• Головна
  • Облаштування укриттів у навчальних закладах. Як у Миколаєві над цим працюють,- ФОТО
12:40, 13 березня
Надійне джерело

Облаштування укриттів у навчальних закладах. Як у Миколаєві над цим працюють,- ФОТО

Два роки поспіль загальноосвітні навчальні заклади Миколаєва, через повномасштабне вторгнення та безпекову ситуацію, працюють у дистанційному форматі. Офлайн навчання у школах планують розпочати з 1 вересня 2024 року, але остаточне рішення ще не прийняли.

У миколаївських школах продовжують облаштовувати укриття, адже це найголовніша умова для роботи шкіл в очному режимі.  Наразі  сховища облаштовані у 21 освітньому закладі, ще у 8 ведуться ремонтні роботи.

Облаштування укриттів у школах Миколаєва

Редакція сайту 0512.ua дослідила питання процесу облаштування укриттів у миколаївських школах, дізналася яку кількість освітніх закладів забезпечать сховищами та як організують освітній процес там, де немає технічних умов для облаштування найпростіших укриттів.

Як повідомили в Управлінні освіти Миколаївської міської ради, через те, що місто знаходиться неподалік від зони бойових дій, облаштовувати найпростіші укриття у школах почали ще наприкінці 2022 року. 

За перший рік повномасштабного вторгнення на облаштування сховищ у школах з міського бюджету витратили 376 тисяч 653 гривень, у 2023 році коштів передбачили більше  40 мільйонів 999 тисяч 365 гривень.

Станом на 2024 рік комісія вже прийняла 17 найпростіших укриттів, які облаштували в школах. 

Укриття перевірили комісійно і прийняли як придатні для  «короткотривалого перебування учасників освітнього процесу з метою захисту від дії засобів ураження в особливий період», як зазначено в абз. 5 ст. 32 Кодексу Цивільного захисту України. Ще 4 укриття комісія обстежить найближчим часом,  розповіли в управлінні освіти.

Головною умовою для прийняття комісією найпростіших укриттів  є їхня відповідність вимогам ДСНС.

- При виборі підвальних приміщень для пристосування їх під захисні споруди основна увага приділяється оцінюванню захисних властивостей їх конструкцій, об'ємно-планувальних рішень приміщень,  говорять в управлінні.

Підвальні приміщення, які плануються до пристосування під укриття, повинні відповідати наступним вимогам:

  • основні конструкції (стіни, перекриття, колони) повинні бути негорючими і досить міцними;
  • приміщення повинні бути, як правило, повністю заглибленими в ґрунт, і розташовуватися на таких ділянках місцевості, які не можуть затоплюватися аварійними, зливовими і ґрунтовими водами;
  • допускається пристосовувати напівпідвальні приміщення, низ перекриття яких розташований над планувальною позначкою поверхні землі не більше ніж на 0,8 м (при більшому підніманні низу перекриття виникають важкі і громіздкі рішення з підсилення стін);
  • поблизу приміщень не повинно бути великих місткостей з небезпечними хімічними речовинами і іншими шкідливими рідинами, водопровідних і каналізаційних мереж, руйнування яких може загрожувати отруєнням або затопленням, вибухом;
  • споруди, через які проходять транзитні інженерні комунікації (трубопроводи опалення, водопостачання, каналізації, стислого повітря, газо- і паровідводи, електрокабелі), можуть використовуватися за умови встановлення пристроїв, які дозволяють вимикати ці трубопроводи від зовнішніх і внутрішніх мереж;
  • висота приміщення - не менше 1,9 м;
  • підвальне приміщення має не менше 2-х входів-виходів;
  • під підсилене укриття слід віддавати перевагу підвальним приміщенням, розташованим у будинках, які є місцями постійного перебування осіб, що підлягають укриттю.

Директорка однієї з гімназій Миколаєва, чиє сховище комісія прийняла одним з перших, розповідає, що у підвальному приміщенні виконали повний комплекс робіт:

- Тут 65 років ніяких робіт не проводилось. Наразі встановили сучасну вентиляцію, завдяки якій можна робити тепле повітря, коли холодно. Відремонтували повністю туалети, адже у нас були проблеми з каналізацією. Також відремонтували ту вентиляцію, яка тут наявна з часів будівництва. Ремонт виконаний завдяки міськраді та управлінню освіти. Також управління встановило Wi-Fi. Ми самостійно виконували ряд вимог, наприклад, придбали аптечку. Наше укриття повністю готове. Єдине — воно маленьке. Укриття розраховане на 120 осіб за новими нормами, а у школі навчаються майже 400 учнів. Тому, якщо вийдемо до школи, то навчатимемося лише у змішаній формі,  пояснила директора гімназії.

