У Миколаєві сквер ім. Шевченка, у якому розташований пам'ятник Кобзарю і який сьогодні не в найкращому стані, планують оновити. До того ж у сквері можуть з’явитися нові місця відпочинку.
Так, нещодавно віцеголова Національної спілки архітекторів України Олена Олійник разом зі студентами Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури представили своє бачення скверу. Молоді архітектори розробили три проєкти та презентували їх миколаївцям. На онлайн-зустрічі побували і журналісти видання 0512.ua.
Тому сьогодні пропонуємо дізнатися, яким незабаром може стати сквер ім. Шевченка та що унікальне може з’явитися навколо пам'ятника Кобзарю.
Проте, для початку пропонуємо дізнатися про цю локацію.
Сквер імені Тараса Шевченка розташований в історичній частині міста – відокремлений вулицями Нікольською, Терасною та Адмірала Макарова. Поруч зі сквером знаходиться парк Юних героїв та історичне місце – Миколаївська астрономічна обсерваторія.
Звичайно ж, у сквері розташований пам'ятник Кобзарю. Пам'ятник створено у 1958 році скульптором І. Дибою. У 1985 році пам'ятник відреставрували та відкрили вдруге.
Окрім пам’ятника, на території скверу розташований дитячий майданчик, який у занедбаному стані. Встановлені лавки, територія засаджена деревами та кущами. Проте унікальних об’єктів та локацій, які могли б притягувати більше миколаївців до скверу, немає.
Молоді українські архітектори провели аналіз. Виявили сильні та слабкі сторони. Запропонували нове бачення скверу.
До речі, директор департаменту архітектури та містобудування Миколаївської міської ради, головний архітектор Миколаєва Євген Поляков підкреслив, що вся робота виконується на засадах Олени Олійник та її колег, які зацікавилися Миколаєвом і «тут немає ніякого використання бюджетних коштів або коштів міжнародної допомоги, адже це патріотичні почуття».
Проєкт 1
Так, перший проєкт представила Єлизавета Савицька. Архітекторка звернула увагу на занедбаний стан дитмайданчика, тому пропонується встановлення двох типів дитячих майданчиків – спортивний майданчик для менших дітей та для більш дорослих.
Планується встановлення альтанки, де можна буде проводити різноманітні заходи. Поруч з нею пропонують розмістити бібліотеку.
Одними з основних фокусів концепції цього проєкту, через проблему з прісною водою і зрошенням парку, є встановлення систем рекуперація води.
- Однією з наших пропозицій є рекуперація чорних та сірих вод. Ми проаналізували територію та дійшли висновку, що поруч розташовані будівлі, які для цього придатні, і ми можемо провести такі конструкції. Блок, в якому відбуватиметься перероблювання, складатиметься з двох секторів. Перший сектор включатиме анаеробний фільтр для фільтрації води та систему попередньої обробки, яка слугуватиме для очищення стічних вод від мулу, масла та твердих часток. Друга система – це накопичувальний резервуар, в який подаватиметься вода після обробки і, після цього вже, вода розподілятиметься по території,- пояснила представниця першої команди.
Олена Олійник пояснила, що система полягає в тому, щоб забирати використану воду із сусідніх будинків, очищати її та використовувати для поливу.
Також пропонується замінити дорожнє покриття.
- Ми пропонуємо чотири типи покриття – для велодоріжок, кору дерев для дитячих та спортмайданчиків та спеціальний матеріал, який буде пропускати воду,- говорить Єлизавета Савицька.
У проєкті передбачаються також біотуалети та зупинки громадського транспорту біля скверу і сонячні панелі на альтанку.
Проєкт 2
У другому проєкті Марія Дяченко виділила, що довкола скверу знаходяться житлові будинки і поряд розташовані зупинки громадського транспорту. Тому, за словами Дяченко, якщо це місце зробити цікавим та безпечним, "сюди люди почнуть часто навідуватися".
У проєкті архітектори пропонують створити громадський сад з теплицею. Через те, що сьогоднішній дитмайданчик у занедбаному стані, то пропонується замінити його на новий дитячий та спортивний майданчики.
Передбачається і кафе, для покращення культурного життя.
-Велика покрівля вигнута – це формує новий вигляд площі. Ми хочемо, щоб павільйон став комунікативним місцем зустрічі, що поєднає в собі потреби громадського транспорту та міського досвіду,- розповіла Марія Дяченко.
Також пропонують встановити підняті пішохідні переходи.
- На нашу думку, це має убезпечити пішоходів. Оскільки нічого зробити з трафіком та кількістю машин ми не можемо, проте можемо скоротити ризики встановивши підняті пішохідні переходи,- пояснила Дяченко.
Третій проєкт
У третьому проєкті Олександра Лаврук підкреслила, що при аналізі виявлено, що слабкими сторонами є зношеність інфраструктури та обмежена функціональність.За її словами, центральний вхід у сквер не оформлений, майже відсутнє зонування скверу, дитячий майданчик знаходиться під відкритим сонцем, відсутня структуризація пішохідних маршрутів.
Тому ідеєю цього проєкту є поєднання скверу ім. Шевченка із парком В. Кобера та Ш. Хоменко. А також на думку архітекторів, важливо забезпечити сквер ігровими майданчиками, зонами відпочинку для дорослих, квітниками. До того ж по можливості, пропонують зсунути транспортне кільце, яке заважає центральним входам до скверу та філармонії. У проєкті пропонується перекрити у цій частині міста вулицю Шевченка та зробити її пішохідною.
Сквер пропонують розбити на декілька зон: зону дозвілля (частина для дорослих, дітей та суспільних заходів), зону зеленого відпочинку (для прогулянок та споглядання природи), транзитно-оглядову зону, а також додадуть кав’ярню.
Для дитячої зони навчання пропонують встановити столи для позакласних занять. Також встановлять невеликий сад для дітей, де вони зможуть вчитися садівництву та доглядати за рослинами.
Для молоді та підлітків пропонують встановити скейт-парк та спортивну зону. А для більш спокійного проведення часу, створять зону для настільних ігор, яка включатиме столи для настільного тенісу та шахів.
Для місцевих митців та художників пропонують встановити відкриту виставкову галерею.
Центральну частину скверу хочуть переобладнати у площу для проведення різноманітних заходів, наприклад, для сезонних ярмарок, фестивалів, виставок та перегляду фільмів.
Стосовно зелених насаджень, то у всіх проєктах не пропонують масово видаляти старі дерева. Навпаки, є пропозиції лише додати нові насадження.