Фаллопієві, або маткові труби з'єднують яєчники з маткою, по них рухається яйцеклітина, тут вона зустрічається зі сперматозоїдами, тут відбувається запліднення. У фаллопієвій трубі проходять перші кілька діб життя ембріона. Якщо з якоїсь причини трубу заблоковано, все це неможливо, а значить, неможливе зачаття. Непрохідність маткових труб — одна з найчастіших причин жіночого безпліддя. Іноді проблему розв’язує лапароскопія, а іноді доводиться вдаватися до допоміжних репродуктивних технологій.

WnkooVKovqkCDuLBOY2_Q8KtaphTj8sc8bZyZ8Qa__om1WPWaHjFN_O9OfZqNZ9Rgvm3IpUBgXjluqqWZ8U635xUfMAy8aCLIY0qckuaFLCRWI4tOU0dCdkkm8R7leHKZBGSG7woJ-Bc

Що являють собою фаллопієві труби

З кожного боку матки розташовується фаллопієва, або маткова труба. Її вічко відкривається в матку, а інший, вільний край знаходиться біля яєчника. Фаллопієві труби тонкі, розширені лише в місцях з'єднання з маткою і біля яєчників, де вони мають особливі відростки у вигляді бахроми — фімбрії. Фімбрії потрібні для захоплення та спрямування яйцеклітини в трубу. Усередині маткові труби вистелені війчастим епітелієм. М'язові волокна труби скорочуються і викликають перистальтичні рухи, які своєю чергу, рухають вії епітелію — це просуває яйцеклітину по трубі. Сперматозоїди проникають у матку, звідти через вічко потрапляють у фаллопієву трубу й просуваються вгору, долаючи рух вій.

Чим спричинена трубна непрохідність?

До непрохідності призводить блокування фаллопієвої труби на будь-якій ділянці. Відбувається це зазвичай через спайки, тяжі сполучної тканини, які виникають у місці запалення. Це та сама тканина, з якої складаються шрами та рубці, нею організм замінює пошкоджені ділянки. Спайки, що блокують маткову трубу, можуть бути не лише всередині неї, але й зовні, стискаючи її. У разі ендометріозу запальні вогнища, а за ними й спайки, нерідко розташовуються в області фімбрій. Будь-які запальні захворювання органів малого таза можуть призвести до утворення спайок і, як наслідок, трубної непрохідності.

Наступні захворювання та стани стають причиною блокування фаллопієвих труб:

  • інфекції, що передаються статевим шляхом;
  • запалення матки внаслідок переривання вагітності, мимовільного чи медичного;
  • позаматкова вагітність в анамнезі;
  • ендометріоз;
  • гідросальпінкс, який діагностується під час УЗД і проявляється клінічно водянистими виділеннями протягом менструального циклу;
  • хірургічні втручання на маткових трубах;
  • будь-які абдомінальні хірургічні втручання;
  • апендицит, перитоніт та інші запалення малого таза.

Які симптоми має трубна непрохідність?

Нерідко жінка з подивом дізнається про трубну непрохідність лише під час обстеження з приводу безпліддя. З подивом, тому що багато хто впевнений у тому, що регулярні менструації означають відсутність проблем із репродуктивним здоров’ям. Трубна непрохідність — той випадок, коли регулярні менструації не є показником, що усе гаразд.

Зазвичай заблоковані маткові труби не мають симптомів. Симптоми могли бути раніше, коли розвивалося запалення, але на момент діагностики безплідності запалення зазвичай вже немає, а є його наслідки. Іноді присутнє хронічне запалення з мізерною симптоматикою. Це можуть бути неінтенсивні та нерегулярні болі внизу живота, а також нетипові вагінальні виділення. У разі ендометріозу біль помірніший, а також нерідкі болючі й надмірно рясні менструації. Однак здебільшого єдиним проявом трубної непрохідності є проблеми із зачаттям.

Методи лікування безпліддя, пов'язаного з трубною непрохідністю

Якщо у жінки заблоковано лише одну фаллопієву трубу, залишається можливість самостійної вагітності. Репродуктолог може призначити препарати, що підвищують шанси на успіх, але вони стимулюють овуляцію, а не усувають непрохідність на заблокованій стороні.

Основним методом лікування трубної непрохідності є лапароскопічна операція з метою усунення спайок. Вона не має стовідсоткової результативності, оскільки саме хірургічне втручання — чинник ризику непрохідності. Завагітніти після операції вдається приблизно 20% жінок.

Найефективнішим методом лікування трубної безплідності є штучне запліднення. Під час ЕКЗ запліднення відбувається у лабораторії, в матку переносять вже готовий ембріон, тому фаллопієві труби виключені з процесу. За умови, здорових яєчників та матки ЕКЗ має високі шанси на успіх.

Автор: Холодян Ірина Ярославівна – акушер-гінеколог, репродуктолог, лікар ультразвукової діагностики.

Медичні центри «Мати та дитина»:

  • Київ, вул. Макіївська, 8
  • Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
  • Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
  • Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
  • Львів, вул. Замарстинівська, 85а
  • Київ, вул. Казимира Малевича, 83