Що миколаївцям потрібно знати про мавпячу віспу

В Україні, станом на 21 вересня, зареєстровано вже два захворівших на мавпячу віспу. Регіон, де живуть хворі, з метою безпеки, не повідомляють. Вперше випадок мавпячої віспи у 2022 році зареєстрували у британя. Пізніше вірус поширився по різним куточкам світу. 

 Редакція 0512 вирішила розповісти миколаївцям про симптоми та чим небезпечна мавпяча віспа. 

Як передається

 Досі невідомо, як саме може передаватись мавпяча віспа, але найбільш сприйнятливі до вірусу соні, гамбійські щури, не людиноподібні примати і смугасті білки. Також вчені не виключають, що вірус потрапляє в організм людини  через недостатню термічну обробку вживаних тварин-носіїв у їжу. Є і випадки, коли вірус передається від людини до людини, але для цього потрібен прямий фізичний контакт: поцілунки, статевий акт, дотики.

Інкубаційний період віспи мавп є досить тривалим і становить від 5 до 21 доби, але у більшості людей симптоми виявляються через 6-13 днів після зараження.

Симптоми хвороби

За першими симптомами може здатись, що це звичайний грип: температура, озном, головна біль. Може також додатись нудота та блювання. А от висипання на тілі захворівшого з'являються через 3-4 дні. 

 Захворювання зазвичай триває від двох до чотирьох тижнів.

Висип у вигляді прищів або пухирів спершу з’являється на обличчі, всередині рота та на інших частинах тіла: на руках, ногах, грудях, статевих органах або задньому проході. Висип проходить різні стадії до повного загоєння. 

В одних людей мавпяча віспа може викликати легкі симптоми, в інших – серйозні наслідки із потребою лікування в умовах медичних закладів. Зазвичай, у групу підвищеного ризику тяжкого перебігу цього захворювання входять вагітні, діти та люди з ослабленим імунітетом, імунодефіцитом. 

Профілактика 

  • Уникайте тісного контакту «шкіра до шкіри» з людьми, у яких є симптоми, схожі на віспу мавп. 
  • Уникайте контакту з предметами та матеріалами, якими користувався хворий. 
  • Регулярно мийте руки з милом або використовуйте дезінфекційний засіб на спиртовій основі. Особливо це варто робити перед їдою, після відвідування ванної кімнати та перед тим, як торкатися власного обличчя. 
  • Дезінфікуйте та мийте поверхні, до яких зазвичай торкаєтесь у середовищах, де могли бути інфіковані люди.

Здійснено за підтримки Асоціації "Незалежні регіональні видавці України" в рамках реалізації грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів