Емоційне виснаження являється своєрідним станом спустошення, що був викликаний накопиченням стресу на роботі та/або в особистому житті. Дуже часто цей термін також використовують для того аби описати «вигорання» з відчуттям нестачі енергії для використання різноманітних повсякденних обов'язків. Емоційне виснаження вкрай негативно впливає на загальне самопочуття людини. Зокрема через емоційне виснаження дуже часто багато хто перестає нормально спати, постійно знаходиться у нервовому напруженні, не може достатньо добре відпочити та набратися сил на новий день і не тільки.
Спеціалісти визначають важливість боротьби з емоційним виснаженням та відповідно важливість його ефективного подолання. Хай там як, хіба може постійна нервова напруга, відсутність здорового сну та апетиту і не лише, позитивним чином впливати на людину? Звісно ж ні. Тому далі поговоримо з вами про те як побороти емоційне виснаження.
Ознаки емоційного виснаження
У шаленому ритмі життя та в погоні за кар'єрою і своїм розвитком, далеко не кожна людина може одразу помітити, як виснажився емоційний ресурс її організму. Коли кращою альтернативою відпочинку можна вважати зміну діяльності, а зміну режиму харчування та сну скоріше міфом ніж реальністю, у таких випадках свого часу настає емоційне виснаження. Серед першочергових симптомів з ознаками емоційного виснаження можна виділити наступні:
- цінність та песимізм і відсутність у людини задоволення, навіть коли вона займається улюбленими справами;
- небажання спілкуватися та відповідно брати на себе відповідальність за будь-що;
- неуважність та забудькуватість;
- хронічна втома та безсоння;
- апатія і злість;
- напруженість і занепокоєння;
- втрата апетиту та навіть занепад імунітету.
Всі ці загальні симптоми з ознаками можна вважати явними «дзвіночками» стосовно того, що тій чи іншій людині у її житті терміново потрібно що-небудь змінювати.
Основні причини емоційного виснаження
Якщо детально розглядати причини того, що ж саме викликає стан емоційного виснаження, окремо не можна не згадати про тривалу роботу в дуже напруженому темпі. Погодьтеся, коли людина дуже тяжко активно працює та ще й відчуває стрес, пов'язаний із роботою, рано чи пізно настає той стан, коли їй буде тяжко виконувати свої робочі обов'язки та і взагалі за роботу вона прийматиметься неохоче.
Ще однією причиною емоційного вигорання є високі навантаження, зокрема емоційні. Дуже часто буває так, що в одному офісі чи робочому колективі зібрано широкий контингент людей. Кожен із них має свій темперамент та далеко не найлегший характер. Відповідно через це багато хто дуже часто нервує, має конфлікт із колегами і т.д.
Ще багато хто починає відчувати стрес і злість через те, що на роботі на гідному рівні не оцінюють його чи її старання та відсутня належна винагорода за роботу. Інші люди так і зовсім окрім проблем з роботою мають ще і проблеми у стосунках або ж мають які особисті виклики чи кризу цінностей. Всі ці та інші фактори і є тими рушіями, які свого часу приводять до емоційного виснаження.
Стратегії подолання емоційного виснаження. Як саме діяти аби знову повернутися до нормального та комфортного для вас життя?
В ситуаціях, коли людина уже не лише підозрює, а й точно знає про своє емоційне вигорання спеціалісти радять дотримуватися кількох порад. Зокрема для початку необхідно встановити графік роботи з харчуванням та відпочинком. Якщо ви про щось забуваєте, наприклад, про ваш обід, ставте нагадування на телефоні аби не пропускати прийоми їжі.
Кілька годин на день обов'язково відводьте під відпочинок та заняття улюбленими справами. Почитайте художню літературу, замість того аби дивитися фільм, лежачи на дивані, прогуляйтеся на свіжому повітрі та обов'язково не забувайте пити більше води. Серед інших моментів, які можуть допомогти подолати емоційне виснаження також можна відзначити наступні:
- Додайте активних кардіо тренувань. Якщо ви раніше не займалися спортом, саме час виділити час на нього. Заняття спортом прекрасно знімають стрес з психологічним напруженням.
- Обов'язково виконуйте дихальні вправи, які також допоможуть вам заспокоїтися.
- Додатково можна записатися на спа-процедури. Відвідайте масаж чи завітайте в якийсь доглядовий салон, де вам запропонують широкий перелік послуг для вашого розслаблення та емоційного заспокоєння.
- Ви можете також поділитися своїми переживаннями із близькими людьми. Або ж якщо у вас відсутнє бажання ділитися з кимось із близьких своїми хвилюваннями, просто запишіться на прийом до кваліфікованого психолога.
Завжди пам'ятайте про те, що ви – людина. Ніхто з нас не є всесильним. Приділяйте увагу своєму самопочуттю та організму. Давайте собі змогу якісно відпочивати, насолоджуйтеся корисною та здоровою їжею і чудовим сном. Завжди ставтеся до вашого організму і до себе в цілому з турботою і любов'ю, і тільки тоді ваша продуктивність зможе вирости в рази.
Ну а раптом у вас знову настане емоційне виснаження, просто намагайтеся знову крок за кроком слідувати нашим рекомендаціям. Вірте в себе та у вас обов'язково все вийде.
Допомога психолога онлайн https://mefeelgood.com/