Миколаївський академічний художній драматичний театр має історію довжиною в 140 років і довгий час носив назву «російського», але це не завадило рашистам нанести ракетні удари по історичній будівлі.
Реконструювати театр доведеться вже не вперше, адже після окупації міста фашистами, будівля також постраждала, як і від рашистів. Редакція сайту 0512.ua вирішила розповісти про два трагічні періоди із життя одного театру.
Історія створення театру у Миколаєві
Спочатку варто повернутися на два століття назад та дізнатися історію створення театру.
На той час у місті вже були театри, але вони не задовольняли потреби глядацької аудиторії, тому віце-адмірал Микола Аркас почав пошуки створення нового культурного місця.
Відгукнувся міщанин Карл Монте, який у 1881 році за проєктом архітектора Брусницького збудував театр, який виходив фасадом на Різдвяну вулицю (нині Лягіна), а глухою стіною - на Адміральську. Зал для глядачів був розрахований на 900 осіб, а меблі спеціально замовляли у Відні.
У власності Монте театр був 13 років. Далі він його продав купцю Якову Шефферу. Новий власник розширив та перебудував театр. Через чотири роки після купівлі вже було збільшено зал для глядачів на 1 310 осіб, по-новому обладнано сцену, з'явилося ще одне фойє, а замість галереї - гальорка.
У 1896 році у театрі відбувся перший у Миколаєві сеанс кіно. Тут же, у 1900 році, вперше виконали оперу Миколи Аркаса "Катерина".
На початку 20 століття театр носив ім'я двох наркомів. Пізніше установа мала ім'я військового льотчика Чкалова. Про причини такої назви пізніше.
Театр під час нападу фашистів
Сумна звістка про початок Другої світової війни застала колектив театру на гастролях у Полтаві. 1941 року вийшла Постанова Виконавчого Комітету Миколаївської обласної ради депутатів трудящих № 3143 про евакуацію театру на Урал. Там театр розформували та їхню діяльність припинили.
У рідній Україні у той час фашисти окуповували міста, руйнували будівлі, нищили історію та навколо страждали люди. Наступного століття таку ж жахливу картину принесуть з собою і рашисти.
Все ж таки під час окупації місто продовжувало жити, працювали заклади, заводи, евакуйовані установи також не зупиняли свою роботу. Колектив миколаївського театру разом з директором закладу Луккером домоглися того, щоб відновити роботу хоча б у місті Алапаєвську, Свердловської області. Будівля театру у Миколаєві чекала на той час, коли повернеться колектив та глядачі.
Під деокупації міста фашистам довелося тікати, і наостанококупанти заклади. Тоді ж постраждав будівля Миколаївського академічний художній драматичний театр. Будівля згоріла майже вщент, від колишнього театру Шеффера залишився лише силует.
У 1944 році колектив повертається до рідного Миколаївського театру. Так як будівля знаходиться в аварійному стані після пожежі, яку влаштували фашисти, актори продовжили роботу на виїзних майданчиках.
Проте вже за два роки театр реставрували. Варто зазначити, що роботи зробили за репарації від Германії. Будівлю удосконалили технічно, а також до неї прибудували масивний шестиколонний портик. Колектив повернувся до роботи на власну сцену та продовжив працювати, розвиватися, їздити на гастролі в українські міста та різні країни, приймати знаменитих акторів.
Театр після обстрілу рашистами
Майже через 80 років плідну працю та грандіозні плани театру вже вирішили зруйнувати рашисти. Довгий час театр носив назву російського, приймав російських акторів, показував глядачам російськомовні вистави та п’єси російських митців. Проте, для російських терористів це не стало заваді вдарити ракетами по будівлі театру.
Так, 22 вересня 2022 року близько опівночі війська рф випустили по місту 9 ракет С-300. Під масований ракетний обстріл потрапила і пам’ятка архітектури Миколаївський художній академічний драмтеатр.