Залаштунки Миколаївського зоопарку: наслідки війни та догляд за тваринами, - ФОТО

26 лютого в Миколаївському зоопарку відбулася нетворкінгова зустріч "Про що: за лаштунками Миколаївського зоопарку", яку організувала платформа "MY ART".

Кореспондент 0512 також побував на екскурсії, де показали залаштунки Миколаївського зоопарку. 

У цьому році Миколаївському зоопарку виповнюється 123 роки.

Директор зоопарку Володимир Топчий розповів, що коли почалась війна, то питання евакуації тварин стояло гостро і їхньою безпекою вирішили не нехтувати. Вивезти тварин було складним завданням через відсутність необхідного транспорту, локацій, де б їх прийняли, не вистачало і  коштів. 

Перші місяці війни 50 з 230 працівників зоопарку ночували прямо на території підприємства, аби тварин могли отримати їжу та належний догляд.

За період активних обстрілів на територію зоопарку прилетіло вісім російських ракет. Їх вирішили залишити та зробити з них експозиції. 

У музеї зоопарку зберігається чимало цікавих експонатів: це і черепи тварин, і особисті речі засновника зоопарку Миколи Леонтовича, й макет з померлого торік крокодила, на ім'я Вася. Всю колекцію Володимир Топчий протягом багатьох років збирав особисто. Найцінніші експонати музею у зв’язку з повномасштабним вторгненням заховані.

- За час свого існування зоопарк пережив три війни. Громадянську, Другу світову та зараз, війна. яка ще триває. У 1941 році ніхто із колективу зоопарку не покинув тварин. Для нас це історичний приклад і ми вчинили так само. Тут працюють люди з унікальним досвідом, деякі навіть 50 років. Таких людей не просто знайти. Тому я дуже пишаюсь нашим колективом, - говорить Володимир Топчий.

З початком війни Миколаївський зоопарк відвідали 350 тисяч осіб. Колективу та тваринам вдалось пережити російські обстріли завдяки купівлі онлайн-квитків та підтримці міжнародних донорів та небайдужих містян. 

- Наш дохід склав близько 24 мільйони гривень. Водночас утримання зоопарку цьогоріч потребує понад 100 мільйонів гривень. Зокрема, наразі в зоопарку перебуває понад 4 тисяч тварин, серед них більше, ніж 400 різних видів. Ми досі тримаємось за ті кошти, які нам надали донори. Попри все ми не підіймаємо вартість квитка вже 32 роки, аби зоопарк був доступний для кожного, - відмітив Володимир Топчий. 

Після музею, учасникам зустрічі показали, хто готує для тварин їжу. На початку війни через російську окупацію, зоопарк не міг отримати від постачальників їжу. Виручали - небайдужі містяни, які приносили їжу прямо до зоопарку та волонтери. Загальна вартість годівлі тварин на рік становить близько 120 мільйонів гривень.

Після кухні учасникам екскурсії показали цистерни з водою. Загалом їх шість штук. Вночі туди качають воду, а вдень переливають в інші місткості. Коли місто залишились через підрив водопроводу з Дніпра без води, це стало гострим питанням й для зоопарку. 

Володимир Топчий розповів, що спочатку систему зоопарку перекрили від солоної води. Підприємство одне із перших пробурило на своїй території дві свердловини, а благодійники подарували зоопарку станцію зворотного осмосу води. Та згодом зоопарк таки пустив солону воду у свою мережу, адже каналізація без належної кількості води не могла повноцінно працювати. 

- Пориви майже щодня, - відмітив директор.

Також зоопарк має два укриття на своїй території.

укриття

Учасникам екскурсії вдалось побачити одну із трьох ветлікарні, що працюють на території підприємства. Окрім цього зоопарк має також власний лікарський кабінет, аптеку та операційну.

Наостанок зустрічі Володимир Топчий розповів, що наразі зоопарк має шість проєктів розвитку. Серед них - це створення сучасної громадської вбиральні, де будуть чергувати працівники. Розширення території зоопарку для побудови вольєрів для тварин. А також облаштування куполів над "Островом звірів", заміна купола у приматів, створення купола на вході у зоопарк.

Нагадаємо, Миколаївський зоопарк - вартість квитків та графік роботи.