Гардовий острів: які наслідки для екології Миколаївщини становитиме підняття рівня води на Південному Бузі, - ФОТО

Група громадських активістів та екологів не перший рік намагаються зупинити намагання компанії “Енергоатом” підняти рівень води у Олександрівського водосховищі, що загрожує затопленню Гардового острова. 

Редакція 0512 поспілкувалася з миколаївською екологинею Інною Тимченко, яка разом з колегами виступає проти розбудови Ташлицької гідроакумулюючої електростанції на Південному Бузі та пропонує згадати хронологію подій. 

Ташлицька ГАЕС

Ташлицька гідроакумулювальна електростанція, розташована біля Южноукраїнську в Миколаївській області, з'єднує Ташлицьке водосховище з Олександрівським водосховищем на річці Південний Буг. ГАЕС призначена для покриття пікових навантажень у південно-західній частині об'єднаної енергосистеми України, а також для забезпечення надійного базисного режиму роботи Південноукраїнської АЕС.

Станція є частиною Південноукраїнського енергокомплексу, до складу якого також входять Південноукраїнська атомна електростанція та Олександрівська мала гідроелектростанція. Цими електростанціями володіє компанія “Енергоатом”. 

Спорудження станції почалося в 1981 році. За первинним проектом Ташлицька ГАЕС мала складатися з шести обертових (генератор/двигун) агрегатів. Перший гідроагрегат Ташлицької ГАЕС був введений в експлатацію у вересні 2006 року, другий у липні 2007 року. 

Позиція компанії 

У травні 2022 року НАЕК "Енергоатом" підключив до енергосистеми гідроагрегат №3 Ташлицької ГАЕС. У компанії  говорять, що в пікові для енергосистеми періоди агрегат надасть додаткові 150 МВт маневрових потужностей.

У 2006 році “Енергоатом” отримав прилеглі території у постійне користування, підняв рівень води в Олександрівському водосховищі з початкових 5 до 16 метрів над рівнем моря. У 2015 році компанія заявила про намір підвищити рівень води до 20,7 метрів.

Нещодавно компанія заявила, що хоче підняти позначку до рівня 16,9 метрів. 

Боротьба за Гардовий острів 

У квітні 2021 року троє ветеранів АТО, аби привернути увагу до проблеми збереження Бузького гарду, прикували себе ланцюгами на Гардовому острові. В такий спосіб чоловіки, які зі зброєю в руках захищали Україну, висловили свій протест проти затоплення історичних місць.

Заступниця голови Миколаївської філії Національного екологічного центру України  Інна Тимченко говорить, що 1 лютого 2023 року почалися громадські обговорення щодо проекту підняття рівня води в Олександрівському водосховищі. 

- На Гардовому острові є цінні біотопи, якщо їх затопити, то можна втратити назавжди. Крім того, мова йде не тільки про збереження флори, але й санітарно-гігієнічного стану річки: підняття рівня води зменшить швидкість течії Південного Бугу та замулення річки, - каже екологиня.

Екологиня впевнена, що компанія не зупиниться на позначці 16,9 метрів. За словами Членкині НЕЦУ, вже дві треті острову знаходяться під водою. 

- Ми отримали лист від відомого археолога Миколи Товкайло, який займався дослідженням Бугогардівської Паланки та який також відправив його і до Міндовкілля. У листі він зазначив, що якщо затоплять Гардовий острів, то будуть видні лише деякі скелі й все. А цей острів якраз є унікальною історичною пам’яткою, - резюмувала Інна Тимченко.

Закінчення громадських обговорень має відбутись 1 березня. Участь в обговоренні проекту може взяти кожний, заповнивши зразок письма, та відправити лист електронною поштою: OVD@mepr.gov.ua.

За словами Інни Тимченко, попри всі зусилля та намагання, природний фонд вже зазнав руйнівного впливу протягом останніх десятиліть. 

Варто зазначити, що у 2021 році Міндовкілля вже відмовляло компанії “Енергоатом” у піднятті рівня Олександрівського водосховища та рекомендувало розглянути альтернативні варіанти рішення. За словами екологині, зокрема,  це промислові акумуляторні батареї, енергосховища стисненого повітря та інші проекти.