Не дивлячись на те, що Миколаїв знаходиться у прифронтовій зоні, комунальне підприємство "Центр захисту тварин" продовжує працювати та з початку війни працівники знайшли нових господарів для більше, ніж 80 безпритульних тварин.
Про це в інтерв’ю коресподенту 0512.ua розповів директор підприємства Віктор Лінник.
- Скільки тварин знаходилось в Центрі станом на початок війни й яка чисельність тварин наразі?
- Більше сотні собак та десь 15 котів. Наразі знаходиться 85 собак та 12 котів. Але потрібно розуміти, що ці цифри можуть постійно змінюватись, тому що ми відловлюємо бепритульних тварин, буває й забираємо домашніх, яких господарі залишили через війну та знаходимо частині нові домівки.
- Як змінилась робота підприємства з початку війни?
- До війни у штаті працювали 24 людини. Наразі, з урахуванням тих, хто працює дистанційно залишилось 18 працівників. Три людини з Центру пішли до лав Збройних сил України, ще дві людини виїхали за кордон. За ці чотири місяці був періоду простою, останні кілька місяців ми повернулися до звичайного режиму роботи. Звісно, що обсяги роботи змінились: якщо до війни у нас працювали дві бригади, то тепер - одна.
На початку березня біля території підприємства прилетів один зі снарядів, що випустили рашисти. Постраждав наш паркан, трансформаторні будки, приміщення охорони та деякі з вольєрів. На щастя, серед працівників постраждалих немає. Ми також чекаємо на бронежилети, аби хоча б частково забезпечити своїх людей безпекою. Штат продовжує працювати, попри обстріли, тому їх можна назвати героями.
- А як склалась ситуація із фінансуванням КП?
- Згідно з програмою (Програмою поводження з котами та собаками, регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами у Миколаєві на 2020-2024 роки - ред.) наше підприємство фінансується з міського бюджету. В 2022 році через війну його значно зменшили. Це торкнулось всіх бюджетних та комунальних підприємств міста. Зараз те, що ми маємо покриває витрати на зарплати працівників, корм для тварин, медикаменти та ще деякі заходи: наприклад, як ремонт машини.
- З Миколаєва фактично виїхали половина жителів, деякі люди навіть залишили своїх домашніх тварин. Чи вплинуло це на збільшення кількості безпритульних тварин на вулицях міста?
- Конкретної статистики ми не ведемо, тому важко сказати. Але за власними спостереженнями, можу відмітити, що таки побільшало. До нас періодично звертаються небайдужі люди з проханням допомогти таким тваринам. Особливо кидають собак великих порід, був момент коли відловили близько 20 алабаїв. Такі тварини можуть себе вести непередбачувано, тому працівники діють з обережністю, щоб не зашкодити тваринам. Завдяки міжнародним партнерам, ми відправили до Польщі 5 собак та 14 котиків, до Румунії - 4 собаки, ще на Львівщині притулок забрав до себе наших 14 собак. Враховуючи війну, ми не можемо утримувати величезну кількість тварин. Те, що наших силах - ми робимо.
Проблема збільшення безпритульних тварин торкнулась не тільки Миколаєва, але й міст, які знаходяться біля фронтової лінії та ті, що знаходяться в окупації, тобто південь та схід країни.
- Як відомо, у Центрі захисту тварин діяла така система: ви відновлювали тварин, стерилізували та протягом двох тижнів мали знайти домівку їй, якщо не вдавалось, то тварину випускали на попередній ареал її перебування. Чи й нині так відбувається?
- На попередній ареал перебування вже повертається значна менша кількість тварин. Через те, що частину ми тварин відправляємо в інші країни чи міста або ж шукаємо їм домівки. Навіть не дивлячись на війну, люди відгукуються та беруть тварин додому. За чотири місяці ми знайшли нових господарів для більше ніж 60 собак та 20 котів.
- Чи співпрацюєте з волонтерами, які опікуються безпритульними тваринами?
- Кількість волонтерів трохи зменшилась, адже частина містян поїхали через обстріли. Попри це, нам партнери та небайдужі містяни допомагають із кормом для тварин, ми в свою чергу допомагаємо з кормом незахищеним верствам населення, які опікуються тваринами. Буває випадки коли не можемо доставити корм, адже є проблеми із паливом.
- Чи є зараз на підприємстві спеціалісти, що працювали в Центрі захисту тварин в рамках співпраці з міжнародною організацією “4 лапи”?
- До війни у нас працювали ветеринари на постійній основі, які безкоштовно стерилізували тварин у рамках цієї співпраці, нині через обстріли поки роботу в цьому напрямі ми призупинили. Маю надію, що коли лінія фронту посунеться, то ми відновимо цю співпрацю.
Якщо містяни брали безпритульних тварин під свою опіку, то ми безкоштовно її стерилізували. Це також було в рамках співпраці з “4 лапами”.
- Чи вистачає корму нині тваринам?
- На початку війни ми мали певні запаси корму, якого вистачило на кілька тижнів. Й перший місяць наш постачальник не міг доставити нам харчування. Потім ситуація стабілізувалась. В певні моменти нас виручала поліція, привозили залишки їжі зі столовки своєї та небайдужі люди, які самі привозили корм для тварин. Тварини не голодують.
Я хотів би відмітити, що ситуація з безпритульними тваринами залежить не тільки від роботи Центру захисту, але й звичайних людей. Я закликаю миколаївців не кидати своїх улюбленців напризволяще, а також закликаю й брати у нас тварин, можливо ви знайдете собі друга для душі. Тільки спільними зусиллями ми можемо добитись Перемоги та допомогти тваринам!