"Я не хотіла показувати горе": як художниця з Миколаєва допомагає ЗСУ та відображає у своїх роботах українську ідентичність, - ФОТО

Художниця-графік Світлана Чебанова у 2015 році створила листівки “Миколаїв-патріотичний”, які облетіли увесь світ, а сьогодні майстриня за допомогою творчості допомагає закривати збори для різних підрозділів ЗСУ. 

Своєю історією художниця поділилась із редакцією 0512.

Про дитинство, Революцію Гідності та створення листівок “Миколаїв - патріотичний”

Світлана Чебанова розповіла, що її дитинство припало на радянську епоху у Миколаєві.

Я встигла побувати “октябрьонком” та “піонером”. У дитинстві мала книжки про Леніна. У мій день народження, 7 листопада, перший тост підіймали за “жовтневу революцію”. Я зростала в російськомовному середовищі, майже не чула української мови. Я не випадково обрала тематику для листівок у жовто-блакитному кольорі, тому хочу, щоб Миколаїв сьогодні асоціювався у всіх, як українське місто, - говорить майстриня.

Миколаївська майстриня розповіла, що полюбляла малювати з дитинства. У 9 років батьки влаштували Світлану в місцеву художню школу, хоча набір учнів там проводився із 11 - 12 років.

- Потрібно було встигати записувати за вчителькою конспект, а не під диктовку, а я не встигала. Я у школу, хоч рано потрапила, але не здалась. Це був такий цікавий досвід у такі важкі та сумні 1990 роки. Перші роботи - це були натюрморти. Коли у нас проходили уроки з композиції, то нам дозволяли малювати, що хочеться. Мені подобалось, коли була така свобода, коли ти можеш щось малювати по-своєму, - згадує Світлана.

На творчість Світлани сильний відбиток наклала Революція Гідності. Художниця була однією з учасниць проукраїнського руху у 2014 році під час Майдану у Миколаєві. 

- Тоді було зрозуміло - або ми з росією, або ні. Жити під стягом рф мені не хотілось. Тоді мітинги були навіть не про те, що ми - це Європа, а про те, що Миколаїв - це не путінська росія. Подивіться, як до нацменшин ставляться у рф. Учасники “Майдану” не тільки чинили опір режиму Януковича, але й путіна. Мені закидали, що я на усіх листівках “Миколаїв - патріотичний” всюди зображала наш стяг. Перші листівки, де зображено, наприклад міська рада та наш драмтеатр, реально мали український стяг на своїх будівлях. Весною 2014 року у Миколаєві дійсно майорів жовто-блакитним кольором, - відмітила Світлана.

Листівки, де зображені знакові споруди Миколаєва, в буквальному сенсі облетіли увесь світ. Якось Світлана попросила людей, які вже мали листівки та подорожували, викласти фото. За дев’ять років листівки з Миколаєва побували в сотнях різних місцях планети чи не на кожному континенті. В Інстаграмі навіть є окрема сторінка, яка присвячена цьому проєкту. 

- Цей флешмоб показав, що миколаївці люблять та пишаються своїм містом. Люди розповідали, що до них підходили іноземці та цікавились що вони фотографують. Це ставало приводом з кимось познайомитись,  розповісти про Миколаїв та Україну. В радянську епоху Миколаїв був закритим містом, сьогодні ж наше місто відкрите всьому світу, - резюмувала художниця. 

Повномасштабне вторгнення рф та допомога ЗСУ

У 2022 році, коли Миколаїв щоденно обстрілювався російськими окупантами, то Світлана вирішила залишитись у місті попри небезпеку. До своєї творчості та роботи художниця повернулась за кілька місяців після початку Великої війни. 

- Війна не тільки забирає життя людей, зокрема й діячів культури, а віднімає у живих здатність щось творити. І тут вже творчість перетворюється на спротив. Я одразу для себе вирішила, що не малюватиму зруйнованих будинків та горе. Мені хотілось підкреслити у своїх роботах надію, єдність, захист, як ЗСУ, так й вищих сил. Знаходячись під обстрілами, я створила три роботи із серії "В очікуванні ППО", - розповіла майстриня.

Світлана відмітила, що життя є безумовною цінністю й те, що українців саме це відрізняє в першу чергу від окупантів.

- Коли підірвали Каховську ГЕС, то наші люди ризикували життям, аби врятувати навіть тварин, тому ми ніколи не будемо однакові чи схожі з росіянами. Ми цінуємо життя, а ворог - зло і воно має бути покарано, - сказала Світлана.

На початку вторгнення рф, Світлана за допомогою друзів продавала принти своїх робіт через інтернет-магазин закордоном. Згодом майстриня почала проводити аукціони з продажу своїх картин та ілюстрацій зі скетчінг-блокнота “Афірмації”, де було зображено дату, певний символ та посил. Таким чином миколаївська художниця допомагала неодноразово закривати збори місцевих волонтерів для різних підрозділів ЗСУ на сотні тисяч гривень.

- Я просто підтримую збори, роблю те, що в моїх силах та можливостях. Вірю, що знаходячись на передку, наші ЗСУ не просто несуть службу, а відчувають підтримку, що їх народ з ними, - зазначає художниця.

Про вплив росії та підтримку української культури під час війни

Торік миколаївська художниця взяла участь у виставці "Космогонія сенсів" у Луцьку. Це перша виставка з початку вторгнення для Світлани. З-понад 500 мистецьких робіт у Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків, можна було побачити три картини художниці із серії "В очікуванні ППО".

Крім того, у 2024 році, Світлана Чебанова передала до Музею Майдану дві роботи, присвяченні Революції Гідності - "Еволюція Гідності" та "Каска майданівця". 

Світлана впевнена, що під час війни, українську культуру важливо підтримувати на державному рівні. 

- Радянська імперія нас катувала та вбивала. До 2022 року у нас було багато впливу російської культури. Ми дуже багато втратили. Зараз на війні гинуть також поети, актори, фотографи, різні діячі культури. Гадаю, що ми маємо випускати митців за кордон та показувати, що у нас є українська культура. Ми маємо один одним захоплюватись, підтримувати своє та своїх, - резюмувала художниця. 

Нині Світлана продовжує творити для Миколаєва, України та підтримувати збори для українських захисників. 

Фото Facebook-сторінка Світлани Чебанової.

Художниця постійно підтримує два збори і закликає й миколаївців при можливості задонатити нашим воїнам. Нижче залишаємо реквізити:

  • Для бійців 79 бригади на закупівлю дронів та все, що з ними пов’язано (Покровський напрямок): https://send.monobank.ua/jar/72n8yd3R8w Номер картки 5375411200768930
  • Для підрозділу НГУ “Кара-Даг” (Запорізький напрямок): https://send.monobank.ua/jar/3V34octAm7 Номер картки 5375 4112 1285 7978