На сьогодні у Миколаївській області статус безробітного мають майже 4 800 осіб. За інформацією Миколаївського обласного центру зайнятості, це на 66% менше в порівнянні з ситуацією на 24 лютого 2022 року.
Протягом майже двох років війни в області не припинялася робота з працевлаштування як місцевих жителів, так і ВПО. Наразі діє чимало програм, які мають попит серед населення. Загалом, послугами служби зайнятості з початку повномасштабного вторгнення скористалися 65,6 тисячі громадян, які шукали роботу, з них 55,2 тисячі отримали статус зареєстрованого безробітного, працевлаштовано 13,1 тисячі людей. Допомогу по безробіттю отримувало 39,6 тисячі осіб.
Редакція 0512 поспілкувалася з директором Миколаївського обласного центру зайнятості Дмитром Оборонько і дізналася про роботу центру після початку повномасштабного вторгнення, про нові програми, про навчання з подальшим працевлаштуванням, допомогу бізнесу, про залучення людей до «Армії відновлення» та про плани на 2024 рік.
Робота центру зайнятості в умовах війни
Як змінилася робота центру зайнятості після початку повномасштабного вторгнення?
- Миколаївська обласна служба зайнятості завжди оперативно та мобільно реагує на виклики і зміни, які відбуваються в країні. Зокрема, у 2022 році ми отримали новий виклик, пов’язаний з повномасштабним вторгненням та введенням воєнного стану. Служба зайнятості в непростих умовах продовжувала надавати повний спектр послуг клієнтам, як безробітним та шукачам роботи, так і роботодавцям, використовуючи дистанційно-комунікаційні форми роботи, підсилила клієнтоорієнтований підхід, налаштований на швидке працевлаштування клієнтів.
З якими проблемами довелося зіткнутися?
- Однією з проблем, яка виникла під час воєнного стану для ВПО та людей, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, це те, що вони не мали можливості припинити свої трудові відносини з роботодавцем з різних причин, наприклад, роботодавець виїхав чи знаходиться на окупованій території. Саме тоді законодавчо було прийнято рішення про припинення трудових відносин з роботодавцем через службу зайнятості. В 2022 році було подано 237 таких заяв, в 2023 – 91. Впровадження нових сучасних способів реєстрації в центрі зайнятості (зокрема, подання онлайн-заяви на реєстрацію через гугл-таблиці, чат-бот чи застосунок «Дія»), дозволило продовжити надавати послуги громадянам із зони активних бойових дій та тим, хто перебував на тимчасово окупованих територіях. Подальше обслуговування здійснювалось також дистанційно за допомогою месенджерів чи телефонних дзвінків. Найактивніший період звернень (реєстрації) припав на травень - червень 2022 року (травень – 3,4 тисяч безробітних, червень – 3,6 тисячі безробітних). Протягом 2023 року до служби зайнятості зверталося в середньому тисяча безробітних в місяць.
Які програми з'явилися під час війни?
- Під час повномасштабного вторгнення Державна служба зайнятості відповідно до чинного законодавства запропонувала ряд нових активних програм для бізнесу, які сприяють у вирішенні питань працевлаштування або збереження робочих місць для соціально вразливих категорій населення. Це реалізація урядової програми «єРобота» щодо надання грантів для створення або розвитку бізнесу. По-друге, надання компенсацій роботодавцям фактичних витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, у розмірі 50% фактичних витрат на оплату праці та у розмірі 50% мінімальної заробітної плати в залежності від категорії працевлаштованих безробітних. Також надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за кожну працевлаштовану людину з числа ВПО та відшкодування роботодавцю фактичних витрат за облаштування робочого місця працевлаштованої людини з інвалідністю. Організовано професійне навчання учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни. Розширено перелік категорій із соціально вразливих верств населення для отримання ваучера на навчання. А також це організація суспільно-корисних робіт.
«Дуже гостро стоїть проблема у підборі працівників – чоловіків»
Якщо порівняти кількість вакансій, які пропонуються, і запити на роботу від людей. Яка ситуація у цьому питанні сьогодні? Більшість вакансій чи запитів?
- Незважаючи на надскладні умови, Миколаївській обласній службі зайнятості вдалося протягом 2023 року залучити до співпраці майже 2000 роботодавців області та наповнити базу даних 7537 вакансіями. Це менше на 18% ніж за 2022 рік. За 2021 рік було подано 20 107 вакансій 4 140 роботодавцями (більше на 12,6 тис. вакансій, або в 2,7 рази), що свідчить про значне скорочення пропозицій на ринку праці в порівнянні з довоєнним періодом. В минулому році (станом на 01.01.2023 року) одразу після завершення активних бойових дій на території Миколаєва та частини Миколаївської області, кількість безробітних на одну вакансію становила 27 осіб, сьогодні це 4 людини,відповідний показник довоєнного періоду (станом на 01.01.2022) – 11 претендентів на 1 вакансію. Найбільший дисбаланс між попитом та пропозицією прийшовся на липень 2022 року (39 осіб на 1 вакансію). Станом на 1 січня 2024 року найбільша невідповідність попиту на робочу силу та її пропозиції у професійно-кваліфікаційному розрізі спостерігається серед представників кваліфікованих робітників сільського господарства (на одну вакансію претендує 20 людей), найпростіших професій та осіб без професії (14 осіб), працівників сфери торгівлі та послуг (14 осіб), технічних службовців (7 фахівців).
