Як волонтери допомагають відновлювати зруйновані домівки на Миколаївщині, — ФОТО

Регіональна команда “Добробат” працює на Миколаївщині з літа 2022 року. Волонтери допомагають ладнати та відновлювати цивільні об’єкти на Миколаївщині, які були пошкоджені чи зруйновані внаслідок російської агресії. 

Редакція 0512.ua побувала разом з волонтерами в селі Прибузькому, яке неподалік Миколаєва,  поспілкувалася з керівником команди, жителями села та старостою та дізналася, як відбувається відновлення житла, яке зазнало руйнувань через російські прильоти. 

Звідки виник “Добробат” та як працюють волонтери

“Добробат” — це добровольчий будівельний батальйон, який допомагає постраждалим у нагальному відновленні житла та об’єктів соціальної інфраструктури на деокупованих територіях. Виник він у квітні 2022 року, після деокупації Київщини.

“Добробат” зосереджується на первинній відбудові пошкоджених будівель. Першочергове завдання проєкту — “fast recovery”, тобто швидке відновлення: перекриття зруйнованого даху, ремонт побитих вікон, підмурування пошкоджених стін.

Наразі команди “Добробату” працюють у восьми областях України. На Миколаївщині команду створив та очолює Юрій Осіпов. У житті чоловік працює у спортзалі та тримає невелику пасіку. Юрій приєднався до “Добробату” ще у 2022 році.

Юрій розповідає що наразі у команді працює постійно близько 5-10 людей.

- У нас є і ті, хто постійно виїздить на об’єкти і ті, хто долучається періодично. Також в команді є й професійні будівельники, але досвід такої роботи не є обов’язковим, головне мати бажання та час, — говорить Юрій.

За словами Юрія, волонтери працюють на різних об’єктах, але здебільшого — це пошкоджені чи зруйновані будинки цивільних жителів. Проте волонтери ладнали й лікарні, й школи. 

Наразі команда має вже понад десять заяв від людей щодо відновлення. Заяву жителі Миколаївщини залишають або на сайті “Добробату”, або ж комунікують з волонтерами напряму через Телеграм чи старост сіл. Щодо пріоритетності відбудови, то як такої немає. Бажано, щоб власник житла, або людина, яка проживає на об’єкті, знаходилась фізично на місці. Волонтери не беруть коштів за свою роботу, витрати на пальне покривають благодійні внески донорів, які підтримують організацію. 

Як правило, готовність взятись за відбудову об’єкта, також відіграє роль наявність матеріалів. Юрій Осіпов відмітив, що інколи люди купляють самостійно матеріали, інколи чекають на виплати за програмою “єВідновлення”. Також допомагають людям й міжнародні донори, які передають будівельні матеріали через сільські старостати чи напряму самим власникам будинків. 

Юрій Осіпов відмітив, що наразі волонтери здебільшого допомагають відновлювати дахи й працюють здебільшого у суху погоду. 

- Якщо у людини, наприклад, наразі немає матеріалів, то ми допомагаємо законсервувати будівлю. Накрити плівкою той же дах, щоб захистити будівлю від протікань та зменшити руйнацію стін та стелі. Ми стараємось попередньо обстежити об’єкт, щоб чітко зрозуміти, як там працювати. Зараз ми частіше всього ладнаємо дахи. Робимо демонтаж старої покрівлі, якщо пошкоджений каркас, то робимо новий, а потім покриваємо шифером. Наприклад, щоб перекрити дах, то зазвичай це роблять за день, а то й більше. Ми ж працюємо у свій вільний час, і на таку роботу у нас йде десь до трьох годин, — відмітив Юрій. 

Команда “Добробату” на Миколаївщині

Троє з п’яти членів “Добробату”, що працювали у Прибузькому, розповіли, що спочатку спостерігали за діяльністю, а потім й самі вирішили доєднатись до волонтерського руху відновлення. 

Євген каже, що доєднався до команди у березні 2023 року.  

- Спочатку я приходив допомагати відновлювати одну зі шкіл у Миколаєві. Там міняли вікна, перекривали дах. Коли Миколаїв потерпав від щоденних обстрілів, то розвозив їжу для військових. Мені подобається наш колектив і мені приносить задоволення працювати для людей, — відмітив Євген.

Микола спостерігав за “Добробатом” ще з самого початку його утворення на Київщині. Однак, змоги поїхати туди, аби допомагати не було. Чоловік вже понад рік працює у команді. У звичайному житті Микола електрик. 

