Кандидатка на посаду ректора МНУ Оксана Філатова: про бюрократію, корупцію та гранти

15 травня в Миколаївському національному університеті ім. В.О. Сухомлинського відбудуться вибори ректора. Головними претендентами на цю посаду є дві людини: народний депутат України Тарас Кремінь і викладачка історії української літератури Оксана Філатова. Перше ім’я в миколаївських ЗМІ зустрічається доволі часто.

0512 познайомився поближче з другою кандидаткою — ми розпитали Оксану Філатову, що б вона хотіла змінити в МНУ, як вона прийшла в професію, і які основні проблеми наразі є в університеті.

Чому Ви обрали саме цю професію?

Я з дитинства мала творчі нахили. Захоплювалась читанням. Якісь замріяні світи собі малювала. А ще темперамент. Наприклад, холерики більш придатні для активної, стрімкої діяльності, а от меланхоліки – здебільшого творчі натури, реалізують себе в науці та мистецтві. Сангвініки можуть стати чудовими організаторами. Викладач, як для мене, це і організатор, і в той же час це людина, яка займається активною діяльністю.

Скільки років Ви вже працюєте в університеті?

Я почала свою роботу ще під час навчання в університеті. На 4 курсі я почала працювати в школі. Тоді, у 80-ті роки був брак учителів української мови і літератури і мене запросили викладати українську мову і літературу у школі №19. Згодом, після закінчення університету, мене перевели в школу №55.

Коли я певний час пропрацювала в школі, одна з викладачів запропонувала мені вступати до аспірантури, але я обрала інший шлях. Я вийшла заміж. І сімейне життя для мене стало пріоритетом.

А вже в 1991 році я прийшла працювати на кафедру української літератури. І працюю цього часу.

Що Ви відносите до найбільш значущих здобутків університету? У чому, можливо, були певні прорахунки?

Дуже часто говорять про те, що наш університет найстаріший в Миколаєві. Це правда. Але старість це поважний вік. Що здобув університет за роки незалежної України? Він переріс статус педагогічного інституту, який я власне закінчувала, і став спочатку педагогічним університетом, потім університетом.

Готуючи і навчаючи студентів, ми настільки захопилися, що не створили фундаменту для розвитку, щоб наші викладачі, студенти з величезними досягненнями залишалися в університеті. І тому велика частка потужного наукового складу університетів Миколаєва – це наші випускники. На жаль, не змогли, чи не захотіли, щоб наша професура мала можливість реалізовуватися саме в нашому університеті. Ми не змогли побороти антитред педінституту.

Відповідно, у нас спосте6рігається і зменшення кількості студентів. Я відразу говорю, що є як і внутрішні виклики, так і зовнішні. Не збалансована кадрова політика, багато проблем. І їх варто вирішувати. Якщо їх сьогодні не вирішити, то університету може не бути.

Надзвичайно контрасні є проблеми. З одного боку – це класний, достойний кадровий склад, який проштовхує наукові досягнення, який має результативні досягнення. З іншого боку – бідна матеріальна технічна база.

Які Ви бачите зміни в університеті?

Я б чітко для себе визначила, як стратегічні цілі так, і шляхи досягнення цих цілей. Я б сказала, що найперше треба почати із системи управління університету. Маючи потужний інтелектуальний потенціал він не має можливості розвиватися. Такого засилля бюрократії, яке сформувалось за останні десятиліття, я раніше не спостерігала. Коли, даруйте, професор стоїть під кабінетом якогось структурного підрозділу і чекає аудієнції - такого не має бути. Тому, я вважаю, що потрібно змінити систему управління університетом. Провести децентралізацію влади. Надати більше автономії інститутам, а у нас, на жаль, залишився тільки один інститут.

Також потрібно впроваджувати прозору систему фінансування, управління і звітності. Звичайно з обґрунтованим розподілом коштів. Щоб не було так, як є сьогодні: викладачі отримали грант, а розпоряджатися грантовими коштами не мають ніякої можливості.

А які навички, що ви здобули в університеті, знадобилися Вам в кар’єрі?

В університеті в мене були прекрасні викладачі. Все життя буду вдячна своєму викладачу з теорії літератури, який навчив мене мислити і аналізувати. Напевно оце основне вміння - аналіз.

Чи є в університеті корупція?

Знаєте, я цікавилася цією проблемою, я багато читала. І от, що я скажу: наявність корупції доведена тільки тоді, коли є рішення суду. Наразі жодного такого судового рішення немає. Якщо є звинувачення — вони голослівні. Корупція - це смертельний удар для університету. Якщо ми будемо брати зі студентів гроші, то вини підуть від нас, і дурна слава пошириться по всьому місту. Тож звісно, це неприпустимо.

Щоб Ви порадили своїм студентам?

Я б хотіла, щоб студенти знайшли себе. Щоб вони визначилися чим вони можуть і хочуть займатися. Це має бути поєднання того, що вмієш і до чого в тебе є дар і те, що ти любиш робити. Коли ти робиш те, що вмієш і любиш робити тобі обов’язково буде успіх.

