Арбузинська селищна територіальна громада Первомайського району, що на Миколаївщині, створена у 2017 році, шляхом об'єднання Арбузинської селищної ради, Каунівської, Агрономійської, Новоселівської та Новокрасненської сільських рад. До складу громади входять тринадцять населених пунктів.
На щастя, Арбузинська громада не постраждала від атак російського агресора, але життя цієї територіальної громади, як і всіх українців, назавжди змінилося.
Редакція сайту 0512.ua поспілкувалася з представниками органів місцевої влади та дізналася, як громада живе під час війни.
Станом на сьогодні в Арбузинській селищній територіальній громаді проживає 10 140 осіб, до війни ця цифра була більшою - 10 339.
Через те, що на початку повномасштабного вторгнення рф на територію України, порівняно з іншими громадами Миколаївщини, в Арбузинці було відносно безпечно, на тимчасове проживання прибували люди які вимушено покинули своє житло з різних куточків країни - Донецька, Київська, Запорізька, Харківська, Чернігівська, Одеська області, але основна частина була з Миколаївської та Херсонської областей.
За словами начальниці відділу соціального захисту населення Арбузинської селищної ради Вікторії Медиченко, переважно більша частина внутрішьопереміщених осіб була зареєстрована протягом 2022 року.
- Зараз у громаді зареєстровано 875 вимушенно-переміщених осіб. Люди приїздили переважно з Херсонської та Миколаївської областей, у меншій кількості вже були з Донецької, Київської, Запорізької, Харківської,Черніговської та Одеської областей- розповіла Вікторія Медиченко.
Щодо гуманітарної ситуації в громаді, то як розповідає представниця територіальної громади, у перші дні війни забезпечення було завдяки жителям громади та волонтерам. Допомога була направлена на підтримку військовослужбовців, їх сімей, соціально незахищеним верствам населення та внутрішньо переміщеним особам. Зараз ситуація змінилася, стала більш досконалою та налагодженою.
- 24 лютого 2022 року жителі громади, підприємства, заклади - усі стали до оборони нашої землі. Люди зносили продукти харчування, теплий одяг, медикаменти. З кожним днем обʼєми роботи просто збільшувались, транспортування допомоги для військових, підтримка одиноких громадян, патрулювання жителями громади задля збереження безпеки. Долучалися усі від дитини до людей поважного віку. З березня 2022 року щомісячно ми надаємо допомогу для забезпечення потреб ВПО. Не дивлячись на те, що у нас не зафіксовано руйнувань та вторгнень, за підтримки державного фонду та благодійних, громадських організацій та самих жителів громади було організовано надання гуманітарної допомоги для таких категорій як: сім'ї військовослужбовців, особи з інвалідністю, особи пенсійного віку, багатодітні сім'ї, сім'ї які виховують дітей віком до трьох років, прийомні сім'ї, опікунські сім'ї та будинок сімейного типу, сім'ї які опинилися в сладних життєвих обставинах. Війна згуртувала людей - хто виготовляв тушковину, випічку, сушку, хто будував оборону, виготовляємо сітки, кікімори, організовуємо благодійні ярмармарки, де проводимо збори на підтримку Збройних сил України. Ми навіть залучали військовий оркестр до наших ярмарок для покращення результатів, є можливість допомогти нашим захисникам в обороні та захисті України нашої країни — пояснила Медиченко.
Громадою проведено роботу по забезпеченню на випадок надзвичайної ситуації. За даними сектору цивільного захисту, був створений матеріальний резерв, який передбачений державною програмою з місцевого бюджету на випадок надзвичайних ситуацій, а саме: електрогенератори, пальне, продукти харчування, резерви для води, будматеріали, м'який інвентар та теплий одяг.