• Головна
  • Як миколаївець самотужки відновлює будинок після прильоту та чекає на компенсацію від “єВідновлення”, - ФОТО
12:40, 10 квітня
Надійне джерело

Як миколаївець самотужки відновлює будинок після прильоту та чекає на компенсацію від “єВідновлення”, - ФОТО

У ніч на перше серпня 2022 року російський агресор вдарив ракетами С-300 по Миколаєві. У ту ніч прильот стався по території ЛШМД, зокрема, внаслідок атаки зруйновано травмпункт та аптеку. Також, внаслідок удару, пошкоджень зазнав і приватний сектор, який розташований поруч з лікарнею. Один з таких пошкоджених будинків був будинок миколаївця Євгена — будівля зазнала суттєвих руйнувань. 

Редакція 0512 поспілкувалась з власником пошкодженого будинку Євгенієм та дізналась про те, як він відновлює житло та чим в цьому допомогла йому міська влада, а також розкаже, з якими проблемами стикнувся Євген під час реєстрації на програму “Євідновлення”, аби отримати компенсацію за проведений ремонт.

Євген

Євген

Євген розповідає, що прильот поруч стався в ніч на 1 серпня. Він і його мама тоді були вдома і вже спали. На щастя, поранень Євген та мама не отримали, але їх сильно оглушило через вибух і отримали переляк.

- Спочатку трохи далі стався прильот, у результаті якого вибило вікно на кухні. І майже одразу стався прильот ближче до мого будинку. Я думав, що дім просто розвалився. Стеля прогнулась на пів метра вниз. У моїй кімнаті вікна відчинились. У ванній та коморі з вікон просто зірвались механізми. Дім був у якихось скляних мошках, вже потім я зрозумів, що то була обшивка травмпункту, де поруч і влучила ворожа ракета. Ця мінеральна вата розлетілась усюди. Прильот був просто шалений. Вже пізніше я дізнався, що це сталось буквально в семи метрах від моєї стіни. Я так розумію, що влучили біля аптеки, — каже Євген.

Як миколаївець самотужки відновлює будинок після прильоту та чекає на компенсацію від “єВідновлення”, - ФОТО, фото-2

Внаслідок вибухової хвилі, одна зі стін аптеки зруйнувалась та вдарила в паркан лікарні, який здвинув несущу стіну будинку Євгена. Коли він почав робити ремонт, то було видно, що стіна ввійшла в будинок на 18 сантиметрів. Після прильоту приїхала газова служба, яка перекрила газ, аби не сталось витоку. Будинок вже неодноразово зазнавав пошкоджень, через ворожі удари поруч:

- У кухні частина стелі відвалилась, коли ще стався прильот по “Екватору”. По прямій відстань між нами менш як 500 метрів. Я тільки хотів наймати людей, аби вони полагодили стелю, стався прильот цей, і тоді вже обвалилась на кухні вся стеля. 

Євген розповідає, що дім зазнав різноманітних руйнувань: підлога пішла “гармошкою”, дах провалено — з 88 шиферних листів вціліло лише 27, також пошкоджено кабелі інтернету та відеоспостереження, вщент зруйновано дерев’яні вікна та пошкоджено металопластикові вікна,  пошкоджено кімнати та меблі, які там знаходились.

- Я став шукати шифер, знайшов, але дев’яти штук виявилось мало, адже треба було 60 штук. Мені порадили замовити шифер з Івано-Франківська, але фура шиферу коштує 25 тисяч гривень, а ще 40 тисяч доставлення. Але мало хто хотів їхати до Миколаєва через сильні обстріли. 

Після прильоту до Євгена прийшли з ЖЕКу та сказали, що виділять ОСБ, аби забити вікна. Також від міста Євгену виділили листи металу, плівку, аби накрити дах та листи металу. Також трішки пізніше видали плівку для вікон, молоток та невелику кількість цвяхів, 19 дощечок та ліхтарик. Також пропонували отримати дрова, але у Євгена немає пічного опалення, тому він відмовився. 

