Може це прозвучить дивно, але не завжди найдорожчий ніж є найкращим. Замість того, щоб просто обирати ніж орієнтуючись лише на ціну, слід зосередитися на дійсно важливих аспектах:

  • Якість сталі: хороший метал довго тримає гостроту і має стійкість до корозії.
  • Якість обробки деталей та поверхонь ножа: чисті переходи, відсутність перекосів та щілин між деталями, акуратно зняті фаски, симетричні підводи леза та міцна конструкція мають є ознакою високої якості і ножа, і виробництва, на якому його зроблено.
  • Ергономіка: ніж має добре лежати в руці та бути зручним для використання.
  • Функціональність: кухонний ніж відповідає іншим вимогам, чим ніж туристичний, тактичний або міський EDC. І цю різницю варто розуміти.

Міф про ціну: чи справді дорогі ножі завжди кращі?

Ми часто стикаємось з думкою, що дорогі ножі завжди кращі. Але досвід показує: якість дійсно коштує грошей, і дійсно гарний ніж ніяк не може бути надто дешевим. Але висока ціна не завжди гарантує найвищу якість.

Важливо сфокусуватись на співвідношення ціни та якості. Бо, оцінюючи ніж, не можна сліпо орієнтуватися на цінник. Просто кажучи, ніж за 50 у.о. може дійсно викликати відчуття, що він чесно відпрацьовує кожну вкладену в нього копійчину і адекватно відповідає всім вимогам та своєму призначенню. В той час як ніж за 500 у.о. може викликати у вас відчуття, що “за такі гроші можна було б і краще” і тим самим не виправдати ваші очікування. Навіть відомі бренді інколи випускають абсолютно невдалі моделі.

Цілком надійний ніж для повсякденного використання можна придбати вже за 30-50 у.о. А у ціновому діапазоні 100-200 у.о. інколи трапляються справжні шедеври, дуже розумно сконструйовані та бездоганно зібрані з цілком адекватних ціні та призначенню ножа матеріалів. Звісно, є й чудові ножі в топовому преміум-сегменті. Але це вже зовсім окрема тема та категорія.

Але, чесно кажучи, в усіх категоріях дійсно гарні ножі ще треба знайти. Це потребує від вас певних знань та, безумовно, часу. Ринок ножів дуже різноманітний. Це варто усвідомлювати. Але, якщо ви насправді любите ножову тематику, такий пошук буде для вас тільки задоволенням.

Правда про гостроту та заточування ножів

Існує популярний міф, що справжній хороший ніж ніколи не потребує заточування.

Можемо запевнити – це неправда. Будь-який ніж, незалежно від його якості, з часом втрачає свою гостроту.

Навіть найміцніші сталі зношуються при використанні. Лезо піддається мікроскопічним деформаціям або зносу. Це абсолютно природний процес. Якість сталі та твердість леза визначають, як швидко відбуватиметься цей процес. Лезо з якісної сталі залишиться гострою помітно довше. Але це не означає, що вам ніколи не прийдеться його заточувати (і що заточити його буде легко).

Регулярне заточування не тільки зберігає працездатність вашого ножа, а й подовжує його термін служби. Тупий ніж вимагає більше зусиль при різанні та є помітно менш контрольованим під час роботи. Це може призвести до небезпечних ситуацій. Крім того, надмірний тиск, який ви прикладаєте, щоби різати тупим ножем, може пошкодити лезо.

Твердіша сталь не завжди краща

Існує поширена помилка, що чим твердіша сталь, тим кращий ніж. Однак реальність набагато складніша.

Твердість сталі зазвичай вимірюється за шкалою Роквелла (HRC). Твердіша сталь довше зберігає гостроту, але також стає більш крихкою і може тріскатися при сильних навантаженнях та ударах.

Вибір правильної сталі для ножа полягає в оптимальному балансі між твердістю, міцністю і зручністю для заточування:

Ніж з дуже твердої сталі (HRC 62-65) утримує гостроту дуже довго, але його складно заточити, і він може пошкодитися при грубому використанні. М’якіша сталь (HRC 54-58) є більш стійкою до ударів та навантажень, більш легка в заточуванні, але її потрібно частіше заточувати.

Тому, залежно від призначення ножа, оптимальна твердість сталі може відрізнятися:

  • Кухонні ножі – HRC 56-60 (гострота та легке заточування)
  • Ножі для туризму та іншого активного відпочинку – HRC 58-62 (довговічність та стійкість до пошкоджень)
  • Складаний міський ніж – HRC 58-61 (хороший компроміс між гостротою і міцністю)

Більшу твердість може мати ніж професійного м’ясника чи шеф-кухаря. Ті переваги, які надає така сталь саме при професійному використанні, насправді можуть компенсувати її відомі недоліки.

Ідеальної ж сталі (як і ідеального ножа) просто не існує. Все залежить від особистих уподобань і призначення ножа. Тобто, від вас і вашого розуміння.