Забуті колонії Миколаївщини: німецька спадщина, що зникає, - ФОТО

Історія німецьких колоній на півдні України.

На жаль, більшість архітектурних споруд німецьких колоністів поступово руйнується через відсутність реконструкції. Без належного догляду ці пам’ятки можуть назавжди зникнути з історичної мапи України. Редакція 0512 вирішила розповісти про колись квітучі поселення колоністів на півдні країни, які сьогодні перетворилися на руїни та долю, яка спіткала німецьких переселенців.

Масове переселення німців на південь України почалося ще у середині XVIII століття та тривало до початку XX століття. Переселенці прибували з різних регіонів Німеччини, на південь України зокрема переїхали німці із Західної Прусії. Вони користувалися пільгами й субсидіями від тодішнього уряду.

Забуті колонії Миколаївщини: німецька спадщина, що зникає

Німецькі колонії стрімко розвивалися, а на Миколаївщині їх було чимало: Раштадт (Поріччя), Рорбах (Новосвітлівка), Катериненталь (Катеринівка), Ландау (Широколанівка), Ватерлоо (Ставки), Олександрфельд (Олександрівка) та інші. Згідно з переписом 1926 року, на території області проживало понад 30 тисяч німців.

Сьогодні німецькі колонії можна досліджувати завдяки маршруту Миколаїв-Новоселівка-Степове-Катеринівка-Широколанівка. Протяжність одного шляху становить близько 60 км.

Найвідоміша колонія Карлсруе (сучасне село Степове) розташована неподалік Миколаєва. Головна пам’ятка — костел святих Петра та Павла, побудований у 1881-1885 роках за проєктом одеського архітектора Віктора Корфа. Колись храм мав величну дзвіницю, яку зруйнували у 1930-х роках. Нині костел перебуває в аварійному стані, але залишається одним із найбільших на півдні України.

Забуті колонії Миколаївщини: німецька спадщина, що зникає

Поселення Карлсруе заснували на берегах балки Лисича, створивши систему ставків і виноградників. Наприкінці XIX століття колонія нараховувала 1274 мешканці — переважно німці.

У 18 км від села Степове розташована ще одна німецька колонія — Гальбштадт (сучасна Новоселівка). Головна архітектурна пам'ятка — костел Антонія Падуанського, зведений у 1893 році. У радянські часи храм перетворили на склад, і тепер це напівзруйнована покинута будівля.

Забуті колонії Миколаївщини: німецька спадщина, що зникає

Село Катеринівка — колишня німецька колонія Катериненталь. Тут можна відвідати краєзнавчий музей, присвячений колоністам, та етнографічний будинок-музей "Садиба німця-колоніста". Збережено також сімейний склеп Булінгерів та цвинтар колоністів.

Колонія Ландау (нині Широколанівка) заснована у 1802 році. Тут діяли п’ять гончарних підприємств, два ярмарки та черепичний завод. Одним із найпомітніших архітектурних об’єктів була чоловіча гімназія, побудована у 1907 році, але зараз залишилися лише стіни та фундамент. Жіночу гімназію повністю розібрали на будматеріали.

Колоністів заохочували великими просторами вільних земель, безвідсотковими позиками на ведення господарства, різноманітними пільгами та привілеями, зокрема звільненням від військової служби, від усіх податків та повинностей на 30 років. Переселенцям обіцяли компактні поселення, "підйомні" гроші, худобу, право самоуправління, свободу віросповідання, дозволили зводити храми та дзвіниці. 

Після приходу до влади, більшовики почали переслідування, арешти, репресії проти католицьких священиків, які заважали здійснювати політику атеїзму. Від радянської влади постраждали не лише духовні особи, а й пересічні українські німці. Події ХХ століття спричинили погіршення соціально-економічного становища колоністів. Німців обмежили у володінні землею та худобою, встановили величезні податки, а згодом розпочалася колективізація, голод, масові репресії. Німецькі колонії ліквідували, а населення депортували як на схід – до Сибіру, так і на захід – назад до Німеччини. Так закінчилася епоха німецьких колоній на півдні України.

Матеріал створено на основі даних "Україна інкогніто", "Україна за кермом" та "RISU".

Фото з відкритих джерел.

Новини компаній
13:00, Вчора