З того часу, як ринок нерухомості переживає період стагнації, експерти на початку кожного року намагаються переконати нас, що настав слушний момент для придбання квартири в новобудові. Вони аргументують це тим, що до кінця року ринок «оживе», ціни підуть вгору, і ми ризикуємо втратити свій щасливий шанс. 2016 рік не став винятком. То чи потрібно поспішати з купівлею квартири саме в цьому році?
Подивіться, скільки коштують сьогодні квартири в новобудовах Львова, Одеси чи Києва. Таких привабливих цін за останній десяток років ще не було. Здається, що дійсно настала пора для казково вигідних інвестицій.
Що чекати від цін на квартири в цьому році?
Щоб ціни на житло стали збільшуватися, необхідно, щоб в державі почалося зростання економіки, стабілізувалися політична ситуації, відновилася банківська сфера. У найближчій перспективі такі події не проглядаються. Навпаки, остання девальвація національної валюти, скорочення робочих місць і зниження купівельної спроможності громадян говорять про подальше знецінення квадратних метрів. Але чи може цей процес тривати нескінченно? Теоретично - так, на практиці - малоймовірно.
Від чого залежать ціни на житло сьогодні?
Відповідь проста - від жадібності продавців. А якщо серйозно, то для первинного та вторинного ринків причини різні. Різке подорожчання валюти не призвело до стійкого зростання вартості житла. Спроби індексувати ціни пропорційно курсу долара розбилися через нездатність громадян оплачувати астрономічні суми. Хоча до цих пір багато продавців вторинного житла не змогли психологічно змиритися з тим, що вартість їх «товару» зменшилася в кілька разів у валютному еквіваленті. У підсумку, ми можемо спостерігати часом неадекватну вартість «вживаних» квартир. Більш реальні ціни в разі термінових продажів, але таких поки не багато, продавці вважають за краще почекати зручного моменту.
Дещо інша ситуація спостерігається на ринку нового житла. Далеко не всі компанії-забудовники готові заморозити нові об'єкти на невизначений термін. По-перше, мова йде про величезні суми, по-друге, для частини компаній ці мільйони гривень взяті в кредит і по ним нараховуються відсотки. Щоб мінімізувати втрати, забудовники вишукують спосіб знизити собівартість житла, і багато хто робить це вельми успішно. Але компанії не поспішають починати нове будівництво, що може призвести до дефіциту новобудов у майбутньому. Ну, а за законами ринку, недостатня кількість пропозицій провокує зростання цін. Коли настане перелом, ніхто не знає, потенційним же покупцям житла є привід задуматися.