Нове завжди викликає багато запитань, аж доки з’явиться чітке бачення того чи іншого процесу. Ось й інклюзія у навчанні, новий наразі процес, має більше запитань, ніж відповідей. Спробуємо відповісти хоча б на найбільш популярні з них.
Що охоплює поняття інклюзивної освіти?
Хибною є думка про те, для кого створюється інклюзивна освіта. Концепція захищає права не лише осіб з інвалідністю, певними захворюваннями та вадами розвитку. Вона піклується про права внутрішньо переміщених осіб, осіб без громадянства, біженців, учнів з особливими мовними освітніми потребами та тих, хто знаходиться на екстернатній або індивідуальній формі навчання.
https://vseosvita.ua/webinar
Інклюзивне освітнє середовище передбачає не лише створення таких класів чи пандусів для учнів на візку, але й підвищення компетентності усіх працівників закладу. Основна ідея рівності – « я - звичайний учень, але вчусь по іншому».
Як інклюзивне навчання впливає на успішність у класі?
Хочемо запобігти побоюванням батьків учнів щодо, відволікання вчителя від навчального процесу через присутність в класі «особливих» учнів. Згідно з новим законом, в інклюзивних класах з’являться помічники вчителя. Вони не закріплені за певною дитиною та допомагатимуть учителю у проведенні уроку з усіма учнями класу. Отже, успішність точно не погіршиться.
Яка максимальна кількість учнів з особливими освітніми потребами в кожному класі?
Таких учнів у класі може бути не більше трьох. У випадку, коли учні пересуваються на візках або мають складні порушення розвитку чи функцій мовлення зору, слуху, їх у класі навчається не більше двох.
Чи матиме надбавку вчитель в інклюзивному класі?
Такі надбавки не передбачені законодавством, адже складність роботи в такому класі з вчителем розділяє асистент. Проте, такі працівники можуть отримувати надбавку за складність та напруженість роботи за рішенням місцевих органів.
Як нараховується заробітна плата асистента, коли учень з особливими освітніми потребами знаходиться на лікарняному?
Працівник продовжує отримувати зарплату, оскільки є педпрацівником та не прив’язаний до конкретного учня.
Як має проходити навчання вчителів для роботи в інклюзивних класах?
Таке навчання не передбачає отримання медичних, психологічних чи інших спеціальних навичок. Завдання вчителя – практичне використання навичок роботи в інклюзивному класі.
Щорічні курси підвищення кваліфікації при ІППО передбачають проходження модулів з інклюзії.
Надання вчителям методичної допомоги з інклюзивного навчання входить також до обов’язків інклюзивно-ресурсних центрів, що були створені цього року у кожному регіоні.
Які ще функції виконують ІРЦ?
Такі установи займаються оцінкою освітніх потреб дитини, складанням індивідуального плану розвитку та надання їй реабілітаційних та корекційних послуг. Вони роблять це лише після отримання заяви батьків (осіб, що їх заміняють) та для всіх дітей (які проживають на певній території), а не лише тих, які мають порушення розвитку чи інвалідність.
Більше загальної та фахової інформації щодо інклюзивної освіти пропонує освітній портал «Всеосвіта», презентуючи вебінар на тему «Соціальна інклюзія в Новій українській школі».