- Коли дізнався, що у Миколаєві створили осередок, то одразу приєднався. Читав Телеграм. Наші військові почали звільняти територію, я не хотів сидіти без справи, тому почав допомагати у відбудові людям. Стараюсь виїздити хоча б раз на місяць, буває й частіше. Проста щира подяка людей — це приємно, — відмітив чоловік.

Роман працює будівельником. Якось, проглядаючи Facebook, побачив допис про “Добробат” й вирішив приєднатись до команди. 

- Я вже тут десь пів року. Просто сидіти вдома зараз — це така розкіш. На початку війни я долучився до територіальної оборони в передмісті. Потім, як стало спокійніше, просто продовжував працювати, фактично без вихідних, — резюмував Роман.

Відновлення житла у прифронтовому селі 

Село Прибузьке знаходиться неподалік Миколаєва. Ще до окупації Херсону, у 2022 році, село ледь не щодня обстрілювалось російськими окупантами. За словами місцевих жителів, росіяни крили село всіма видами зброї. 

Геннадій Білецький розповів, що все своє свідоме життя прожив у Прибузькому. Чоловік каже, що перші тижні війни переховувався у власному погребі, тому що у будинку залишатись було небезпечно.

- Тут недалеко село Правдине, що на Херсонщині, звідти росіяни по нас постійно й били. Гради, танки, всім били. Неприємне відчуття, коли біжиш у погріб й чуєш, як свистить снаряд. Тут організовували евакуацію, хто виїздив сам, хто на автобусах. Я виїхав у березні 2022 року, а повернувся додому в червні 2023. Я знав, що будинок пошкоджений. Кухня, сарай теж пошкоджені. Влітку мені дали модульний будинок, але я зараз сплю в хаті, — каже Геннадій.

Спочатку волонтери “Добробату” перекрили дах чоловіку. Волонтери відновили дах чоловіку за три години. Шифер надав місцевий старостат. Житель села відмітив, що вже третій раз подався на програму “єВідновлення” та чекає висновків.

- Мені спочатку сказали, щоб я подався на руйнування. Сказали, що це більше пошкодження. Збитки перевищують ту суму, що виплачує програма. Потім сказали, щоб подав, як зруйнований. Теж щось не так. Зараз знову подав, як зруйноване житло. Чекаю, що скажуть. А стеля й стіни руйнуються, то хоч зараз дах перекриють, — відмітив Геннадій.

Після того, як волонтери закінчили перекривати дах Геннадію, то маючи ще трохи часу, вирішили попрацювати ще на одному об’єкті. 

Наталя Слободянюк працює в місцевій амбулаторії. Разом із чоловіком та сином, жінка проживала у Миколаєві. Будинок родини мав суттєві пошкодження. Наталя повернулась з сім’єю у Прибузьке в травні минулого року. 

- У нас тут один сусід весь час лишався, нікуди не виїздив. Якось рано вранці подзвонив й сказав, що снаряд попав у наш будинок. Ми хотіли податись на “єВідновлення”, але зрозуміли, що прийдеться по сертифікату купляти житло десь у  місті, а ми хотіли повернутись саме туди, де жили й от живемо. Тому вирішили відновити будинок власними зусиллями. Нам допомогли хлопці з “Добробату” та одна благодійна організація “Карітас”, - розповіла Наталя.

Наталя відмітила, що спочатку волонтери будбатальону допомогли відновити дах будинку та зробити літню кухню. Потім родина власними зусиллями відновила й всередині житло. 

- У нас є літня кухня. Ми її привели до ладу й поки відновлювали будинок, то там й жили. Відновлення тривало кілька місяців. Це було непросто, нас підтримали родичі. Зараз я попросила хлопців допомогти перекрити дах сараю. Покрівля була пошкоджена через обстріли. Чоловік там тримає голубів, це для нього така втіха, — каже Наталя.

Наталя також відмітила, що будівля амбулаторії, де вона працює, також зазнала руйнувань. Благодійні організації надали модульний будинок, де зараз приймають жителів села, аби люди мали хоч якийсь доступ до медичних послуг. 

Волонтери відновили дах сараю за півтори години.

Про життя громади під час війни

Староста Прибузького — Сергій Алдобаєв розповів, що до війни у селі проживало близько 1300 осіб. Більшість жителів, через сильні обстріли, виїхали. Наразі до села активно повертаються люди. За словами старости, станом на кінець березня, тут проживає вже десь 800 людей.