Працівників за якими професіями не вистачає сьогодні?
- Дефіцит кадрів склався за такими професіями: фахівець, інженер, електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування, лікар загальної практики – сімейний лікар, державний виконавець, юрисконсульт, слюсар-сантехнік, машиніст екскаватора, лікар-терапевт, токар та ін. Але слід зазначити, що ця статистика не відображає повної загальної ситуації, оскільки не всі роботодавці шукають собі працівників офіційно - через службу зайнятості, і не всі шукачі роботи звертаються за допомогою до служби зайнятості і реєструються офіційно. По-перше, немає законодавчого підґрунтя їм це зробити, по-друге, це обумовлено військовими діями в країні. Тож характерні особливості українського ринку праці у 2023 році такі, що роботи стає більше, бізнес почав активно шукати нових фахівців, а працівників – менше. Відгуків на кожну пропозицію теж стає все менше. Отже, головний біль компаній сьогодні – це відповідь на питання, де взяти людей. Дуже гостро стоїть проблема у підборі працівників – чоловіків, що об’єктивно обумовлено військовим станом в країні. Щоб конкурувати за найкращі кадри, роботодавці й далі підвищують зарплати. У грудні середня заробітна плата, яку пропонують роботодавці, зросла на 3% і склала 19 000 грн. Традиційно найбільшу кількість відгуків шукачі надсилають на пропозиції дистанційної роботи.
Працевлаштування ВПО
За час війни якій кількості ВПО вдалося допомогти з роботою? Які кроки від центру зайнятості здійснювалися із залученням цих осіб до роботи?
- Повномасштабне вторгнення спричинило нову хвилю внутрішнього переселення українців. Окупація Херсону та області змусила херсонців шукати підтримки в сусідніх областях. Миколаївська обласна служба зайнятості забезпечила надання повного спектру послуг новим клієнтам. За період воєнного стану послуги служби зайнятості отримали понад 2,5 тисячі внутрішньо переміщених осіб, 2,2 тисячі осіб отримали статус безробітного, з них 633 особи були забезпечені роботою. Станом на 1 січня 2024 року послугами служби зайнятості користується 378 людей з числа внутрішньо переміщених осіб, з них 353 мають статус безробітного. З 2023 року Миколаївська обласна служба зайнятості використовує мобільний центр. Це авто, оснащене всім необхідним для якісного обслуговування клієнтів у віддалених громадах. З використанням мобільного центру, отриманого за сприяння Програми розвитку ООН в Україні в межах Програми із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Уряду Німеччини, проводяться заходи для внутрішньо переміщених осіб. Така виїзна робота проведена у всіх, без виключення, місцях компактного поселення ВПО. Для цієї категорії проведено 95 заходів, в яких брали участь понад 1,2 тис. мешканців громад. Також Державною службою зайнятості запроваджено надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні (відповідно до Постанови КМУ 331 від 20.03.2022). В 2023 році було прийнято рішення на компенсацію 133 роботодавцям за працевлаштування 173 внутрішньо переміщених осіб.
«Армія відновлення»
Якій кількості громад вдалося допомогти відновити об’єкти зруйновані внаслідок війни? Скільки людей залучено до цього проєкту? Чи зменшилась кількість працівників сьогодні?
- Люди, які з різних причин залишились зараз без роботи, можуть долучитись до “Армії відновлення” через виконання суспільно корисних робіт з відбудови країни. Це можуть бути як роботи, спрямовані на задоволення потреб Збройних Сил України, так і на забезпечення загальних потреб функціонування економіки та життєдіяльності населення. Зокрема, це може бути: розбір завалів та відновлення будинків, пошкоджених у результаті бойових дій, складання модульних будинків, ремонтні роботи будівель соціальної сфери, заготівля дров для військових та населення, розвантаження гуманітарної допомоги, укріплення дамб, розчищення автомобільних доріг від завалів. Також це може бути і надання допомоги внутрішньо переміщеним особам, людям з інвалідністю, людям літнього віку. Перелік таких робіт залежить від потреб конкретної громади. Протягом минулого року більше 4 тисяч осіб було залучено до суспільно - корисних робіт в 45 територіальних громадах регіону. Профінансовано Фондом такі роботи на суму майже 30 млн. гривень. Станом на 17.01.2024 року маємо 4 розпорядження районних військових адміністрацій. Для Миколаївської, Баштанської, Первомайської районних військових адміністрацій потреба у виконавцях суспільно корисних робіт в 30 територіальних громадах становитиме 5181 особу.
Працевлаштування військових
Скільки військових за час повномасштабного вторгнення скористалися послугами центра зайнятості та якому відсотку вдалося допомогти з працевлаштуванням?
