2021 став рекордним в Україні за сумою видачі мікропозик. Після початку воєнних дій у лютому 2022 року ринок мікрокредитування в країні завмер, але ненадовго. Уже в II кварталі того самого року фінансові компанії, відповідаючи на запити клієнтів, стали пристосовуватися до нових непростих умов, і видача грошових позик почала відновлюватися.

З початку 2023 року попит на кредити для фізичних осіб зростає з місяця на місяць, як і середня сума позики. Оскільки небанківські організації лояльніше ставляться до клієнтів і забезпечують більш просту та швидку процедуру оформлення, якщо порівняти з банками, то безліч позичальників віддають перевагу МФО.

Отримати позику в банку не можуть ті, хто через війну втратив постійну роботу й не має можливості надати документальне підтвердження доходів. Друга серйозна причина — вимушений переїзд до інших регіонів і тимчасова прописка, з якою видача банківських позик також обмежена. Для клієнтів МФО такі проблеми не є перешкодою, оскільки послуга позика онлайн передбачає дистанційне оформлення без прив’язування до конкретного міста та області, без потреби пред’являти будь-які довідки.

У чому ще різниця між банківським кредитом і позикою в МФО?

Оформлення всіх видів позик у банках передбачає звернення до відділення — туди потрібно віднести пакет документів, там підписується кредитний договір та видаються позикові гроші (або кредитна картка).

МФО на бажання замовника може видати гроші готівкою, тоді також потрібно прийти у відділення небанківської організації. Проте можливий інший варіант — позикові кошти перераховуються на банківську картку, яку вже має клієнт. У такому разі нікуди йти не потрібно, оскільки договір із МФО підписується також дистанційно, за допомогою СМС-коду.

Відрізняються й основні умови кредитування. У разі звернення до банку можна отримати кредит на тривалі терміни — на рік і більше, а сума позики може бути досить суттєвою (50, 100 тис. грн і більше), вона залежить від підтвердженої суми доходу.

МФО спеціалізуються на короткострокових мікрокредитах — від кількох днів до кількох місяців. Процентні ставки в МФО вищі, ніж у банків, через підвищені ризики неповернення. Проте новим і постійним клієнтам такі організації пропонують спеціальні акції зі знижками.

Тим, хто не знає, до якого кредитора звернутися, допоможе фінансовий маркетплейс LeanLoan — сервіс, де представлено актуальну інформацію щодо кращих кредитних програм.

Підіб’ємо підсумки

Під час війни українські банки та МФО продовжують свою роботу, тому будь-який громадянин України віком від 18 років може спробувати отримати кредит.

Клієнти, які мають офіційну роботу і яким потрібна позика на тривалий термін (6, 12 місяців і більше), можуть звернутися до банку. Щоб отримати позику, їм потрібно взяти довідку з роботи та прийти до найближчого відділення обраного банку.

Якщо потрібна порівняно невелика сума (від 500 грн до 30 тис. грн) на короткий термін (на кілька днів, тижнів або на місяць), якщо немає часу чи ніде взяти довідку про доходи, виручать МФО та програми онлайн-кредитування.