Також, за її словами, облаштовувати укриття у гімназії допомагали міжнародні організації:

- Нам допомогли із меблями, надали 20 кариматів, 4 столи, 20 складник лавок, обігрівачі, лампу для кварцування повітря, ліхтарі, кілька павербанків, — додала директорка.

Іншим школам також допомогли благодійні організації. Зокрема, міжнародний комітет Червоного Хреста  облаштував два  найпростіші укриття, французька гуманітарна організація ACTED відремонтувала одне укриття, а міжнародна гуманітарна організація Save the children проводить роботи в одному закладі та планує облаштування ще п’яти укриттів. Також три укриття обладнали необхідним коштом UNICEF та ще два облаштовані благодійним фондом SavED. Останній фонд наразі проводить роботи ще у двох закладах.

Цього року у Миколаєві планують облаштувати найпростіші укриття у восьми закладах загальної середньої освіти. Влада веде перемовини з донорами щодо проведення ремонтних робіт та облаштування найпростіших укриттів у п’ятнадцяти школах.

Проте, не у всіх школах є можливість облаштувати сховища. Так, у 18 закладах відсутні підвальні приміщення або вони не відповідають вимогам ДСНС. В управлінні пояснили, що для учасників освітнього процесу цих закладів потрібно будувати окремі споруди, які використовуватимуться як сховища.

Якщо з наступного навчального року освітній процес у Миколаєві організують в очному режимі, управління розглядає декілька варіантів стосовно навчання учнів, чиї школи не мають укриттів:

- Перший варіант: заклади без найпростіших укриттів можуть працювати у дистанційному форматі. Другий варіант: навчання у другу зміну у найбільш наближених закладах з укриттями (за умови, якщо кількість здобувачів освіти і місткість укриттів  у  цих закладах,  дозволяє розмістити дітей з інших закладів освіти). Третій варіант: якщо  кількість дітей не може одночасно  очно відвідувати найближчий заклад у другу зміну, можливо організувати освітній процес  за змішаною формою з чергуванням  класів  у очному та дистанційному форматах, пояснили в Управлінні освіти Миколаївської міської ради.

Це третій навчальний рік, який миколаївські школярі завершать дистанційно. Саме облаштування укриттів дає надію, що наступний рік розпочнеться з повернення маленьких миколаївців за парти.

- Ми вже знаємо, що цього року діти не повернуться за парти, але дуже сподіваємося, що наступного року у школярів буде хоча б можливість познайомитися зі своїми однокласниками, — говорить мати першокласника Марія.

- Я минулого року категорично відмовлялась від очного навчання, адже розуміла, що укриття у нашій школі не готове. Страшно було, що можуть зробити аби-як, а потім прилетить. Сьогодні у нас укриття готове, тому чекаємо, що вже з наступного року підемо до школи. Моя донька постійно питає, коли зустрінеться з вчителями, коли зможе ходити до школи, — ділиться своєю думкою мати учениці одного з ліцеїв міста Наталя.

- У нашій школі немає укриття. Хотілося б, щоб син вже повернувся до школи. Але як це все відбуватиметься, я поки не уявляю, — розповідає Людмила.

- Скільки часу вже роблять ті сховища, а ми досі навчаємося дистанційно. Ми завжди на роботі, діти самі вдома — це також небезпечно. Не знаємо, що буде далі. Чи відкриють ті школи? Ми чекаємо, - зазначають батьки другокласника та шестикласниці Ірина та Максим.

Нагадаємо, раніше міський голова Миколаєва Олександр Сєнкевич наголошував, що у місті продовжують займатись питанням облаштування найпростіших укриттів у школах, і сподіваються, що освітній процес в очному режимі зможуть запустити з 1 вересня.

- На сьогодні у нас такий план – працювати, готувати до відкриття максимальну кількість шкіл, облаштовувати укриття. Знов ж таки, питання буде вирішуватись, виходячи з безпекової ситуації на 1 вересня, — резюмував мер.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Укриття у школах Миколаєва #підготовка укриттів Миколаїв #укриття у школах Миколаєва #укриття Миколаїв #новини Миколаїв #війна в Україні
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...