- Люди здебільшого виїжджали своїм транспортом. Деяких ми евакуювали автобусами. На початку березня 2022 року мобільний зв’язок вже став пропадати. Протягом 2022 року у нас через обстріли не було світла та води. Через російську агресію загинуло близько восьми людей у нас в селі, — сказав Сергій Алдобаєв.

росіяни зруйнували всі основні будівлі села: місцеву амбулаторію, церкву, будівлю, де розташована була одночасно й школа й дитячий садок, пошкоджень також зазнала й місцева сільська рада. 

- Сільську раду ми вже трохи підлатали, замінили тут вікна. Щодо амбулаторії, то зараз там стоїть модульний будинок. Приїздили з ОВА якось, пообіцяли, що обов’язково відбудують. Діти якось записали відео про школу і його побачили представники Данії, також пообіцяли відновити цю будівлю. У школі є великий підвал, там планують зробити й сучасне укриття. Укриття за площею велике, туди в разі тривоги можуть заховатись й вихованці дитсадка, й учні школи, — відмітив Сергій Алдобаєв.

Староста села розповів, що до війни Прибузьке було в основному фермерським селом. 

- У нас, як бачите, багато асфальтованих доріг. Ми тут й школу та садок сучасні мали. Поряд зі старостатом ото стоїть занедбана будівля, ми хотіли там зробити сільський клуб, де б діти могли відвідувати гуртки та спортивні секції. У нас тут люди в основному мають свої городи та поля. У 2022 році ніхто не збирав врожай. Сапери розмінували село, але по полях досі є чимало снарядів. Фермери розміновували торік самі ще, на свій страх й ризик. Люди просто залишились ні з чим, все починали заново, — говорить староста.

Якщо пройтись по селу, то можна насправді побачити не так й багато повністю вцілілих будинків. Ступінь руйнування також різний. 

- У нас десь 25 будинків проходять по програмі “єВідновлення” зараз, як повністю зруйновані. Пошкоджених будинків чи не кожний другий в селі. По програмі їх близько чотириста. Десь побитий дах, десь вибиті вікна. Нерідко у нас так бувало, що було кілька прильотів на одну й ту саму вулицю, — відмітив Сергій Алдобаєв.

У 2022 році, коли обстріли стали постійними, то в селі в один момент залишились всього кілька десятків. Село було фактично закрито для відвідування. Аби в нього проїхати, потрібно було отримати перепустку від старости в Галицинове.

Навіть коли в селі залишалось мало людей, то все одно кілька разів на тиждень сюди привозили гуманітарну допомогу. 

- Я вмовляв людей виїздити, але здебільшого це були люди похилого віку, які навіть через обстріли не хотіли їхати. Одного разу, це було ще на початку війни, мені подзвонила одна жителька села. Вона сказала, що росіяни вбили її сина, а чоловік був критично пораненим. Тоді якраз неподалік проходила ворожа колона. На свій страх та ризик ми поїхали з медиками та забрали її чоловіка. Тоді багато людей, живучи в селах, фіксували й передавали, як могли інформацію про переміщення ворожої техніки, — резюмував староста. 

Про програму “єВідновлення”

Біля старостату можна було почути, як місцеві жителі розмовляли про програму “єВідновлення”. Що є проблеми із виплатами. За словами старости, основна проблема, що виникає — це неповний пакет документів.

Хати то у нас в селі раніше ну дуже дешево коштували. Багато хто купив собі домівки так, без нотаріусів та зайвих паперової метушні. Й не приватизували ще вчасно. Тепер люди не можуть вчасно отримати виплати через це. Але ми працюємо над цим питанням, це займає певний час, не все так швидко виходить зробити, — додав староста.

Варто зазначити, що це непоодинока проблема. Ще торік, в.о. глави військової адміністрації Первомайської СТГ Максим Коровай розповідав, що близько 60% людей в громаді мають проблеми з документами.  

За інформацією Миколаївської ОВА, станом на 26 березня, за програмою “єВідновлення” 3262 жителям області вже виплачено компенсацію за пошкоджене майно. Комісія з надання компенсації вже затвердила надання компенсації на суму більше ніж 352 млн грн для 3436 заявників.  

За позитивним рішенням 374 власники отримали компенсацію у вигляді сертифікатів на покупку житла на загальну суму понад 491 млн грн, додатково один громадянин отримав грошову компенсацію для будівництва житла замість зруйнованого на суму 1,184 млн грн. 

Як отримати допомогу від “Добробату”?

Залишити заяву на допомогу по відбудові свого житла можна сайті “Добробат”, а також через Телеграм

 Фото 0512.

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”.

Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win

Новини компаній
13:00, Вчора