- Я дав заміри вікон, жінка ця пішла, а пізніше повернулась і сказала, що не вийде видати ОСБ. Чому? Не знаю, вона не сказала. А через місяць ця жінка знову прийшла і сказала, що будуть видавати ОСБ. Мама тоді пішла. І так, нам видали листи ОСБ, ми змогли закрити два вікна. До цього, ми закрили пошкоджені вікна плівкою, яку мені дав знайомий. Також, через декілька днів після прильоту, нам дали плівку, аби накрити дах. 

Ремонт Євген розпочав наприкінці серпня, 2022 року — почав замінювати дах, матеріали обійшлись в 36 тисяч водостоки — понад 20 тисяч, а також і проведення робіт — 32 тисячі. Лише відновлення даху обійшлось чоловікові у сто тисяч гривень, а крім того ремонту потребували і кімнати. Весь цей час сім’я не виїздила і проживала у пошкодженому будинку. Євген жив у кімнаті без опалення, адже батареї зняли. Роботи загалом тривали три місяці, наразі ремонт призупинено, через нестачу коштів. Залишається замінити усюди підлогу, зробити ремонт в кімнаті мами Євгена та ще в комірчині. Він сподівався, що продовжить ремонт весною, 2023 року. 

Як миколаївець самотужки відновлює будинок після прильоту та чекає на компенсацію від “єВідновлення”, - ФОТО, фото-3

- Весь будинок був у тріщинах. Бригада порахувала, що відремонтувати лише мою кімнату, без ремонту підлоги, вийде 90 тисяч, але вийшло дорожче — 130 тисяч. Мені повністю оббили стіни кімнати до каменю, до дранки відбили стелю. Єдине, що не замінювали підлогу. Частину меблів винесли на вулицю, вона увібрала в себе вологу. Коли вже занесли назад — меблі почали вологу “віддавати”, у мене через це зіпсувався одяг. Жили в ремонті. Також зробив ремонт на кухні — стелю та стіни, але вже почалась пліснява, бо коли був прильот в Очакові, будинок пошкодила вибухова хвиля. І в мене знову пішла тріщина по стіні. А внаслідок недавнього прильоту дронами, ця тріщина стала ще більше. Я не знаю, що буде далі з моїм будинком. Чи будуть мені допомагати грошима, чи під знос, — каже Євген.

Досвід Євгена з програмою “Євідновлення” 

З 1 серпня 2023 року у Миколаєві  розпочався другий етап програми “єВідновлення”, за яким компенсацію можуть отримати власники зруйнованого майна. 

Директор міського департаменту архітектури та містобудування Євген Поляков розповів, що загальний житловий фонд міста нараховує 42 400 домоволодінь. За словами головного архітектора Миколаєва, внаслідок російських обстрілів було пошкоджено понад 3800 об’єктів, враховуючи останні, що стались в лютому цього року. З них більш як 2800 - це житло містян, з них понад 1250 - це багатоповерхівки.

Ремонтні роботи у будинку велись коштом Євгена, чоловік збирав усі чеки, аби потім отримати компенсацію від держави, на яку чекає вже майже півтора року. Євген спеціально вибрав фірму, яка надасть всі чеки, адже були варіанти зробити ремонт дешевше, але вже без надання чеків. Чоловік каже, що пошкоджене житло зареєстрував через ДІЮ одразу — 1 серпня. Крім того, до них виїздила і спеціальна комісія, яка фіксувала пошкодження. У травні, 2023 року, Євген побачив, що у ДІЇ йому прийшло оповіщення, що майно визнано непридатним.

- Перша комісія сказала, що дім треба буде зносити і поїхала. Через два дні знову проїхала комісія, теж подивились. У лютому, 2023 року, мені зателефонували з адміністрації та сказали, що буде ще одна комісія, бо у двох попередніх комісіях не було представника БТІ. До мене знову прийшли, записали все. подивились. І тоді вони сказали, що вже точно подано. Дали мені акт. І знову тиша. У травні, 2023 року я побачив, що будинок визнано непридатним. Думаю: “Стільки грошей витратив, а тепер дім треба зносити. Хто ж тоді мені поверне мої майже 300 тисяч гривень, які я витратив на ремонт?”. І це лише 40% ремонту зроблено. 