- Протягом 2023 року послугами служби зайнятості скористалися майже 150 безробітних з числа учасників бойових дій. Також до служби зайнятості Миколаївської області звернулося за послугами більше 100 безробітних з числа учасників бойових дій. Це особи, які отримали статус УБД до 24.02.2022 та були звільнені з військової служби за станом здоров’я або через сімейні обставини до повномасштабного вторгнення. За сприяння служби зайнятості протягом 2023 року було працевлаштовано майже 20 осіб. Профнавчанням охоплено 3 особи, які успішно працевлаштовані після закінчення навчання. Також їх ми активно залучали до суспільно корисних робіт (27 направлень) та громадських робіт (2 направлення). Станом на 01.01.2024 продовжували отримувати послуги служби зайнятості 60 безробітних з числа учасників бойових дій.
Які проєкти сьогодні діють? Чи збільшилась кількість звернень до центру зайнятості від військових?
- Миколаївська обласна служба зайнятості активно брала участь у роботі аналітичної робочої групи з реалізації пілотного проєкту, який стартував в 4 областях України, із запровадження в територіальних громадах фахівця по роботі з ветеранами – це участь у розробленні професійного стандарту, участь у співбесідах із відбору кандидатів, участь у навчанні фахівців. У 2023 році на базі Центру ветеранського розвитку, що працює в Чорноморському національному університеті ім. Петра Могили, фахівцями ОЦЗ проводяться навчальні семінари для слухачів навчального курсу «Помічник ветерана» із числа ветеранів та членів їхніх сімей на теми: «Можливості служби зайнятості у вирішенні питань соціальної адаптації ветеранів», «Створення або розвиток власного бізнесу за допомогою проєкту «єРобота» тощо. Тісна співпраця з Миколаївським міським центром підтримки ветеранів війни надає можливість залучати ветеранів, які не перебувають на обліку в службі зайнятості, до активних програм служби – отримання ваучера, грантових коштів тощо. Спільно також реалізовано пілотний проєкт із навчання фахівців служби зайнятості навичкам спілкування з військовими та членами їхніх родин, психологом центру проведено 7 авторських тренінгів. Для підтримання конкурентоспроможності та розширення можливостей для працевлаштування учасників бойових дій діє ваучерна програма. Ваучери видаються на навчання за 124 професіями та спеціальностями відповідно переліку, який затверджений Мінекономіки. Самостійно обирається заклад освіти у межах України та форма навчання. Зараз впроваджується нова програма – організація професійного навчання учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни. Відтепер ветерани мають можливість незалежно від рівня їх освіти пройти підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації в Центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості. Навчання може здійснюватися як за очною (денною, вечірньою), так і дистанційною, дуальною формами, або їх поєднанням. Строк навчання — до 6 місяців. Під час навчання забезпечується безоплатне проживання як учаснику бойових дій, так і особі, що супроводжує (якщо навчання проходить особа з інвалідністю І групи), а також компенсація їх проїзду. Після закінчення навчання слухачам видається документ державного зразка про присвоєння відповідної кваліфікації. Фінансування такого професійного навчання та пов’язаних із ним витрат здійснюється коштом Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Чи проводиться робота з популяризації програм для військових?
- Сьогодні робота служби зайнятості зосереджена на проведенні інформаційної роботи з військовими, які проходять курс відновлення в медичних реабілітаційних закладах. Для цього ми здійснюємо відповідні кроки: укладаємо угоди з адміністрацією медичних закладів щодо проведення таких заходів; за погодженням із адміністрацією реабілітаційних закладів розміщуємо інформаційні матеріали стосовно програм для ветеранів у закладах; систематично надаємо інформацію ветеранам про послуги служби зайнятості, здійснюємо супровід потреб відповідних послуг та моніторинг їх результативності. Хочу підкреслити, що на основі реабілітаційних центрів ще на етапі реабілітації учасників бойових дій та ветеранів проводиться індивідуальне визначення їх потреб у працевлаштуванні, професійному навчанні, отриманні ваучера, консультаційній підтримці. Вже під час реабілітації служба зайнятості готова вибудовувати спільно з ветеранами траєкторію їх кар’єрного шляху.
Гранти для бізнесу
Хто може скористатися програмами, які допомагають відкрити власну справу?
- Одним з напрямів, що сприяє започаткуванню власної справи або відновленню та розвитку бізнесу – є участь у реалізації урядової програми «єРобота»щодо надання грантів для створення або розвитку бізнесу. Ця робота направлена на розвиток підприємництва та створення нових робочих місць. Державна служба зайнятості супроводжує 2 програми - це «Власна справа» і «Грант для ветеранів та членів їхніх сімей». Громадяни України, що є суб’єктами господарювання або ті, що тільки збираються ними стати, мають можливість отримати мікрогрант для започаткування власного бізнесу або розвитку існуючого. Бажаючі подають заяви за даними програмами через портал «Дія». Невід`ємним додатком до заяви є бізнес-план.