Після 24 лютого, коли росія напала на Україну та почала знищувати все навколо, українці змінили не лише свій спосіб життя, місце проживання, професію, стан душі, але й змінилось значення буденних слів та висловів. Більшість яких не несли за собою біль та розруху; не викликали страх та скалічені долі.
Редакція сайту 0512.ua, вирішила зробити підбірку найактуальніших змін значення слів, які змінила війна.
Ці слова українці вживали до повномасштабного вторгнення, проте вкладали далеко інший сенс у них.
Град
Мирне життя: Природне явище. До речі, від якого, також доводилося ховатися. Град — опади у вигляді льодяних ядер сферичної форми або часток криги (градини) діаметром від 5 до 50 мм. Градини утворюються лише з прозорої криги або декількох її прошарків товщиною не менше 1 мм, які чергуються з напівпрозорими прошарками.
Війна: Сьогодні це слово викликає страх та несе за собою жертви. Реактивна система залпового вогню БМ-21 "Град" регулярно зустрічається у зведеннях із передової російсько-української війни. Можливості «Граду» в першу чергу залежать від реактивного снаряда. Він відповідає за дальність вогню та вогневі можливості всієї системи. До цієї системи РСЗВ було створено близько півсотні різних снарядів, найбільш популярними з яких є осколково-фугасні. Миколаїв у свій час також потерпав від цієї зброї.
Смерч
Мирне життя: Ще одне природне явище, яке нечасто на території України несло за собою наслідки.
Проте це атмосферне явище викликало деякий страх. Смерч є стрімким вихором великої руйнівної сили, який виникає в грозовій хмарі і потім поширюється згори донизу у вигляді стовпа або хобота, захоплюючи пісок, воду та предмети на своєму шляху. Країною з найпоширенішою зареєстрованою активністю смерчів є Америка. Тому для українців смерч це більше кадри з фільмів чи новин.
Війна: Після повномасштабного вторгнення Смерч для українців став страшною реальністю, проте значення має вже інше, адже мова йде не про природні явища, а про зброю. Це також, як і «Град», реактивна система залпового вогню калібру 300 мм. Розроблений він у СРСР. Смерч служить для поразки відкрито розташованої та прихованої живої сили, неброньованої та броньованої техніки, артилерії, тактичних ракет та зенітних комплексів противника, його гелікоптерів на стоянках, а також для руйнування командних пунктів, вузлів зв'язку та об'єктів військово-промислової структури. Від даного типу РСЗВ Миколаїв також страждав.
Тривога
Мирне життя: Тривога до війни для українців мала значення стану душі. Люди відчували якусь невизначеність, очікували негативних подій, мали тривожні передчуття, проте причини цього стану не усвідомлювалися. Досить часто, через затяжну тривогу, люди зверталися до спеціалістів і лікували цей стан своєї душі.
Війна: Після 24 лютого до стану душі додалися звуки сирен та загроза небезпеки. Сьогодні тривога усвідомлена і несе явний характер небезпеки – ракетну загрозу, запуски БпЛА, обстріли з ворожої артилерії та РСЗВ.
Розтяжка
Мирне життя: А це вже про спорт. Це слово окреслює систему гімнастичних вправ. В основі занять розтяжкою лежить чергування напруження м’язів з їх розслабленням. Вживають слово «розтяжка», коли характеризують рубці на шкірі. Особливо після вагітності або при різкому рості організму на тілі з’являються стриї.
Війна: Зараз «розтяжка» для українців набула іншого значення. Перше, про що починають думати більшість людей, які проживають у зонах, де велися бойові дії і де ступала нора рашиста, так це про небезпеку. Зазвичай розтяжка це тоненький малопомітний дріт, при зачіпанні якого буде ініційований пристрій, що призведе до трагічних наслідків. Способів встановлення розтяжок існує безліч і встановлює їх ворог у місцях, де тяжко зорієнтуватися, що на вас чатує небезпека.
Приліт
Мирне життя: Говорячи «приліт», люди мають на увазі повернення птахів або ж прибуття до місця посадки літака. До війни значення цього слова часто приносило емоції радості.