Пізніше Євгену сказали зайти на сайт департаменту житлово-комунального господарства, де є окрема сторінка щодо “Євідновлення” та сказали знайти там свою адресу, аби дізнатись на якій стадії його питання. Але свою адресу Євген там не знайшов, а потім стало відомо, що треба оновити право власності. На це Євген витратив ще 1,5 тисячі гривень у нотаріуса. 

- Не було моєї адреси взагалі. Мені дали різні номери фахівців, але десь казали, що цим не займаються, а потім мене перенаправили на іншого спеціаліста. Я прийшов до районної адміністрації, питаю, до кого йти мені, у мене всі чеки є.  Мене знову відправили до іншого фахівця, яка сказала, що я не один такий, у кого адресу не показує. Це було в лютому, 2024 року. Виявилось, що моє право власності видано у 2007 році і зараз його треба оновити. Мене направили до ЦНАПу, аби я це зробив, але там теж не все так просто, адже треба спочатку зареєструватись в електронній черзі, а потім знову реєструватись, аби забрати ці документи. Тому я пішов до нотаріуса, який теж міг оновити право власності, але платно. Євген додає, що самостійно важко розібратись з тим, як подаватись та що саме робити та у якій послідовності. Лише нещодавно підтягнулось право власності в “ДІЇ” і тепер можна верифікувати номер. А далі я не знаю, що робити. Під яку категорію містян я підпадаю? Я натискаю, що у мене немає категорії. Далі теж є незрозумілі питання. Не дай боже, я ще натисну і виявиться, що я відмовлюсь від свого житла. А спитати немає у кого, тому я не заповнюю до кінця і не йду далі. Я навіть не знаю, як загуглити, щоб отримати відповідь.

Євген додає, що також ходив на засідання при ДЖКГ — там щоп’ятниці проводили зустрічі з містянами з приводу програми “Євідновлення”. 

- Я туди пішов. Зустрів фахівця, який мене спитав, з яким питанням я прийшов. Я йому розповів. Він мене спитав, яка у мене категорія. Він сказав, що у мене третя категорія — житло, яке зруйноване, але жити можна. Він сказав, що по моїй категорії приймуть закон лише в жовтні, 2023 року. Після цього так нічого і не змінилось, — каже він. Першого квітня буде 20 місяців після прильоту, а я досі не знаю як мене діяти, що робити. Раніше казали, що якщо самостійно робиш ремонт — тобі потім повернуть кошти. Але зараз, куди не звертаюсь, кажуть, що то закон не прийняли, то щось змінили. Одні знайомі кажуть, що теж довго чекають, інші — навпаки, отримали компенсації. 

 Станом на 21 березня Євген каже, що живе у невідомості, адже не знає, що робити:

- Я не знаю, як це все зробити. Мені потрібен той, хто в цьому розбирається. У районній адміністрації казали, що п’ять разів змінювався закон. У грудні, 2023 року я спілкувався з юристом, який намагався мені допомогти. Після цього до мене приїхали з “Євідновлення”, щось заміряли, дивились на будинок, попросили у мене фото після прильоту, сфотографували всі пошкодження. Поки що я в стані очікування, — каже чоловік.

