У львівському тренінговому центрі «Invest» спеціалісти через гру вчать дітей надавати першу домедичну допомогу.

Як діяти, якщо хтось втратив свідомість? Чи намагатись допомогти незнайомцю, який впав посеред вулиці і очевидно, що йому зле? Як діяти, коли на рахунку кожна секунда? Хоч раз в житті подібними питаннями здавався кожен з нас. Багато людей в критичних ситуаціях втрачають контроль над собою, панікують і якщо й мають теоретичні знання, то через хвилювання все забувають. Як же змінити ситуацію на краще? Вихід лише один — готуватися заздалегідь. Кожен дорослий не тільки несе відповідальність за себе у подібних ситуаціях, а й має підготувати до надання першої невідкладної допомоги підростаюче покоління — найбільш вразливу категорію.

Візьмемо до уваги роботу львівського тренінгового центру «Invest», спеціалісти закладу через гру навчають школярів принципам першої домедичної допомоги, який було засновано вчителькою - Оксаною Бенцак.

За словами пані Оксани, передовсім, діти знайомляться з поняттям домедичної допомоги і чому вона така важлива. Дітям розповідають яким мають бути їхні дії у разі опіку, коли паморочиться в голові, або ж отримали поранення ножем — як допомогти собі власноруч. Результати очевидні: діти не впадають у паніку, коли трапляються екстрені ситуації, вони надають допомогу як собі, так і тим,хто опинився в небезпечних обставинах.

12-річний львів'янин Данило уже може визначити, що у людини стався інсульт і надати необхідну допомогу до приїзду спеціалістів. Так, за словами хлопця якщо людина переживає інсульт, то вона відчуває оніміння у лівій або правій частині тіла. Щоб переконатися чи дійсно у людини інсульт, необхідно попросити людину підняти руки вгору. Той факт, що людина піднімає лише одну руку свідчить про інсульт. Якщо попросити людину посміхнутися, то в разі інсульту піднімається тільки одна частина рота. Людині складно говорити. У разі визначення таких симптомів необхідно негайно телефонувати до станції швидкої допомоги і повідомити, що допомога необхідна терміново.

Скажімо, 12-річна Анна Бенцак має достатні знання щодо надання першої домедичної допомоги людині, яка раптово втратила свідомість, про що і розповіла нам. За думку дівчинки, перш за все необхідно зрозуміти чи не загрожує людина тобі самому, адже люди, які лежать посеред дороги не завжди хворі. Може бути, що ви зустріли потенційного злочинця, який тримає вибухівку. У випадку, якщо людина не викликає підозри, то варто звернутися до неї, запитати чи необхідно їй надати допомогу. За умови, що у потерпілого відсутні будь-які реакції, необхідно здійснити перевірку її больових точок. Такі точки знаходяться між великим і вказівним пальцями на руці та на шиї. Потім треба перевірити чи людина дихає, для цього необхідно підняти голову людини, відкрити її рот, руку поставити в області живота, притулити вухо до її рота і слухати дихання. Дихання вважається нормальним якщо постраждалий робить 4 вдохи за 10 секунд. Надалі буде краще якщо людина буде знаходитися у стабільному боковому положенні: рука догори – «вільна каса», друга рука у положенні – «подзвонити мамі», і піднята нога – «давай потанцюємо». Потім притримуючи людину за лікоть і коліно, перекласти її на протилежний бік.

За словами Оксани Бенцак, наіменування прийомів «вільна каса», «давай потанцюємо» та «подзвонити мамі» - це не забавки для малюків, вони використовуються у домедичній допомозі фахівцями для навчання дітей.

«Стабільне бокове положення» – це один з нескладних прийомів, за допомогою якого можна врятувати людині життя, скажімо, під час епілептичного приступу. Потерпілий, якого перевели у стабільне бокове положення може набагато краще отримувати повітря, вирівнюється дихання, і вдається мінімізувати можливість западання язика. За допомогою такого банального прийому реально можна допомогти людині.

На кардинальні зміни фаху колишня вчителька зважилася завдяки старшому сину, який вирішив пов'язати своє життя з медициною. Паралельно з навчання, Роман у складі евакуаційної групи допомагає пораненим в зоні проведення АТО та проводить для вінничан тренінги, під час яких навчає людей надавати першу домедичну допомогу. Пані Оксана розповіла, що після обговорення діяльності сина, вона вирішила, що варто навчати азам першої домедичної допомоги і дітей. Адже жителі прогресивних країн надають великого значення такій підготовці.

Скажімо, в США всі знають про проект «Help your granny»(«допоможи своїй бабусі»), суть якого полягає в тому, що часто маленькі діти залишаються у бабусь та дідусів, які є в зоні ризику, так як вони можуть постраждати в результаті епілептичного нападу, інсульту чи інфаркту. «Help your granny», зокрема, вчить малюків надавати допомогу до приїзду швидкої.
«Маленький рятівник» — зразок того, у який спосіб необхідно навчати школярів азам домедичної допомоги. Проведення таких занять є корисною та необхідною справою не тільки для діток, а й для батьків. Яккщо людина впевнена у власних силах, не впадає у відчай, не паніку, то вона одразу орієнтується і без зайвих витрат часу надає допомогу.

Джерело: https://vseosvita.ua