Безліч проблем зі здоров'ям, починаючи від скарг на коліна і закінчуючи головними болями, беруть свій початок від різних дисфункціональних порушень стоп, серед яких плоскостопість (у різних формах), одне з найпоширеніших. Нівелювати її наслідки, зняти симптоми, а найчастіше і правильно скоригувати стопу допомагають устілки від плоскостопості. Щоб зробити правильний вибір, насамперед необхідно загалом мати уявлення про біомеханіку цієї частини тіла нашого організму.

Що являє собою стопа і чим загрожує плоскостопість

Стопа людини має складну конструкцію, що складається з 26 кісток, а також м'язів і суглобів. У ній виділяють 2 поздовжніх (зовнішній та внутрішній) і 1 поперечний звід. Плоскостопість характеризується зменшенням висоти (по-іншому – ущільненням) внутрішнього поздовжнього чи поперечного склепіння. Якщо дана патологія характерна для обох склепінь, мова йде про комбіновану форму плоскостопості, при цьому ступінь їх зниження, як правило, нерівномірна.

Дисфункція склепінь, залежно від її виразності, спричиняє низку наслідків. Поздовжня плоскостопість насамперед погіршує амортизацію, що проявляє себе у підвищеному ударному навантаженні на великі суглоби та хребет. У довгостроковій перспективі це може призвести до артрозу суглобів та хронічних болів.

Поперечна форма патології погіршує баланс тіла, що виявляється у збільшенні зусиль на підтримку його у вертикальному положенні, і як наслідок – підвищує стомлюваність. Крім того, вона загрожує серйозною деформацією стопи і постійно турбуючими хворобливими відчуттями.

Часто пацієнти опиняються на прийомі у ортопеда зі скаргами, які на перший погляд, безпосередньо не пов'язані зі станом стоп, наприклад, з постійними болями в попереку, які є одним із симптомів, у тому числі грижі поперекового відділу. Плоскостопість часто є однією з причин даного захворювання, а також має прямий негативний вплив на його перебіг, а тому використання спеціально підібраних ортопедичних устілок при комплексному лікуванні суворо рекомендовано.

Підтримка склепінь у разі їх ущільнення відчутно знижує гостроту больових відчуттів у великих суглобах – кульшових або колінах і є важливим елементом терапії.

Чому носіння спеціальних устілок – один із найкращих методів боротьби з патологією

Існує кілька підходів, що дозволяють нівелювати наслідки плоскостопості, серед яких:

  1. Спеціальні вправи. Результат їх застосування – підняття склепіння стопи за рахунок підвищеного м'язового включення. Як метод корекції вони дуже ефективні у дитячому віці. Однак для дорослих служать лише способом запобігти погіршенню перебігу захворювання та мають ефект лише за регулярних занять.
  2. Операція – актуальна для найважчих форм плоскостопості, особливо за наявності інших патологій стопи.
  3. Застосування устілок від плоскостопості.

Спеціальні ортопедичні устілки дозволяють забезпечити підтримку склепінь стопи. Можна придбати готові вироби на "середньостатистичну" ногу, у цьому випадку ми рекомендуємо звернути увагу на асортимент устілок від плоскостопості в інтернет-магазині "Ортосервіс" за посиланням https://ortoservis.com.ua/ua/ortopedicheskie-tovary/ortopedicheskie-stelki/stelki-ot-ploskostopiya/. Ряд магазинів ортопедичної продукції дозволяє замовити більш дорогі, індивідуальні ортоустілки, які враховуватимуть всі особливості стопи майбутнього власника. У цьому випадку застосовується спеціальний апарат для сканування – подоскоп, який дозволяє швидко визначити необхідну геометрію майбутнього ортопедичного виробу.

Устілки від плоскостопості бувають м'які та каркасні (жорсткі). Моделі першого виду мають м'який супінатор та коректор поперечного склепіння. Вони добре підходять як засіб профілактики, ефективно розвантажують стопу. Часто зустрічаються силіконові та спінені зразки, що забезпечують відмінну амортизацію.

Жорсткі устілки мають пластиковий чи карбоновий каркас, їх конструкція дозволяє проводити корекцію склепінь.

Поверхня виробів, залежно від завдань, що стоїть перед ними, може покриватися:

  • натуральною, штучною або регенерованою шкірою;
  • текстилем;
  • спеціальним покриттям "мікролайн";
  • перфорованою мікрофіброю;
  • 3-D сіткою.

Слід також звертати увагу на наявність амортизатора п'яти, який підвищує комфорт при ходьбі, а також дозволяє використовувати таку модель при плантарному фасціїті.

Серед великого асортименту можна підібрати виріб для будь-якого взуття. Наприклад, для жіночих туфель на високих підборах існують устілки з м'яким поперечним коректором, який дозволяє суттєво розвантажити передній відділ стопи. Зустрічаються також зразки для модельного взуття з вузьким носком.

На ринку представлений також великий асортимент дитячих моделей – розміром з 22 по 34. Їхня головна відмінність від дорослих устілок – відсутність коректора поперечного склепіння, бо воно формується до 14 років. Важливо, що діагноз "плоскостопість" не ставиться дітям до 4-х років.

Що важливо враховувати під час вибору

З огляду на те, який великий вплив мають патології стопи на загальний стан здоров'я, самостійний вибір ортопедичних устілок без попередньої консультації лікаря не рекомендується. З натяжкою це припустимо лише у разі підбору профілактичних виробів за відсутності скарг. При примірці у вас має залишатися відчуття приємного розподілу навантаження по всій стопі.

У разі серйозних патологій, неправильний підбір загрожує погіршенням самопочуття. Наприклад, помилково обрана жорсткість виробу для людини з діабетом першого або другого типу може призвести до розвитку порушення, відомого як “діабетична стопа”.

Покупець устілок при самостійному підборі може не здогадуватися про наявність деяких особливостей його організму, наприклад, різновеликої довжини ніг, що зустрічається досить часто. Ігнорування цього факту з часом може призвести до ускладнень, наприклад, утиску сідничного нерва. А профілактика проводиться досить просто – носінням індивідуальних устілок зі спеціальним підп'ятником, що підклеюється з тильного боку виробу.

Не займайтеся самолікуванням і будьте здорові!

Матеріал підготував Черкашин Є.В., лікар ортопед-травматолог міської лікарні №1 м. Миколаєва