У 2025 році Свята Трійця, або Зелені свята, припадає на неділю, 8 червня.
Це одне з найважливіших християнських свят, яке відзначається на 50-й день після Великодня та символізує зішестя Святого Духа на апостолів.У народі свято також відоме як Зелена неділя, оскільки пов'язане з культом природи, оновленням та життєдайною силою землі. Редакція 0512 вирішила пригадати традиції та прикмети цього дня.
Традиції Зелених свят
Перед Трійцею, у суботу, віряни відвідують цвинтарі, поминають покійних родичів - це так звана Троїцька батьківська субота.У сам день свята в храмах проводяться урочисті богослужіння, під час яких освячують букети з трав і гілок дерев: лепехи, м’яти, полину, любистку, липи, клена, дуба.Освячену зелень приносять додому та прикрашають нею оселю - вважається, що вона захищає від зла та приносить здоров’я й добробут.
Дівчата плетуть вінки з польових квітів і зелені, які символізують життя та красу.У деяких регіонах існує звичай пускати вінки на воду, вважаючи, що це допомагає дізнатися про майбутнє заміжжя.
На Трійцю господині готують святкові страви, серед яких обов’язково мають бути м’ясо, молочні продукти та випічка.Особливою стравою вважається коровай або солодкий пиріг, сухарі від якого зберігали на щастя.
Прикмети на Трійцю
Якщо вмитися росою на Трійцю, можна зберегти молодість і красу.
Трави, зібрані цього дня, мають цілющу силу.
Сонячна погода на Трійцю обіцяє спекотне літо, а дощова - багатий урожай.
Веселка на Трійцю - до щастя в домі.
Що не можна робити на Трійцю
Займатися фізичною працею, особливо на землі - вважається, що земля в цей день "відпочиває".
Проводити прибирання, шити, в’язати, вишивати.
Купатися у водоймах - за повір’ями, в цей час активізуються русалки.
Сваритися, лаятися, бажати зла - це може накликати негаразди.
Відвідувати кладовища - поминальні заходи проводяться напередодні, у батьківську суботу.
Післясвятковий період: Русальний тиждень
Тиждень після Трійці називається Русальним.У цей час, за народними віруваннями, активізуються русалки.Дівчата проводять обряди, пов’язані з ворожінням та захистом від нечистої сили. Свято Трійці - це поєднання християнських та народних традицій, які вшановують духовність, природу та родинні цінності. Дотримуючись звичаїв, ми зберігаємо зв’язок з предками та передаємо культурну спадщину наступним поколінням.