У 2022 році відбулося подорожчання будівельних матеріалів, у тому числі й покрівельних. Основна причина цього — повномасштабна збройна агресія росії проти України з 24 лютого. У цій статті ми прокоментуємо, як росла ціна покрівельних матеріалів, зокрема металочерепиці та профнастилу, бо вони виробляються з однієї сировини — рулонної сталі. Також проаналізуємо, що буде з цінами на покрівельні матеріали далі.

Ціна на металочерепицю зросла в 2022 році

Поки 24 лютого 2022 року не почалася російська окупація України, на складах заводів-виробників профнастилу і металочерепиці залишилося дуже мало запасів рулонної сталі. Чому так? Покрівельні матеріали, про які ми говоримо, — сезонні. Їх купують в основному літом і восени, коли настає пік будівельних робіт. До зими запаси придбаної сталі вичерпуються. Тоді Україна укладає договори на доставку бухт рулонної сталі з постачальниками цього матеріалу, з котрих найбільші — Індія, Південна Корея і Китай. В листопаді кожного року Україна платить за сталь, а на початку наступного матеріал вже прибуває до Одеси й інших портів.

У 2022 році закуплені бухти прямували до України, але в кінці лютого вторглася росія. Порти закрилися, виникли проблеми з логістикою. Туреччина послужила перевалочним пунктом, звідки рулонну сталь завантажили і повезли автошляхами. От і перша причина подорожчання металочерепиці: довелось платити більше за ускладнену логістику. По-друге, виникли проблеми з пальним — плюс до того, що ціна на металочерепицю виросла. І це без урахування затримок доставки в часі.

Підвищилась ціна на металочерепицю

У лютому, березні і квітні будівельний ринок України простоював: підприємці зупинили свою роботу, попит на матеріали впав. Тому подорожчання металочерепиці ще не було відчутне. З середини травня ринок пожвавився. Жителі деокупованих територій взялися ремонтувати покрівлі своїх будинків на зиму. От тоді й ціна на металочерепицю злетіла вгору. Причинами цього стали:

  • дефіцит сталі в Європі;
  • дефіцит бухт на складах України в кількості, яка задовольнила б попит усіх покупців;
  • проблема транспортування (затримки перевезень, подорожчання пального).

На кінець травня вартість металочерепиці зросла на 40%. У цей процес додався ріст курсу долара і євро відносно гривні. І ще одна проблема: практично половина виробленої продукції каталася з рулонної сталі з Китаю. З лютого 2022 року дешева логістика з цієї країни порушилася. До того ж Китай зараз переживає свою політичну й економічну кризу.

У серпні ціна на металочерепицю трохи зменшилася. Доставка рулонної сталі налагодилася, а пальне дещо подешевшало. А з курсом іноземних валют ситуація проблемна: долар і євро продовжують рости відносно гривні, і це впливає на вартість рулонної сталі.

Зросла ціна на профнастил

З профнастилом аналогічна ситуація. Як і металочерепиця, він зріс у ціні через порушену логістику, нестабільний курс валют, дефіцит рулонної сталі не тільки в Україні, а й у світі. Навіть якщо закупати сировину в Європи, ціна на профнастил все одно буде на 20-25% вищою, ніж до лютого 2022 року. Станом на серпень вартість покрівельного матеріалу виросла більш як на 40%. Якщо згадати 2020 рік, то ціна на профнастил взагалі злетіла майже втричі.

У підсумку скажемо, що профнастил і металочерепиця у найближчому майбутньому будуть дорожчати, як і всі інші будівельні матеріали. Єдине, що зупинить ріст ціни, — перемога України і вигнання російських загарбників з усіх українських територій. Тоді відновиться доставка рулонної сталі у порти Одеси, а курс євро і долара відносно гривні стабілізується, а то й подешевшає. Наскільки такий прогноз буде реальним, подивимося незабаром. А до того часу вірмо в ЗСУ і працюймо далі.