Діафрагмальна грижа згідно зі статистикою зустрічається у 0,5% населення планети. Захворювання може проявлятися як гострою, так і згладженою симптоматикою. Відсутність своєчасного лікування грижі діафрагмальної м'язи стає причиною хронічних захворювань органів травлення, кровотеч, утиску випинання.

Як розпізнати діафрагмальну грижу

Опис поняття

Діафрагма - це м'язовий листок, що відокремлює органи черевної порожнини від структур грудної клітини. Діафрагма кріпиться до хребта, ребер, грудини. Основна функція цієї м'язи - забезпечення достатньої вентиляції легень.

Грижі діафрагми утворюються внаслідок ослаблення тонусу м'язи, причини цього можуть бути як травми, так і захворювання, що призводять до наростання внутрішньочеревного тиску. Діафрагмальні грижі найчастіше утворюються в області отвору для стравоходу і в місцях кріплення м'язи. Патологія призводить до того, що частина органів черевної порожнини випинається в порожнину грудної клітини, відповідно порушуються безліч життєво важливих функцій.

Діафрагма відокремлює черевну порожнину від грудної клітини

Основні ознаки гриж діафрагми

Грижі діафрагми можуть протікати гостро і хронічно. У першому випадку всі симптоми яскраво виражені, їх інтенсивність швидко наростає, в другому найчастіше турбує незначне погіршення самопочуття, що протікає по типу порушення травлення.

Запідозрити виникнення діафрагмальної грижі можна за болями і ознаками рефлюксу, що вказує на зворотний закид харчового комка зі шлунка в стравохід.

Характерними ознаками болів є:

  • Тупі болі;
  • Інтенсивність болю незначна;
  • Локалізація болів - за грудиною, в її верхній частині, уздовж стравоходу, рідше між лопатками;
  • Поява болів після їжі, при метеоризмі і кашлі
  • Посилення болючих відчуттів в момент нахилу і в горизонтальному положенні;
  • Нормалізація самопочуття після кількох ковтків води, відрижки, глибокого вдиху, після прийняття вертикального положення.

До ознак рефлюксу, які можуть бути при діафрагмальній грижі, відносять:

  • Відрижку - може супроводжуватися появою кислого або гіркого присмаку в роті;
  • Зригування після їжі - зазвичай при відрижці виділяється невелика кількість шлункового вмісту, нерідко воно трапляється вночі, на що вказує пляма на подушці;
  • Дисфагію - утруднення при проходженні їжі і найчастіше це відбувається при прийомі напіврідких або рідких страв. Тверда їжа при діафрагмальних грижах проходить без суттєвих ускладнень;
  • Печію - значно посилюється, якщо після їжі відразу лягти;
  • Гикавку - при грижах діафрагми буває у 5-7 відсотків хворих, іноді болісна гикавка може турбувати кілька годин поспіль.

Закид кислого вмісту в стравохід може призвести до пошкодження слизового шару, що проявляється печінням і появою хрипкого голосу.

Утиснута грижа діафрагми призводить до появи болів, що посилюються, нудоти, може бути блювота з домішками крові. У хворого знижується апетит, перестають відходити гази, виражена слабкість і сильне серцебиття. При фіксуванні таких ознак необхідна екстрена медична допомога.

На відео показана операція по усуненню грижі стравоходу лапароскопічним методом.