Редакція 0512 звернулась до начальника управління сталого розвитку міста Департаменту житлово-комунального господарства  Володимира Ніколайчука, аби дізнатись про реалізацію програми “Євінодвлення” у Миколаєві, а також дізналась чи є поширеною проблема Євгена, який чекає на компенсацію.   Володимир каже, що на початку всі зіткнулись зі складнощами, адже програма “єВідновлення” була новою для всіх і ніхто не був до нього досконало готовим:

- Це була для нас нова електронна послуга, яку запустила держава для людей, чиє майно постраждало від ворожих обстрілів — мова йде і про пошкоджене, і про зруйноване майно. У нас була спочатку проблема з великою кількістю заяв. Ми не встигали їх опрацьовувати. Також були проблеми у комунікаціях з людьми, які не були на місці, адже є певний перелік вимог, що саме треба подати для отримання компенсації, а люди не розуміли, що їм робити. До осені, 2023 року ми вирівнялись і зараз у нас “зависають” ті заявки, де пошкоджено місця загального користування. Місто не має коштів, аби їх відновити. Зараз звернулись до Кабміну, аби внесли зміни в бюджет і Миколаєву дали змогу невикористані кошти пустити на будинки, які постраждали від обстрілів, — каже він.

Володимир Ніколайчук

Володимир Ніколайчук

Він додає, що зараз проблем немає, але є індивідуальні випадки, які розбираються окремо. 

- Якщо ми говоримо приватні будинки, коли сума перевищує максимально допустиму суму компенсації — до 350 тисяч гривень для квартири і до 500 тисяч гривень — для приватних будинків. Також проблемно і з жилкопами. Є ситуації, коли квартири виділені, як незалежні об’єкти нерухомості, а і є варіант часткового володіння — коли люди володіють лише окремим відсотком. Наприклад, будинок на п’ять квартир, у кожного відсоткове право домоволодіння. Коли один з власників подається на компенсацію, то всі інші мають надати йому згоду на те, що він отримає компенсацію. І це інколи не працює. Наразі Кабмін не може врегулювати це питання. Є лише один шлях, який може розв'язати це питання, коли співвласники нададуть нотаріальну згоду на виділення його долі або на отримання компенсації, - каже він.

 Проблема Євгена теж є одиничною, — каже чиновник. До чоловіка знову завітає комісія, а далі вже треба чекати на висновок та отримання компенсації у розмірі до 350 тисяч гривень.  Володимир додає, що наразі комісія завантажена перевіркою будинків, які нещодавно зазнали пошкоджень через прильоти, а також комісія паралельно дообстежує об'єкти, де є якісь технічні моменти, аби людина вже отримала компенсацію. Щодо ситуації Євгена, з ним все буде гаразд: 

- Відповідно до висновку комісій, у Євгена друга категорія руйнувань, що підлягає відновленню, хоча він подався на “600 комісію” - це вже знищене майно. Комісія обстежила об’єкт і винесла висновок, що майно пошкоджене, непридатне для проживання, але підлягає відновленню. І зараз вже це питання повертається до мене на комісію та чекає на обстеження знову. Зараз Він отримає компенсацію. Він може розраховувати компенсацію до 350 тисяч гривень, адже його житло вважається квартирою за документами. Я контролюю вже цей процес, адже це унікальний випадок. Хочеться і людині допомогти, і я хочу для себе випрацювати певний алгоритм дій, щоб і надалі знати, що робити в таких ситуаціях. Як тільки звільниться комісія УДБК ми йдемо до нього. Законодавство передабчає надання компенсації тим, хто вже виконав ремонт власним кошом, навіть є механізм, але, на жаль, на практиці ще не реалізовано. Ось-ось має запраюцвати. Ми розуміє, що юлди зробили ремонт власним коштом і розраховують тепер на допомогу від держави,  — резюмує Володимир.

Зазначимо, що містяни можуть напряму звертатись до департаменту житлово-комунального господарства, аби отримати необхідну консультацію. 

 Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#відновлення будинку #ноовини миколаїв #відновлення миколаїв #війна миколаїв
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Команда сайту "0512 - сайт міста Миколаєва" долучилася до мережі “Вікно Відновлення”. Як учасники мережі ми створимо низку актуальних матеріалів на тему відбудови, а крім того матимемо доступ до навчальних можливостей об’єднання та кроссекторальних експертів й аналітики.
Оголошення
live comments feed...