
Чи шкідлива мінеральна вода для здоров'я
У спекотну пору року немає нічого більш приємного, ніж втамувати спрагу прохолодною мінералкою. Багато хто думає, що це допоможе заодно й від усіх хвороб, але помиляються. Щоб мінеральна вода була лікувальною, потрібно знати: коли, як і яку воду слід вживати.
В Україні існує понад 1000 джерел з цілющими водами, виробництво мінеральної води налагоджено відмінно. На прилавках можна знайти більше сотні найменувань. Але будьте уважні, більшість з них — звичайна питна вода.
Звичайно, ідеальним варіантом є поїздка до питного джерела (наприклад, Куяльник, Свалява, Лужанська та ін.), але якісною водою можна підлікуватися і вдома. Спочатку слід уточнити свій діагноз у лікаря. Він вам розпише схему лікування, призначить дозування, самолікування вкрай небажано.
За хімічним складом всі води можна поділити на 4 групи: хлоридні, гідрокарбонатні (лужні), сульфатні та змішані. Смак у кожного типу різний: сульфатні — з гірчинкою, хлоридні — солоні, гідрокарбонатні мають присмак соди. При розливі рідину газують, щоб уникнути проникнення повітря, при контакті з яким можуть бути втрачені лікувальні якості води.
Натрій відіграє найважливішу роль в регулювання водного обміну та осмотичного тиску в тканинах, надає стимулювальну дію на секреторну функцію залоз травної системи, стимулює жовчовивідну та жовчоутворювальну функції.
Калій також бере участь у регуляції осмотичного тиску, посилює тонус, стимулює активність ряду ферментів, бере участь у синтезі глікогену в печінці.
Іони хлору є вихідним субстратом для утворення хлороводневої кислоти шлункового соку, стимулює її утворення в шлунку. Під час питного лікування іон хлору стимулює моторну та секреторну функції шлунка, панкреатичну секрецію та жовчовиділення.
Відрізняється такий продукт і по мінералізації. Якщо кількість речовин на літр до 1 г/л, то це столова вода; 1-10 г/л — лікувально-столова, 10-35 г/л — лікувальна, пити її краще тільки за призначенням лікаря.
Але лікуватися мінералкою можна не всім і не завжди. При загостренні хвороб внутрішніх органів (з гострими болями, блювотою, кровотечами) краще відмовитися від мінералки. Підліткам та дітям не можна вживати сульфатну воду, оскільки сульфати перешкоджають засвоєнню кальцію. Діткам до 3-х років не рекомендується вода з газом ті лікувальні води.
При серйозному підході лікування водою може принести багато користі для здоров'я. Ви зможете не тільки вилікувати різні захворювання, а й використовувати воду в профілактичних цілях.