Коли у військовому екіпіруванні з’явилися бронежилети, а точніше ― плитоноски із сталевими плитами, це був неабиякий прорив у сфері індивідуального захисту і шанс зберегти життя. 3 роки тому наша армія зустріла російського ворога саме у бронежилетах 4-го класу зі сталевими бронеплитами. Та прогрес не спинити, і сьогодні революційним проривом вже називають керамічні плити для бронежилетів. Скажімо відразу, що вони не без недоліків, але позбавлені головного мінусу сталевих плит ― кераміка легша, і це полегшення сприймається військовими як подарунок.
Трішки історії
Перший крок до розробки керамічних бронеплит зробив військовий ― майор британської армії Невілл Монро Гопкінс. Увесь світ вразило його відкриття: тонкий шар емалі на сталевій пластині робить її більш стійкою до куль і осколків. Це було у 1918 році ― у бронезахисті стали використовувати композитні матеріали.
Але насправді першу систему керамічної броні створили лише за пів століття ― бронежилети з керамікою використовували американці під час війни у В’єтнамі. Правда, такі бронежилети мали не навіть не десантники чи штурмовики, а лише пілоти вертольотів ― екіпажі дуже берегли, а кераміка була дорогою. І справді смертність екіпажів знизилася ледь не на 50%.
Американці зробили правильні висновки і після в’єтнамської війни почали застосовувати керамічні бронеплити не лише в армії, а й у поліцейських бронежилетах. Досвід підхопила Європа, і сьогодні керамічну броню використовують у всіх технологічних арміях світу і у поліцейському екіпіруванні. І, скажімо прямо: це не дивно, бо легкий і міцний компонент бронежилета надійно захищає і не переобтяжує, що надважливо.
У чому унікальність керамічних плит
На відміну від сталі, кераміка не використовується як самостійний елемент, її поєднують із текстильно-полімерним шаром чи полімерною матрицею. На додаток може бути застосований надвисокомолекулярний поліетилен ― як підкладка.
Кераміка не гнучка, з низьким рівнем розтягування, тому задля попередження руйнування керамічних плит використовують композитну основу з хорошою пластичністю, вона пом’якшує удар. Це відбувається приблизно так: куля влучає у шар кераміки, стишується на мить і її серцевина руйнується, а затримує уламки і поглинає кінетичну енергію шар композитного пластику. Тобто ось такий тандем насправді дарує безпеку і впевненість у захисті.
Та поки що керамічні бронеплити ― найкращий захист від балістичних загроз, і саме їх використовують для бронежилетів з найвищим рівнем захисту ― 6-м. Під час розгляду характеристик стає зрозумілим, чому так цінують кераміку військові:
- бронеплити дуже міцні, здатні витримувати влучання серйозної зброї калібру 7,62x54 та 7,62x51;
- керамічна броня вдвічі, а то й більше, легша за сталеву, наприклад, бронежилет Plastoon XM від Rarog Tactical Gear укомплектований бронеплитами із карбіду кремнію, які важать всього 2,35 або 3,3 кілограма ― залежно від розміру;
- керамічні бронепластини забезпечують захист від множинних ударів — тобто витримують кілька пострілів, не втрачаючи захисні властивості.
Але й без недоліків не обійшлося. Основний і часто вирішальний ― ціна. Вона дійсно висока, бо використовуються дорогі матеріали і виробництво достатньо складне. Також суттєвим недоліком можна назвати обмежений термін служби — захисні властивості кераміки знижуються з часом через фізичні ушкодження. Адже кераміка по суті доволі крихка: вона затримує кулю, але руйнується при цьому. Тобто життя військового плита рятує, але потребуватиме заміни згодом.
Та все ж керамічні плити ― вчасна і дійсно технологічна альтернатива сталевим. У сучасній війні, коли надважливо бути мобільним і швидко передислоковуватись, захист має бути легким, щоб не виснажувати бійця. І більш легкого і надійного матеріалу, ніж кераміка, поки немає. Нас має тішити те, що українські виробники пропонують такі якісні, надійні та практичні елементи індивідуального бронезахисту.