Киселівка: як виглядає село, яке перебувало два тижні в окупації росіян, а потім потерпало від їхніх обстрілів, - ФОТО

У березні 2022 року протягом двох тижнів Киселівка була окупована російськими військами, після звільнення до деокупації іншої території Миколаївщини, перебувала поблизу лінії фронту.

Редакція 0512.ua на власні очі побачила наслідки ворожих обстрілів та дізналась, як відновлюється життя громади нині. 

Місцевий житель - Володимир розповів, що коли були сильні обстріли, то періодично виїздив до Миколаєва, але ненадовго. 

- Тут мій дім. Тут живуть мої діти та моя родина. росіяни стріляли по всьому, - пригадує чоловік.

Володимир працює в місцевому осередку Снігурівського міжрайонного управління водного господарства, яке займається обслуговуванням сільських угідь. 

- Ми обслуговували близько восьми тисяч гектарів землі. Давали воду на поля, - зазначає Володимир.

За словами чоловіка, під час окупації, в селі стояли бойовики “днр” та “лнр”. Село захопили з херсонського напрямку. 

- Вони тут були десь два тижні, а потім почались бої біля села Засілля і наші їх відтіснили до Максимівки.  Одного разу у нас було 30 прильотів. Я не знав, куди вже ховатись. Я під обстрілами навіть город саджав. Не міг уявити, що наше невелике село зможе колись ось так постраждати, - сказав Володимир.

Чоловік також розповів, що у селі немає світла, води та газу. 

- Але представники влади бувають постійно. Нас забезпечують гуманітарною допомогою.

Староста села Іван Волько розповів, що до війни у Киселівці проживало близько 700 людей. 

- Коли рашисти пішли, то почались сильні обстріли. Під час війни у селі проживало 20 людей. Після деокупації нашої територіальної громади, до села почали повертатись люди, - каже староста села.

За словами Івана Волька, наразі відновлення світла, газу та води питання часу. Проте людей забезпечують гуманітарною допомогою, надають матеріали для тимчасового ремонту помешкання, постачають дрова, буржуйки та генератори. З водою також частково вирішили питання: за допомогою генераторів воду набирають у діжки, бочки та різні ємності. 

Як пригадує пан Іван,  до війни місцеве населення працювало в основному на дочірньому підприємстві “Південне”, яке займається вирощуванням зернових, олійних та бобових культур. 

- росіяни там все там знищили. Одного разу вони влучили там в склад мінеральних добрив, було таке зарево, - пригадує Іван.

Староста села зазначає, що найболючішим питанням для місцевих жителів залищається навіть не відстутність комунікацій, а зруйновані домівки, тому що деякі будинки були знищені росіянами повністю.

- Люди мене питають: як бути? А я навіть не знаю, що їм відповісти, тому що влада ще чіткої відповіді не має. Війна триває ж ще. Але точно буде створена комісія, яка буде фіксувати руйнації та заяви людей, - сказав староста.

Іван Волько говорить, що найбільше тішить те, що люди попри все все ж мають бажання повернутись у село. 

- На базі підприємства управління водного господарства хочу створити типу “Пункт Незламності”. Там ми розташуємо людей, які зможуть мають бажання повернутись додому, але не мають куди. І зможуть там тимчасово пробути. Там встановимо ліжка, генератори і т.д., - поділився планами староста громади.

Начальник Первомайської військової адміністрації Максим Коровай повідомив, що наразі соціальна об’єкти, адмінбудівлі та житлові будинки в селах Киселівка та Максимівка заміновано на 75%. 

- У Максимівці поки що світло відновити неможливо, тому що там 80% території заміновано. Щодо Киселівки, то тут інша ситуацію. Фахівці пообіцяли до кінця лютого відновити газопостачання. З електропостачанням, основна проблема, це дістатись енергетикам до вишок з проводами. А поля розміновувати будуть після всіх об’єктів та домівок, - розповів Максим Коровай.

Село Киселівка зазнало значних обстрілів зі сторони росіян: зруйновано житлові будинки, фермерські господарства, місцева капличка та школа та інші адмінбудівлі. У центральній частині села, де знаходиться школа, майже немає людей. Ця частина села майже зруйнована вщент. Інша частина постраждала трохи менше, саме там здельшого живуть ті, хто повертається у село. Нині у селі проживає 60 людей. Навіть за таких складних умов ті, хто залишився в селі, не планують покидати свій дім. 

Раніше редакція 0512.ua розповідала про Первомайську селищну громаду, яка перебувала 8 місяців під обстрілами росії.