Досьє: Оксана Степанівна Філатова, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української мови і літератури, гол. ред. «Наукового вісника Миколаївського національного університету імені В.О.Сухомлинського.

Нагороджена Почесною грамотою Міністерства освіти і науки України  (2007 р.), Грамотою Управління освіти і науки облдержадміністрації (2012, 2017 рр.), Нагрудним знаком «Відмінник освіти» (2013 р.), Грамотою Миколаївського національного університету імені В. О. Сухомлинського (2014 р.).

никорлаев выборректора
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Актуальность
(0 оценок)
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Спецпроект
Курсы иностранных языков "РостОк" Плохо понимаете иностранную речь на слух и боитесь что-то сказать, хотя знаете уйму слов? Готовитесь к важному собеседованию или экзамену? Мы знаем, как вам помочь! Английский не проблема, раз уж вы овладели русским, одним из самых сложный языков на планете! У нас можно изучить не только английский язык, но и немецкий, французский, испанский, итальянский. Возрастная категория - от 5 лет до бесконечности. Форма работы с дет...
Происшествия
22 сентября в районе с. Коблево Березанского района Николаевской области "Рыбоохранный пвтруль" обнаружил промышленное судно, на котором ответственный за вылов рыбак осуществлял лов водных биоресурсов. Об этом сообщает Государственное агентство рыбного хозяйства. С помощью запрещенного орудия лова - одной драги кустарного производства, нарушителю удалось добыть 42175 рапанов, весом 4064,45 кг. Сумма ущерба, нанесенного рыбному хозяйству Украины, составила...
Происшествия
Сотрудники Березанского отделения полиции получили информацию о том, что 29-летний местный житель незаконно хранит у себя дома взрывоопасные предметы. Об этом сообщает отдел коммуникации полиции Николаевской области. После проверки данная информация подтвердилась. По согласованию с прокуратурой по данному факту следователи начали уголовное производство за незаконное обращение с оружием, боеприпасами или взрывчатыми веществами, в рамках которого, получив ра...
Происшествия
В Николаеве вечером 24 сентября, во время сильного ливня, внезапно обрушившегося на город, затопило подъезд многоэтажного дома на просп. Богоявленском, 285. Об этом сообщает "СвідокІнфо". «В некоторых квартирах с потолка вода течет! А я живу на 9-м. Это видео с первого этажа я думаю все представили что творилось на верхнем! Водопад Виктория отдыхает!», - идет речь в сообщении. Также горожанка сообщает, что затопление возникло из-за того, что вовремя не был...
Происшествия
Во вторник утром, 25 сентября, в Николаеве, у дома на Озерной 19Б коммунальщики несколько часов не могли вывезти мусор. Об этом сообщает корреспондент 0512. Припаркованный автомобиль мешал подъезду мусоровоза. На место был вызван наряд полиции, которые выявили водителя и составили в отношении него административные материалы.
Новости компаний
Альфа-Банк Украина и Укрсоцбанк, входящие в международную банковскую группу ABH Holdings S.A. со штаб-квартирой в Люксембурге, объединяют свои активы, чтобы стать самым крупным частным банком Украины. О том, как происходит слияние, когда оно завершится и какие выгоды от него получат клиенты, нам рассказала Полина Кобзарь, региональный руководитель по продажам и дистрибуции Южного региона Альфа-Банка Украина и Укрсоцбанка. Когда Альфа-Банк Украина и Укрсоцб...
Общество
Николаевцев приглашают поучаствовать в тренинге и узнать больше о Верховной Раде. Организатором мероприятия выступает общественная организация "Лига интернов". Во время тренинга участники смогут узнать: - как работает Верховная Рада - как принимаются законы - как влиять на процесс законотворчества - какие вопросы можно и нужно решать путем принятия или изменения законов - какие вопросы лучше решать инструментами локального воздействия Так как количество ме...
Происшествия
Во вторник, 25 сентября, в Николаеве маршрутное такси врезалось в Lanos, который перевозили с помощью троса. Об этом сообщает корреспондент 0512. Автомобиль Audi тянула на тросе Lanos по улице Новозаводская. При пересечении улицы Космонавтов в "Ланос" врезалось маршрутное такси. На место прибыли сотрудники ГСЧС, ожидаются полицейские.
Спорт
С 21 по 23 сентября в Черкассах, состоялся Чемпионат Украины по эстафетному бегу среди взрослых, молодежи, юниоров и юношей. Команда Николаевской области, в составе легкоатлетов спортивных школ МСДЮСШОР с л/а, МВУФК, ДЮСШ «Спартак» и ДЮСШ-5, в командном зачете заняла III место, передает пресс-служба горсовета. В общем команды завоевали 4 золотых, 12 серебряных, 21 бронзовых медалей. Из 15 команд г. Николаева 10 - заняли призовые места. Спортсмены установил...