Війна: Зараз «приліт» приносить з собою трагедії, розрухи, скалічені долі людей. Сьогодні від цього слова українці здригаються, адже усвідомлюють, що радості від російських ракет, які вже влучили у якусь будівлю не може бути.
Орк
Мирне життя: Про цю міфічну істото ту, можливо знали не всі. І у повсякденному житті згадували рідко. Вимовляючи «орк», люди уявляли вигадану істоту, більшу за людину, зі шкірою зеленуватого кольору. Побачити орка можна було лише у фантастичних фільмах.
Війна: Сьогодні орки – це росіяни, які також просиділи за «залізною завісою», мають лідера, якого вважають божеством і ворогують зі усім світом. Орками росіяни стали ще у 2014 році, коли вирішили заграбастати території України. Після початку повномасштабного вторгнення, армію рф почали називати орками у медійному просторі, на офіційних сторінках, у зверненнях політиків.
Бавовна
Мирне життя: Волокно бавовнику, з якого виробляють пряжу – лише таке значення мала «бавовна» до великої війни. Вимовляючи це слово, відчувалося тепло і м’якість.
Війна: Зараз українці, говорячи про бавовну, мають на увазі приємні новини – вибухи на тимчасово окупованих територіях та на росії. Цей мем виник випадково. 25 квітня 2022 року в російському Брянську пролунали вибухи у військові частині та на нафтобазі. Новину про цю подію, перекладену з російських джерел за допомогою онлайн-перекладачів, опублікували на телеграм-каналі «Оперативний ЗСУ». Онлайн-перекладач сплутав російські омографи, через що в тексті новини було написано, що «перед початком пожежі чулася потужна бавовна». Цей текст підхопили інші пабліки і так з’явилося нове значення слова «бавовна», яке швидко заполонило українців.
Чисте небо
Мирне життя: Фразеологізм. Говорячи даний вислів, українці мали на увазі безхмарне небо. Коли небо блакитне, мов море.
Війна: Сьогодні говорячи про чисте небо, українці мріють, щоб над ними не літали ворожі ракети, дрони, літаки, які несуть з собою лише розрухи та скалічені долі.
Їжак
Мирне життя: Найчастіше мова йшла про невеличку тваринку, спина й боки якої вкриті твердими голками.
Війна: Після 24 лютого – це оборона. Протитанкові їжаки будували майже у кожному місті України. У Миколаєві використовували навіть старі рейси, щоб спорудити найпростіше протитанкове загородження у вигляді об'ємних шестикінечних зірок з металу.
Мрія
Мирне життя: Говорячи про мрію, мався на увазі процес фантазування, при якому людина прогнозує деякі майбутні події, настання яких вона натхненно бажає. Існує міф про те, що слово «мрія» винайшов український письменник Михайло Старицький, який, мовляв, утворив його з дієслова мріти («неясно виднітися», «бовваніти»). Проте слово «мрія» вже вживалося до цього часу у творах Нечуй-Левицького, Марка Вовчка, Кониського, Мови.
Війна: Сьогодні ми говоримо про надважкий транспортний літак, створений 1988 року київським КБ імені Антонова. Який 27 лютого 2022 року Ан-225 був знищений в ангарі під час боїв за аеропорт Гостомель в ході широкомасштабного російського вторгнення в Україну. Сьогодні «Мрію» можна побачити на поштових марках,в онлайн грі, у мріях залишається створити нову українську «Мрію».
Кім
Мирне життя: Коли звучало - Кім, то кожен з українців придставляв обо американську актрису Кім Кардаш'ян або ж диктатора Північної Кореї Кім Чен Іна.
Війна: Кім сьогодення це уособлення стійкості та сміливості миколаївців. Голова Миколаївської ОВА Вітай Кім з перших днів війни інформував жителів області і України вцілому про події. Кім вів себе стримано і з посмішкою на обличчі, це заспокоювало українців і надавало впевненості. За час війни з Віталієм Кімом з'явилося чимало мемів, його оспівують у піснях, він є одним з головних ворогів росіян.