Перші уколи з вакциною від коронавірусу почали робити в Євросоюзі в останні дні 2020 року - раніше, ніж передбачали багато експертів. Проте звучить гостра й гучна критика: Комісія ЄС замовила, мовляв, занадто маленьку кількість доз вакцини та надто пізно, прищепна кампанія йде занадто повільно й погано організована. Ще більше новин світу, країни та Новини Львова шукайте на сайті інформаційного агентства VGOLOS.

Євросоюз дійсно замовив занадто мало вакцини?

Ні. Єврокомісія підписала минулого року угоди з шістьма виробниками вакцини: Moderna, BioNTech/Pfizer, CureVac, AstraZeneca,  Johnson & Johnson та Sanofi. Тим самим вона зарезервувала для ЄС майже два мільярди доз. Цього цілком достатньо 450 мільйонам жителів 27 країн Євросоюзу навіть за умови, що майже усі вакцини передбачають двократне щеплення й, можливо, не усі препарати будуть допущені до застосування.

В цілях мінімізації ризиків Євросоюз зробив ставку відразу на декілька "коней". Як розповів представник Єврокомісії з питань охорони здоров'я Стефан де Керсмекер, у мить підписання контрактів ніхто не міг передбачити, яка вакцина першою опиниться на ринку. Першим врешті-решт став препарат компанії BioNTech/Pfizer, а вже 6-го січня Європейське агентство лікарських засобів схвалило застосування в ЄС вакцини американської компанії Moderna.
Той факт, що спочатку Єврокомісія замовила тільки 200 млн
. доз від BioNTech/Pfizer та 80 млн. від Moderna, пояснюється, серед іншого, застосуванням цими фірмами нової технології виробництва вакцини та високою ціною таких препаратів. Крім того, вакцину BioNTech/Pfizer потрібно зберігати при температурі мінус 70 градусів, що ускладнює її застосування.

Проте на початку зими ЄС дозамовив у BioNTech/Pfizer ще 100 млн. доз й ще 80 млн. - у Moderna. Така можливість була обумовлена в рамкових угодах з цими фірмами. "Нині з компанією BioNTech/Pfizer ведуться переговори про додаткові постачання", - повідомив С. Керсмекер. Крім того, Німеччина зарезервувала для себе ще 30 млн. доз, оскільки субсидувала розробку вакцини цієї фірми.

Загалом й в цілому, Євросоюз зарезервував для Європи достатньо вакцини. Але деякі спостерігачі вважають, що ЄС міг би піти на більший ризик та робити замовлення швидше. Ставка відразу на декілька фірм може, проте, виявитися виправданою, якщо - як очікується - найближчими місяцями допуск отримають вакцини фірм CureVac та AstraZeneca. Крім того Єврокомісія веде переговори ще й з американською компанією Novavax про закупівлю 100 млн. доз її препарату.