Податок на додану вартість діє у 168 країнах світу. З усіх видів податкових відрахувань ПДВ в Україні вважається основним, адже він становить 30% державної скарбниці. Податок входить у підсумкову ціну товару, але пояснити, що таке ПДВ простими словами, можуть далеко не всі громадяни.
У нашій країні відсоток сплати ПДВ сягає 20%. Це не найбільший показник у Європі. Наприклад, населення Іспанії та Нідерландів сплачує 21%, а громадяни Швеції та Данії — 25% ПДВ. При цьому стягування цього непрямого податку відбувається на кожному етапі створення та продажу товару чи послуги.
Коли діють знижені ставки ПДВ
Сплачувати ПДВ може підприємство чи фізична особа, яка виробляє чи купує продукт. Податок дозволяє покрити щорічні видатки з державної скарбниці, які фінансують школи та лікарні, а також дозволяють своєчасно виплачувати пенсії та пропонувати субсидування.
Для деяких категорій продукції та послуг діють знижені ставки. 7% ПДВ вносять ті, хто виробляють та реалізують медичні товари та прилади. Це допомагає підтримувати галузі, які мають значення для населення.
ПДВ 0% застосовується для продукції, що експортується. Такий підхід держави збільшує обсяг вивезення українських товарів за кордон та робить їх конкурентоспроможними на зовнішніх ринках.
Коли сплачується ПДВ
Податок стягується, коли виробник закуповує сировину та паливо, без яких неможливо обійтися під час випуску продукту. Відрахування виконуються, коли виплачується зарплата співробітникам, зайнятим виробництвом, рекламою та доставкою товарів. Для подальшої реалізації продукт закуповується дрібними оптовиками, з них також стягується ПДВ. Відрахування передбачають сплату податку й кінцевими споживачами.
Переваги стягнення ПДВ для держави
Непрямий податок вигідний державі з таких причин:
- відрахування стягуються з товарів широкого вжитку — податок постійно сплачується всім населенням;
- на ціннику відсутній окремий рядок із зазначенням ПДВ — платник податків вносить відрахування, але навіть не замислюється про це;
- недобір податку мінімальний — основна частина опиняється у держбюджеті ще до того, як товар купить кінцевий споживач;
- збір ПДВ допомагає встановлювати податкові пільги та відзначати тих, хто може не сплачувати податки за деякими операціями;
- тоді як зростають інфляція та темп споживання товарів і послуг, ставка ПДВ залишається на тому ж рівні, проте дохід держскарбниці від податку помітно зростає.
У чому недоліки ПДВ
Фактично весь податковий тягар за витрати, пов'язані з внесенням ПДВ, лягає на кінцевого споживача, а більшу частину податку сплачують незаможні громадяни України. Адже саме вони витрачають практично всі свої кошти на харчування та товари першої необхідності. Також ПДВ збільшує різницю між забезпеченою та бідною категоріями населення. Проте цей податок є необхідним, адже він має вагомий вплив на формування державного прибутку.