку и мужчину, который сверху пытался удержать ее. После чего был вызван на место наряд полиции, который по прибытию оперативно задержали насильника. Ведутся разбирательства. Мужчину доставлено...
Происшествия
В субботу, 22 июня, информацию о возможном подкупе избирателей в полицию предоставила жительница одного из сел.  Об этом сообщает отдел коммуникации ГУНП в Николаевской области. Женщина сообщила, что на территории сельского клуба кандидат на пост главы объединенной территориальной общины раздавала одежду секонд-хенд и воду. Заявительница расценила это как попытку повлиять на реализацию избирателями их избирательного права при голосовании и принуждение люде...