13 вересня 2023 року відбувся запуск ракети Alpha від компанії Firefly Aerospace. В 2017 році підприємство створив українець Максим Поляков. Він вивів компанію на новий рівень та дійшов до співробітництва з NASA.
Firefly Aerospace — шлях до успіху
Firefly Aerospace, яку очолює Максим Поляков, — це приватна аерокосмічна компанія, яка займається розробкою легких ракет-носіїв для запуску малих супутників та кубсатів у космос. Firefly є яскравим представником «Нового космосу» — руху в аерокосмічній галузі, який має на меті розширити доступ до космосу шляхом використання інноваційних технологій. Основне завдання — знизити витрати на запуски ракет, зробивши космос доступнішим, зокрема для невеликих компаній та дослідницьких університетів.
Компанія має досить насичену велику та цікаву історію, адже керував нею, а у свій час і надихнув на друге життя, українець Максим Поляков. Firefly ще в 2016 році чекали не найкращі часи: тоді відбулась зупинка роботи та підприємство перебувало на межі банкрутства. Але завдяки кмітливості українського бізнесмена Firefly Aerospace відновила діяльність і сьогодні може похизуватися вже третім запуском ракети в рамках місії Victus Nox.
Тодішній керівник Том Маркусик знайшов порятунок в підприємці з Дніпра. Разом з інженерними здібностями першого та грошима і бізнес-навичками, які мав вже Макс Поляков вони впровадили у Firefly друге дихання. Метою Firefly було використання новітніх технологій, тому компанія відмовилася від традиційної конструкції двигуна з реактивним соплом на користь клиноповітряного «аероспайку». Таке рішення дозволило б використовувати менше палива, створити більш ефективну ракету і знизити витрати.
У всьому цьому важчим було не реалізація ідеї, а пошук інвесторів, що і спричинило зупинку компанії у 2016 році на цілих 6 місяців. Максим Поляков виявився саме з тих, хто не залишає ідею на пів шляху. Чоловік вірив в космічну галузь, його батьки також є учасниками радянської космічної програми, де тато займався розробкою програмного забезпечення для ракетної компанії.
Займаючись IT-індустрією Максим Поляков був власником декількох компаній, продавши які мав свій капітал. Саме в цей період він зустрівся з досвідченим у ракетобудівництві Маркусиком, після чого повернувся до захоплення своєї юності – космосу, та реалізував свої плани.
Ракета Firefly Aerospace з українським флагом
Ракета Alpha зібрана українцем Максимом Валерійовичем Поляковим, який активно сприяв купівлі супутника ICEYE для потреб оборони України, та командою спеціалістів компанії Firefly Aerospace. Вона є надлегким носієм, призначеним для виведення 1170 кг корисного навантаження на низьку орбіту навколоземної або 630 кг — на синхронно-сонячну. Кожен такий запуск коштуватиме замовникам 15 млн доларів. Це перша ракета такої ваги, яка сконструйована у США після Falcon 9 (компанії SpaceX), тобто за останні 13 років. Вона може доставляти до тонни корисного вантажу на орбіту.
Путь до успіху був нелегкий, адже перший запуск було декілька разів перенесено. Але на сьогодні компанія вже має на меті четвертий пуск. Не дивлячись на те, що компанія зараз належить американцям та при запусках ракету прикрашає прапор США, про український внесок у її створення також пам'ятають, про що свідчать сині та жовті кольори, розташовані в її нижній частині.
Максим Поляков — засновник Firefly Aerospace, який свого часу буквально врятував її, вклавши чималі кошти та залучаючи досвідчених інженерів, які збудували новий носій, проживає в Великобританії, але українське коріння має постійно в серці.
Запуск місії Victus Nox
Місія Victus Nox, що в перекладі з латинської означає «підкорити ніч», створена, щоб продемонструвати здатність швидко набувати, будувати, інтегрувати та запускати супутник. Дочірня компанія Boeing Millennium Space Systems побудувала космічний корабель, який вилетів із бази космічних сил Ванденберг у Каліфорнії.
У рамках розвитку можливостей тактичного реагування в космосі Space Systems Command та Firefly Aerospace успішно уклали в капсулу космічний апарат від Millennium Space Systems та інтегрували його з ракетою-носієм Alpha, а головне пішли на рекорд і завершили всі приготування до запуску всього за 24 години.
Після отримання остаточного дозволу на запуск та параметрів орбіти від Космічних сил США, компанії було відведено 24 години на оновлення траєкторії, упаковку вантажу, його транспортування на пусковий майданчик та готовність до запуску за першої можливості. Victus Nox — це третій запуск для Firefly. В рамках місії проведені випробування можливості повторного включення та повернення на Землю другого ступеня Alpha.
Перші запуски ракети Alpha
Дебютний запуск ракети Alpha відбувся 3 вересня 2021 року з космодрому на базі ВПС США Ванденберг. Але тоді через аномалії на третій хвилині місії відбулось відхилення носія від заданої траєкторії та команда ЦУП вимушена була припинити політ. Але все одно з першої спроби подолала кілька найважливіших етапів:
- відірвалася від землі;
- досягла надзвукової швидкості;
- витримала максимальний тиск.
Варто зазначити, що це дуже високі досягнення, адже жодній конкуруючій компанії не вдалося успішно запустити ракету в космос з першої спроби, вона або взривалася на старті або у повітрі. Успішний політ майже у три хвилини показав, що Firefly Aerospace здатна запускати ракети та реалізувати кінцеву мету місії.
Другий тестовий запуск Alpha відбувся майже через рік — 1 жовтня 2022 року о 10:01 за Києвом. Запуск проведений з тієї ж платформи та вже транслювався у прямому ефірі, тому його можна подивитися і зараз. Цей запуск став важливим досягненням — ракета успішно вивела корисне навантаження на орбіту. У період другого запуску в компанії відбулися кадрові зміни й пов'язано це саме із російським вторгненням в Україну. Американці посилили занепокоєння стосовно того, що може статися з цінними технологіями всередині країни.
Третій запуск Alpha аерокосмічної компанії Firefly Aerospace, заснованої українським підприємцем, відбувся 13 вересня 2023 року в рамках місії Victus Nox і він також проведений на відмінно, адже супутник Millennium Space Systems успішно виведено на орбіту. На всіх етапах політ відбувався штатно, що й було головною метою місії — перевірка можливості швидкого реагування та виводу супутника на орбіту у разі загрозі національній безпеці, а українець Максим Поляков здійснив цьому неоціненний вклад.
Наразі вже відомо про плани на майбутнє Firefly Aerospace — це четвертий старт вже в рамках місії VCLS Demo 2, тоді планується здійснити запуск декількох CubeSat на синхронну сонячну орбіту довжиною 550 км. Firefly Aerospace має намір зайняти частину ринку запуску малих супутників тим самим конкурувати з такими гігантами як SpaceX, Rocket Lab та Astra.