імунітет

Імунітет – захисна система організму від впливу збудників інфекційних захворювань. Вона складається з сукупності клітин з рецепторами, що ідентифікують та знищують чужорідні мікроорганізми, ракові клітини, паразитів, продукти розпаду. За продукцію захисних клітин відповідають такі органи як кістковий мозок, тимус, лімфатичні вузли, кишечник й селезінка. Імунітет тісно пов'язаний з різними системами організму, відповідає за їх коректну роботу, потребує підтримки. Розглянемо детальніше його типи, особливості та розкажемо, які вітаміни пити для зміцнення імунітету.

Типи імунного захисту

Існують два типи імунного захисту:

  • Вроджений. Сукупність клітин, що генетично закладено в організмі.

  • Набутий (або адаптивний). Це індивідуальна реакція організму на антигени, які потрапили в організм та лишили слід в імунологічній пам'яті.

Адаптивний імунітет залежить від різних факторів, є індивідуальним для кожної людини. Він формується протягом життя, може бути природним та штучним. Вітамін Д для дорослих та інші нутрієнти здатні покращити стан захисту організму від інфекцій та вірусів. Для досягнення оптимальних результатів лікування спочатку потрібно визначити дефіцити, а потім призначати терапію. Можете звернутись до лікаря – він порекомендує обстеження, зробить висновки за результатами аналізів та призначить необхідні вітаміни.

Імунітет формується вже на стадії внутрішньоутробного розвитку. Додатковий захист новонародженого протягом перших місяців життя забезпечує грудне вигодовування. Набутий імунітет з’являється у віці 3-6 місяців. Під час дозрівання імунна система проходить кілька критичних періодів – вони супроводжуються частими захворюваннями. У похилому віці імунний захист слабшає через природне зниження кількості імунних клітин в результаті старіння. Тому чим старшою є людина, тим слабшим буде її імунітет.

Причини зниження імунітету

Низький імунітет може бути наслідком багатьох факторів, серед основних:

  • Неправильне харчування. Недостатній рівень вітаміну Д у дорослих, аскорбінової кислоти, заліза, цинку та інших нутрієнтів – одна з головних причин ослаблення імунної системи.

  • Хронічний стрес. Постійна емоційна напруга викликає підвищення рівня гормону кортизолу – він пригнічує імунну відповідь та знижує захисні функції організму.

  • Погані звички. Куріння, вживання алкоголю та нездоровий спосіб життя значно послаблюють імунітет, підвищують схильність до інфекцій.

  • Недостатній сон. Під час нічного відпочинку організм відновлює свої ресурси. Хронічне недосипання робить людину більш вразливою до захворювань.

  • Малорухливий спосіб життя. Причина повільного обміну речовин, зниження імунітету. Якщо хочете покращити здоров’я, не забувайте про регулярні тренування.

Негативно на імунітет впливають деякі хронічні захворювання – наприклад, порушення в роботі щитоподібної, діабет. Для покращення ситуації важливо усунути провокуючі проблему фактори – нормалізувати режим дня, почати регулярно тренуватись, збалансовано харчуватись, позбудьтесь шкідливих звичок.

Вплив вітаміну Д на імунітет

Вітамін D відіграє важливу роль у підтримці імунної системи, допомагає організму захищатися від інфекцій, знижує ризики розвитку аутоімунних захворювань. Він активує клітини імунної системи, що відповідають за виявлення і знищення інфекційних агентів. Наявність достатньої кількості цього вітаміну допомагає організму швидко реагувати на потенційні загрози. Також речовина регулює рівень запалення в організмі. Вона знижує кількість запальних цитокінів, які можуть пошкоджувати тканини при надмірній імунній реакції.

Вітамін D сприяє зміцненню шкіри та слизових оболонок, які є першою лінією захисту від патогенів. Його недостатній рівень призводить до частих застуд, інфекційних захворювань, підвищує ризики аутоімунних проблем (цукровий діабет 1 типу, ревматоїдний артрит, розсіяний склероз).

Симптоми нестачі вітаміну Д:

  • хронічна втома та слабкість;

  • біль у суглобах, м’язах;

  • слабкість зубів, кісток;

  • часті застуди;

  • хронічна депресія;

  • випадіння волосся.

Вітамін Д синтезується в шкірі під впливом ультрафіолету. Регулярне перебування на сонці (протягом години на день) може підвищити його рівень. Вживайте продукти, багаті на вітамін D – це тунець, лосось, яйця, гриби, молочні продукти. Якщо рівень вітаміну в крові дуже низький, може знадобитися додатковий прийом у вигляді добавок. Наприклад вітамін Д3 Олідетрим в формі капсул має оптимальне засвоєння, підходить дорослим та дітям. Він випускається у дозуванні 1000, 2000 та 4000 МО.